Ana Sayfa Güncel %100 ALUCRA ÜRÜNLERİ

%100 ALUCRA ÜRÜNLERİ

Alucra'da gerek hayvancılık gerekse tarımda yaşanan göçler sonucu durma noktasına geldi. Lakin hala üretilen ürünlerinde doğallığından, %100 katkısız olmasından asla taviz vermedi.

Giriş Tarihi: 17 Aralık 2009 Perşembe 12:45
%100 ALUCRA ÜRÜNLERİ

Göçün ekonomiyi ve gelişmeyi olumsuz etkilediği ilçemizde her geçen gün nüfus kaybı giderek artmaktadır. İlçenin en önemli geçim kaynağı Tarım ve Hayvancılık maalesef durma noktasına gelmiş adeta bitmiştir. Köylerin kış aylarında bomboş olması, tarımla uğraşan insanların hazır gıdalara yönelmesi tarım ve hayvancılık sektörünü teşvik edilmemesi durumu bu noktaya getirmiştir.

Köylerde yaşayanların hazır un alması, hazır yumurta tüketmesi, et ihtiyacını kasaplardan tüketmesi bu sektörlerin durmasına sebep olmuştur. Aslında köylünün ürettiği ürünlerin para etmemesi verilen emeklerin ve bu ürünler için yapılan masrafların karşılanaması bu sektörleri durdurma sebeplerinden biridir.

Bu kadar olumsuzluğa rağmen ilçemizde ilçeye özgü Beyaz Lahana, Patates ve Taze Fasülye üretiminden ciddi oranda paralarda kazanılmaktadır. Gürbulak Köyü bu üretilen doğal ürünler için güzel bir örnektir. Köyün yıllık bu ürünlerden kazancı 50 bin tl civarındadır. Hormonsuz ve organik tarımla üretilen bu ürünler eylül-ekim aylarında tüketiciye sunulmaktadır.

Çamlıyayla Köyünden olan Eray Tekir'le yaptığımız görüşmede 2 yıldır Alucra içerisindeki arazide Beyaz Lahana ile birlikte Mısır ektiğini, bu ürünleride tamamen doğal ve hormonsuz olarak yetiştirdiğini söyledi.

İlçemizde bu ziraai kalkınmaya yönelik eğitim ve destek verildiği takdirde çok daha farklı ürünlerin yetiştirilceği şüphesiz. Akçiçek Köyünde gurbetcilerimiz tarafından üzüm, kavun ve karpuz yetiştiriliyor olması buna en güzel örnektir.YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Alucra'nın 2017 Nüfusu Belli Oldu

Alucra'nın 2017 Nüfusu Belli Oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber