Ana Sayfa Güncel Alucra Bayanlar Bir Araya Geliyor

Alucra Bayanlar Bir Araya Geliyor

8 Mart Dünya Kadınlar Gününde tüm Alucralı bayanlar Kadın Kollarının organizasyonu Fevzi Çakmak Köyü Derneğinde ile bir araya geliyor.

Giriş Tarihi: 3 Mart 2011 Perşembe 14:37
Alucra Bayanlar Bir Araya Geliyor
Alucra Dernekler Birliği Kadın Kolları Başkanı Zeynep Menevşe ve yönetiminin organizasyonu ile tüm Alucralı bayanları 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkiliğinnde Alucra Fevzi Çakmak Köyü Derneği merkezinde saat 10.00 da sabah kahvaltısında bir araya gelecektir. Kadınlarımızın Köy Kadın Kollarının da tam kadro olarak katılacağı bu etkinliğe tüm bayanlar davetlidir.

Alucra Dernekler Birliği Kadın Kolları Başkanı Zeynep Menevşe, "Kadınların önemini yılda bir gün değil hayatın her aşamasında hissettirmek, yetişen nesillerin toplum ahlakına örfüne uygun bir nesil kazandırmak için kadınlarımızın eğitimi ve önemini hissettirmek istiyoruz" dedi. Bir ilki gerçekleşecek olan bu etkinlikte kadınların STK larda aktif olarak görev yaptıklarının ve bayanlarımızın hizmet için var olduğunu ispatıdır.

İlk defa Alucra Dernekler Birliği öncülüğünde gerçekleşecek bu önemli organizasyona tüm Alucralı bayanlarımız davetlidir. Bir öğretmeni, bir mühendisi, bir devlet başkanını yetiştiren Annedir, Kadındır! Hayatta kadının ve kadınların sadece ev işlerinde hizmet etmediğini, gerekli destek verildiğinde her türlü işi yapabileceğini zorlukların üstesinden gelebileceğini yaşadığımız şu dünyada çok kez şahit olmuşuzdur.

Kimi Anamız, kimi geçmişimiz, kimi yürek sancımız, kimi hor görülmüş, kimi susturulmuş, sadık, fedakar, yürekli Kadın olmak zor... Batı'da kadın olmak.. Anadolu'da kadın olmak...Doğu'da Kadın olmak.. Fedakârlıklar hep kadından beklenmiş, susturulmuş, ezilmiş... Erkek egemen toplumunda, erkeklerin her yaptığı "erkektir yapar" denerek onaylanmış, kadın en ağır hakaretlere maruz kalmış. Halbuki insanı yetiştiren "Kadın" hep geri planda tutulmuş.

Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1800'lü yıllarda bir tekstil fabrikasında daha iyi çalışma koşulları için Greve giden kadın işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamayarak ölmeleriyle gündeme geldi. Kadınlar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 8 Mart bir eşitlik İsteklerini daha yüksek sesle dile getiriyorlar. Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılı sonrası yaygın olarak kutlanmış, "Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı" programından Türkiye'nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında "Türkiye 1975 Kadın Yılı" kongresi yapılmıştır.

1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından "Dünya Kadınlar Günü" kutlanmaktadır"

Alucra Dernekler Birliği Kadın Kollarının
Yapacağı Programın Dernek Adresi:

Alucra Fevzi Çakmak Köyü Derneği
Yeni Yol Sokak No:13/1 Cibali-Fatih
Kadir Has Üniversitesi Yanı

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Alucra'nın 2017 Nüfusu Belli Oldu

Alucra'nın 2017 Nüfusu Belli Oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber