Ana Sayfa Kültür / Sanat Alucra: El-Ücrada Kalan Özgür Şehir

Alucra: El-Ücrada Kalan Özgür Şehir

Alucra... bir şehir ancak bukadar güzel böyle anlatılabilirdi..

Giriş Tarihi: 30 Mayıs 2017 Salı 13:11
Alucra: El-Ücrada Kalan Özgür Şehir

Sarı cennet çiçeklerinin rüzgar ile sevgili olmasıyla başlıyor şehrin hikayesi. Hititlerden Cumhuriyet Giresunu’na uzanan bir hikaye.

Yeşile çalan dağlar selamlar gezgini ilkin burada. Sonra bütün şehrin kokusu üzerine siner. Adı “solmaz çiçeği”dir. Rivayete göre Fatih Sultan Mehmet, Trabzon istikametine gitmek için en kısa yol Alucra’yı seçer. Alucra’da konaklayan Fatih Sultan, alıç ağaçlarının çokluğundan alıç aranmasını emreder. En son haliyle şehrin ismi “Alucra” olur.
 
Aslında, Karadeniz’in kalbi Giresun’un el-ücra ritmidir Alucra. İki katlı, uyumlu, renkli evler dizili birbiri ardı sıra. Yeşile çalan dağlar ile gökyüzünün düzenli bir ilişkisi var. Kışın bozuşurlar sadece. Her sokak başında çeşmeler gezginlerin ellerini ağırlar. Havaya inat soğuk akar daima sular. Küçük sokak aralarında, odun taşımaktan elleri nasırlı teyzeler sarılır yüreğe tebessümleriyle. Malum, kış pek çetin geçer. Tam yedi ay kalkmak bilmez yeryüzünden kar. Havası soğuk, insanı merttir Alucralıların deyişiyle. Karın altına saklanır pancarlar, dibleğler, madımaklar.

Yokuşlarda özgürlüğünün başlangıcını yaşar kızakla kayan çocuklar. Çamlı yayladan esen bal kokusu şehre lezzet katar. Ve dahi, pazar günleri kahvaltı sofraları oğlak kebabı bekler.  

Yazın geldiğini sarı cennet çiçekleri haber verir. Bir düğün alayı lahanalarda, madımaklarda, çangallı fasulyelerde. Düğün demişken “Alucra diki”ne değinmeli. Gelin ile damat davul zurnanın ahenginde alaşağı çekerek yaşar aşkını. Koca kazanlarda keşkekler… Düğünün davetiyesi, kazandan tüten keşkeğin kokusudur. Çay, Sefer Hoca’nın kahvesinde içilir. Şehre henüz vurulmadıysa konuk, “Hanzar Tepesine” çıkarmalı. Avuç içine, gönül köşesine sığan bu şehir bin yıldan beri dağ üzeri Hanzar’dan “buradayım” diye haykırır.
 
Çok kültürlü bir haykırıştır bu. Kamışlı Köyü’ndeki Rum Kilisesi’nde yankılanır. Kamışlı, Alucra’nın bir köyü olmak ile birlikte, gurbetçilerin “Yol Boyu” olarak adlandırdığı bir yerleşim yeridir. Hanzar Tepesi’nden sonra şehrin “Bağırsak Çayı” tarafını gözlemek için Kamışlı Kalesi’ne çıkmalı. Yeşile çalan dağlarla saklanmış şehrin insan eseri duvarları da meşhur. Otlakları yabani hayvanlardan korumak için elle yapılmış “Hacı Abdullah Zade Duvarı” 1610 yılından bu yana ayakta. Dağlara ve duvarlara refakat eden ise Hititlerden yadigar henüz kazı görmemiş ikizler tümülüsü.
 
Asırlardır kendi mazbut hikayesini yaşayagelir bu şehir. Bir soluk sarı cennet çiçeğinde özgürleşmek istediğinizde Alucra’yı hatırlayın yeter.

Sena Şahin
29/05/2017
http://www.ustamdan.com/tr/yazihane

YORUMLAR
 • yorum2017-05-31 11:37:11sena şahin

  çok teşekkür ederim bedriye teyzeciğim

 • yorum2017-05-31 10:22:11yaşarTAŞTAN

  TEBRİK EDERİM TEŞEKKÜRLER YÜREĞİMİZİ YAZIYA DÖKMÜŞSÜN. EYVALLAH

 • yorum2017-05-31 08:30:31Bedis sezer kaya

  Senacım Çok guzel anlatmişsin tebrik ederim.

 • yorum2017-05-31 02:54:28Sena Şahin

  Bengü ablacığım çok teşekkür ederim. Ben yüreğimin hissettiği kadar bu sehri sevdiğim kadar yazmaya çalışıyorum . Umarım yazdığım kadar çok yazılıp yaşadığım kadar çok yaşanır sevgiler

 • yorum2017-05-31 02:52:46Sena şahin

  Çok ama çok teşekkür ederim ömer amcacığım inşallah turizimimiz artar bize saklı olan bu sehir bana ilham olduğu gibi başkalarınada ilham olur ne mutlu beğendirebildiysem

 • yorum2017-05-30 13:56:47Bengü Göcen Yılmaz

  Senacım yıllar önce iyi bir yazar olacağini soylemistim...yanilmamißim...tebrikler...Alucra tüm çocukluk anilarimizin barindiği memleketim

 • yorum2017-05-30 11:26:22sena şahin

  çok teşekkür ederim mukadder ablam :)

 • yorum2017-05-30 10:30:05ömer metinyurt

  Sevgili yeğenim Alucrayı çok güzel anlatmışın çokgüzel Tarihibir yazı hazırlamışın seni canıgönülden tebrik ediyorum. Başarılarının devamını diliyorum. Bu EL-ÜCRA denilen ilçeyi sevenlerin gidip görmesini Tavsiye ediyorum.Bunun için yayla Turuzimin bu şehirde yaygınlaşmasını ve Tanıtılmasını her Alucralıya tavsiye ediyor selamlarımı gönderiyorum.

 • yorum2017-05-30 06:31:57Mukadder Kaptı

  Çok güzel anlatmışsın senacığım gönlüne kalemine sağlık. Hakikaten misafirperverliği ve doğasıyla çok güzel bir kasaba birazda kalkındırıla bilse keşke!!!!

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Ankara Alucralılar Derneği Kuruluyor

Ankara Alucralılar Derneği Kuruluyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber