Sarıkamış Şehitlerimiz Unutulmadı

Ana Sayfa » Röportajlar » Alucra İmam Hatip Lisesinden Kanser Haftası Etkinlikleri

Alucra İmam Hatip Lisesinden Kanser Haftası Etkinlikleri

Alucra İmam Hatip Lisesi Rehber öğretmeni Musa Erciyas ve kulüp öğrencileri Sefa Akbulut, Hüseyin Öden, Celal Karasakal, Mikail Emre Darama tarafından kanser haftası nedeniyle bir dizi etkinlik gerçekleştirildi.

 
 
 
Alucra İmam Hatip Lisesinden Kanser Haftası Etkinlikleri
Etkinlikler çerçevesinde Alucra Devlet Hastanesinde yatan hastaları ve personeli ziyaret eden öğrencilerimiz, Başhekim Dr. Ramazan ÖZEL Bey ile kanser ve kanserden korunma yolları ile ilgili röportaj yaptı. Yine aynı çerçevede kanserden korunmak için ödüllü sağlıklı yaşam koşusu düzenleyen öğrencilerimiz, Alucra İmam Hatip Lisesinde hazırladıkları kanserden korunma yolları ile ilgili seminer; hastane personeli ise kanserden korunma konferansı verdiler.

ALUCRA İHL:
Sizleri kısaca tanıyabilir miyiz?

BAŞHEKİM DR. RAMAZAN ÖZEL: Gümüşhane Şiran doğumluyum. Öğretimimi İstanbul ‘da tamamladım. Liseyi Gümüşhane de bitirdim. Hacettepe Tıp Fakültesi 2009 mezunuyum. Alucra'da 15 aydır görev yapmaktayım. Yaklaşık 7 aydır Başhekimlik görevini devam ettirmekteyim.

ALUCRA İHL: Kanser hakkında genel bilgi alabilir miyiz?

BAŞHEKİM RAMAZAN ÖZEL : Kanser genetik veya çevresel faktörlere bağlı olarak vücut hücrelerinin kontrolsüz anormal bir şekilde büyümesi ve fonksiyonelliğini kaybederek veya aşırı şekilde artarak vücuda kitlesel veya fonksiyonel zarar vermesidir.

ALUCRA İHL: Türkiye genelinde yapılacak olan kanser haritalaması çalışmaları var mı? Bunun hakkında bilgileriniz var mı?

BAŞHEKİM RAMAZAN ÖZEL : Böyle bir çalışma etkin bir koruyucu sağlık hizmeti verilmesi açısından önemli olup bu konuyla ilgili Giresun KETEM sorumlu hâkiminden aldığım bilgiye göre çalışmalar yapılmaktadır. Bölgesel kanser sıklığını gösteren böyle haritalama bize kanserin çevresel etkenler üzerindeki öngörümüzü arttırarak etken olan çevresel faktörlerden korunmayı sağlayıp kanserle mücadelemizi verilen eğitimlerle daha etkin bir şekilde etkilememize vesile olur. Ki bence KETEM ‘in birinci görevlerinden biri olması gerekir.

ALUCRA İHL: İlçemizde kanserden korunma yolları ile ilgili bilgilendirme çalışmalarınız var mı?

BAŞHEKİM RAMAZAN ÖZEL : Hastanemizin entegre hastanesi olması hasbiyle tüm sağlık çalışmalarını sadece doktorlar odaklı olmayıp tüm sağlık personelimize bir vücut bütünlüğünde hizmet vermekteyiz. Bu hizmetler içerisinde halkın eğitimi koruyucu hekimlik açısından çok büyük önem arz etmekte olduğundan halk eğitimiyle ilgili sorumlu personelimiz bulunmakta olup, özellikle önemli gün ve haftalarda halk eğitimleri yapılmaktadır  kanserle ilgili  Müftülük,Jandarma,Alucra İmam Hatip Lisesi,Halis Akmen Çok Programlı Lisesi,Kanuni İ.Ö.O ,Fatih İ.Ö.O, Turan Bulutçu M.Y.O ,Dikiş Nakış kursuna, Karabörk, Kemallı,Yeşilyurt köylerine  ve Kuran Kurslarına bilgilendirme yapılmıştır.ve yapılması devam etmektedir.

ALUCRA İHL: Kansere neden olan en önemli etken sigaranın bırakılması hususunda çalışmalarınız var mı?

BAŞHEKİM RAMAZAN ÖZEL : Kanserin en önemli etkenleri arasında olan sigara en önemli toplum sağlığı problemlerimizden biridir. Sigarayı bırakmaya yönelik halk eğitimi toplantıları yapılmış olup devam etmektedir. Ayrıca hastanemiz bünyesinde personel sıkıntımız olmasına rağmen sigarayı bıraktırma birimi planlanmaktadır.

ALUCRA İHL: Kanserde erken tanının hastalık üzerinde etkisi nedir? Nerelere başvurabiliriz?

BAŞHEKİM RAMAZAN ÖZEL : Kanserde erken tanı tedavinin etkinliği ve hastalığın prognozu açısından hayati önem taşımakta olup buna yönelik halk eğitimleri ile halkın bilinçlendirilmesine yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Kanserin erken tanısı için yapılacak olan testin maliyetinin en az, etkinliğinin en fazla olması gerekmektedir. Bununla ilgili hastanemiz bünyesinde KETEM ve KETEM’ e  bağlı olarak biz sağlık kuruluşları bazı tarama testlerini hastanemiz bünyesinde yapmaktayız. Başvuruları KETEM şubelerine ve sağlık kuruluşlarına yapabilirsiniz

ALUCRA İHL: Sizce Çernobillin etkileri hayla Giresun’da görülmekte mi?

BAŞHEKİM RAMAZAN ÖZEL : Araştırılma yapılması gereken bir konu olmakla birlikte kanser bölgesel haritalaması yapılması gerekir.

ALUCRA İHL: Japonya’da ki felaketin kanser üzerindeki etkisini nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce bizi etkiler mi?  II. Çernobil olur mu?                                                                     

BAŞHEKİM RAMAZAN ÖZEL : Japonya’da ki radyasyon felaketi deprem ve sel felaketinden daha etkin olup çekirdek kısmında daha fazla etkilerini göstermesi beklenmesine rağmen radyasyon el bir tehlike olduğundan dalga şeklinde dünyada etkileri görülmesi beklenebilir fakat bizi pek etkileyeceğini sanmıyorum. II. Çernobil olacağını pek düşünmüyorum.

ALUCRA İHL: Sigara bıraktırma Biriminin önemi nedir? Bu birim ne zaman hizmete başlayacak. Sigara bırakmada biz gençlere tavsiyeniz nedir?

BAŞHEKİM RAMAZAN ÖZEL : Sigara gençlik açısından çok büyük bir problem teşkil etmekte olup mümkün olduğunca başlamamak hatta denememek gerekir. Yapılan araştırmalara göre sigarayı deneyenlerden 2 kişiden biri tiryaki olmaktadır. Sigara bıraktırma birim’i ilçemiz açısından tabiî ki önemlidir. Ama sigara bırakma tamamen kişinin iradesi kontrolünde olup buna yönelik çalışmaların     % 100 kişinin kendi iradesi dâhilindedir. Sigarayı bırakma düşüncesinde olan kişi bırakabilir miyim şüphesine düşmeden kesin karar verip bıraktıktan sonra oluşan anlık sigara yoksunluk sendromunda kendisine meşguliyetler bularak bir tek sigara bile içmemelidir. Ancak böyle bırakılabilir sigara krizi vurduğu zaman başka şeylere yönelmeniz gerekir . Siz gençlere tek tavsiyem DENEMEYİN!!!!

ALUCRA İHL: Yarın kanserli olarak uyandınız psikolojik durumunuz ne olurdu? Kendinizi nasıl hissederdiniz?

BAŞHEKİM RAMAZAN ÖZEL : Kendi açımdan anlatmak isterdim fakat biraz abes olur.Bunun için kanserli hasta genel psikolojisinden bahsetmek istiyorum; kanserli hasta ilk tanısını aldığında inanamazlık  halini alıp  inkar etme psikolojisi ile farklı Doktorlardan belirli bir beklenti ile arayış içerisine girer.Tanısı kanser üzerine doğrulandıkça sinirlilik ve isyan etme psikolojisi hakim olur. Niçin ben? Başkası değil de Neden ben? Benim gibi birinin kanser olması mümkün mü ? gibi sorularla isyan ve inkar psikolojisi içerisine girer.Daha sonra kabullenme aşamasına girip tedavisi olabilir mi?   Tedavi arayışı içerisine girer  Tedavisi mümkün değilse psikolojik men depresyon ve çöküntü aşaması devreye girer. Bu gibi aşamalardan en az etkilenmenin yolu kişinin manevi düşünceleri ve gelecekten beklentileridir...

ALUCRA İHL: Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz efendim. Tavsiyelerinize kesinlikle dikkat edeceğiz.

BAŞHEKİM RAMAZAN ÖZEL : Siz gençlerle geçirdiğimiz zamanlar bizim için ayrı bir zevk ve onurdur; ben teşekkür ederim, kendim ve personelimiz adına.
 
7 Nisan 2011 Perşembe 17:28
Okunma: 3273
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Arşiv
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
Namaz Vakitleri
 
 • İmsak02:48
 • Güneş05:01
 • Öğlen12:44
 • İkindi16:42
 • Akşam20:06
 • Yatsı21:59
 
Anket
Alucra'nın Gelişiminde Öncelik Ne Olmalı?
Sosyal ve Kültürel Tesisler
Kültürel Festival ve Eğlenceler
Üniversitemizin Büyümesi ve Gelişmesi
Nüfusun ve Şehirleşmenin Büyümesi
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Tarihte Bugün
1535 - İspanyol fatih (Konkistador) Francisco Pizarro Peru'nun başkenti Lima'yı keşfetti.
1778 - İngiliz kaşif James Cook, Hawaii'ye ulaştı.
1886 - Kadınlar, Şükufezar dergisinde "saçı uzun aklı kısa" deyimine karşı mücadele başlattı.
1896 - X-ışınları cihazı ilk kez New York'ta halka tanıtıldı. "X" adı, ne tür bir ışın olduğunun bilinmeyişini simgeliyordu.
1903 - Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Theodore Roosevelt'in Birleşik Krallık Kralı VII. Edward'a gönderdiği radyo mesajı, Birleşik Devletlerden radyo ile yapılan ilk okyanus aşırı iletişim olmuştur.
1910 - Çırağan Sarayı yandı. Saray 1865'te Sultan Abdülaziz tarafından inşa ettirilmişti.
1911 - İlk defa bir uçak, bir geminin güvertesine iniş yaptı. Pilot Eugene B. Ely, San Francisco limanında bulunan USS Pennsylvania gemisine indi.
1912 - Kaptan Robert Scott Güney Kutbuna ulaştı. Bunu başaran ilk insan olmayı hayal ediyordu ancak Roald Amundsen ondan yaklaşık bir ay önce bunu başarmıştı.
1919 - I. Dünya Savaşı'nda yenik düşen devletlerle anlaşmalar yapmak üzere, İtilaf Devletleri temsilcilerinin oluşturduğu Paris Barış Konferansı açıldı. Avrupa'nın haritası yeniden çizildi.
1924 - İstanbul'da Milli Türk Ticaret Birliği Kongresi toplandı.
1927 - Lozan Antlaşması, Amerikan Senatosu tarafından reddedildi.
1928 - Çerkez Hacı Sami çetesinden 3 kişi Eminönü Meydanı'nda idam edildi. Bu kişiler Atatürk'e suikast iddiasıyla idama mahkum edilmişlerdi.
1931 - Cumhuriyet gazetesinin düzenlediği Türkiye Güzellik Kraliçesi yarışmasını, Naşide Saffet Hanım kazandı.
1940 - Milli Koruma Kanunu kabul edildi.
1943 - Sovyetler, Leningrad'da hüküm süren Nazi kuşatmasını kırdıklarını açıkladı.
1944 - Trak adlı yolcu vapuru, Çanakkale'den Bandırma'ya giderken kayalara bindirerek battı: 24 kişi öldü.
1946 - Madam Butterfly operası, Ankara'da sahnelendi.
1947 - İstanbul'da Muallimler Birliği kuruldu.
1950 - Demokrat Parti (DP) işçiye grev hakkı istedi.
1951 - Vietnam Kurtuluş Cephesi gerillaları Hanoi'den geri çekildi; şehir Fransız'ların eline geçti.
1954 - Yabancı Sermaye Yasası Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edildi.
1966 - Vefa Poyraz İstanbul valiliğine atandı.
1966 - Ankara Cezaevi'nde af isteyen mahkumlar isyan etti. İstanbul Üsküdar Toptaşı Cezaevi'nde 260 mahkum açlık grevine başladı.
1969 - ABD'li bilim insanlarınca, düzenli elektromanyetik dalgalar yayan ilk pulsarlar bulundu.
1977 - Zatürreye yol açan gizemli Lejyoner hastalığı'nın amili olan bakteri bulundu ve Legionella pneumophila olarak adlandırıldı.
1983 - Kültür Bakanlığı'nca Sinema Yasa Tasarısı hazırlandı. Bakanlık tasarıyla filmlere denetim getiriyordu.
1984 - -Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) davası duruşmasında sanıklara tek tip elbise giydirildi.
1989 - Kıbrıslı işadamı Asil Nadir, Günaydın gazetesinden sonra Gelişim Yayınları'nı da satın aldı.
1991 - Irak, İsrail'in Tel Aviv ve Hayfa şehirlerine Scud füzesi attı.
1991 - Hükümet, TBMM'den gerektiğinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yurt dışında görevlendirilmesi ve yabancı askerlerin Türkiye'de bulundurulması konusunda yetki aldı.
1993 - Bayburt'un Üzengili köyü üzerine çığ düştü; 56 kişi öldü, 22 kişi yaralandı.
1996 - Michael Jackson ile Lisa Marie Presley'nin iki yıl süren evlilikleri boşanma ile sona erdi.
2005 - 800 yolcu kapasiteli yolcu uçağı Airbus A380, Toulouse'da (Fransa) basına tanıtıldı.
532 - Konstantinopolis (günümüzde İstanbul)'te başlayan Nika ayaklanması tamamen bastırıldı. 30.000 kişinin öldüğü tarihin bu en kanlı ayaklanması 13 Ocak'ta başlamıştı.
 
Süper Loto
12.01.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu081315212246
 
 
Kurumsal

İçerik

  Gündem

  Siyaset

  Teknoloji

  alucrahaber