Ana Sayfa Röportajlar Alucra İmam Hatip Lisesinden Kanser Haftası Etkinlikleri

Alucra İmam Hatip Lisesinden Kanser Haftası Etkinlikleri

Alucra İmam Hatip Lisesi Rehber öğretmeni Musa Erciyas ve kulüp öğrencileri Sefa Akbulut, Hüseyin Öden, Celal Karasakal, Mikail Emre Darama tarafından kanser haftası nedeniyle bir dizi etkinlik gerçekleştirildi.

Giriş Tarihi: 7 Nisan 2011 Perşembe 17:28
Alucra İmam Hatip Lisesinden Kanser Haftası Etkinlikleri
Etkinlikler çerçevesinde Alucra Devlet Hastanesinde yatan hastaları ve personeli ziyaret eden öğrencilerimiz, Başhekim Dr. Ramazan ÖZEL Bey ile kanser ve kanserden korunma yolları ile ilgili röportaj yaptı. Yine aynı çerçevede kanserden korunmak için ödüllü sağlıklı yaşam koşusu düzenleyen öğrencilerimiz, Alucra İmam Hatip Lisesinde hazırladıkları kanserden korunma yolları ile ilgili seminer; hastane personeli ise kanserden korunma konferansı verdiler.

ALUCRA İHL:
Sizleri kısaca tanıyabilir miyiz?

BAŞHEKİM DR. RAMAZAN ÖZEL: Gümüşhane Şiran doğumluyum. Öğretimimi İstanbul ‘da tamamladım. Liseyi Gümüşhane de bitirdim. Hacettepe Tıp Fakültesi 2009 mezunuyum. Alucra'da 15 aydır görev yapmaktayım. Yaklaşık 7 aydır Başhekimlik görevini devam ettirmekteyim.

ALUCRA İHL: Kanser hakkında genel bilgi alabilir miyiz?

BAŞHEKİM RAMAZAN ÖZEL : Kanser genetik veya çevresel faktörlere bağlı olarak vücut hücrelerinin kontrolsüz anormal bir şekilde büyümesi ve fonksiyonelliğini kaybederek veya aşırı şekilde artarak vücuda kitlesel veya fonksiyonel zarar vermesidir.

ALUCRA İHL: Türkiye genelinde yapılacak olan kanser haritalaması çalışmaları var mı? Bunun hakkında bilgileriniz var mı?

BAŞHEKİM RAMAZAN ÖZEL : Böyle bir çalışma etkin bir koruyucu sağlık hizmeti verilmesi açısından önemli olup bu konuyla ilgili Giresun KETEM sorumlu hâkiminden aldığım bilgiye göre çalışmalar yapılmaktadır. Bölgesel kanser sıklığını gösteren böyle haritalama bize kanserin çevresel etkenler üzerindeki öngörümüzü arttırarak etken olan çevresel faktörlerden korunmayı sağlayıp kanserle mücadelemizi verilen eğitimlerle daha etkin bir şekilde etkilememize vesile olur. Ki bence KETEM ‘in birinci görevlerinden biri olması gerekir.

ALUCRA İHL: İlçemizde kanserden korunma yolları ile ilgili bilgilendirme çalışmalarınız var mı?

BAŞHEKİM RAMAZAN ÖZEL : Hastanemizin entegre hastanesi olması hasbiyle tüm sağlık çalışmalarını sadece doktorlar odaklı olmayıp tüm sağlık personelimize bir vücut bütünlüğünde hizmet vermekteyiz. Bu hizmetler içerisinde halkın eğitimi koruyucu hekimlik açısından çok büyük önem arz etmekte olduğundan halk eğitimiyle ilgili sorumlu personelimiz bulunmakta olup, özellikle önemli gün ve haftalarda halk eğitimleri yapılmaktadır  kanserle ilgili  Müftülük,Jandarma,Alucra İmam Hatip Lisesi,Halis Akmen Çok Programlı Lisesi,Kanuni İ.Ö.O ,Fatih İ.Ö.O, Turan Bulutçu M.Y.O ,Dikiş Nakış kursuna, Karabörk, Kemallı,Yeşilyurt köylerine  ve Kuran Kurslarına bilgilendirme yapılmıştır.ve yapılması devam etmektedir.

ALUCRA İHL: Kansere neden olan en önemli etken sigaranın bırakılması hususunda çalışmalarınız var mı?

BAŞHEKİM RAMAZAN ÖZEL : Kanserin en önemli etkenleri arasında olan sigara en önemli toplum sağlığı problemlerimizden biridir. Sigarayı bırakmaya yönelik halk eğitimi toplantıları yapılmış olup devam etmektedir. Ayrıca hastanemiz bünyesinde personel sıkıntımız olmasına rağmen sigarayı bıraktırma birimi planlanmaktadır.

ALUCRA İHL: Kanserde erken tanının hastalık üzerinde etkisi nedir? Nerelere başvurabiliriz?

BAŞHEKİM RAMAZAN ÖZEL : Kanserde erken tanı tedavinin etkinliği ve hastalığın prognozu açısından hayati önem taşımakta olup buna yönelik halk eğitimleri ile halkın bilinçlendirilmesine yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Kanserin erken tanısı için yapılacak olan testin maliyetinin en az, etkinliğinin en fazla olması gerekmektedir. Bununla ilgili hastanemiz bünyesinde KETEM ve KETEM’ e  bağlı olarak biz sağlık kuruluşları bazı tarama testlerini hastanemiz bünyesinde yapmaktayız. Başvuruları KETEM şubelerine ve sağlık kuruluşlarına yapabilirsiniz

ALUCRA İHL: Sizce Çernobillin etkileri hayla Giresun’da görülmekte mi?

BAŞHEKİM RAMAZAN ÖZEL : Araştırılma yapılması gereken bir konu olmakla birlikte kanser bölgesel haritalaması yapılması gerekir.

ALUCRA İHL: Japonya’da ki felaketin kanser üzerindeki etkisini nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce bizi etkiler mi?  II. Çernobil olur mu?                                                                     

BAŞHEKİM RAMAZAN ÖZEL : Japonya’da ki radyasyon felaketi deprem ve sel felaketinden daha etkin olup çekirdek kısmında daha fazla etkilerini göstermesi beklenmesine rağmen radyasyon el bir tehlike olduğundan dalga şeklinde dünyada etkileri görülmesi beklenebilir fakat bizi pek etkileyeceğini sanmıyorum. II. Çernobil olacağını pek düşünmüyorum.

ALUCRA İHL: Sigara bıraktırma Biriminin önemi nedir? Bu birim ne zaman hizmete başlayacak. Sigara bırakmada biz gençlere tavsiyeniz nedir?

BAŞHEKİM RAMAZAN ÖZEL : Sigara gençlik açısından çok büyük bir problem teşkil etmekte olup mümkün olduğunca başlamamak hatta denememek gerekir. Yapılan araştırmalara göre sigarayı deneyenlerden 2 kişiden biri tiryaki olmaktadır. Sigara bıraktırma birim’i ilçemiz açısından tabiî ki önemlidir. Ama sigara bırakma tamamen kişinin iradesi kontrolünde olup buna yönelik çalışmaların     % 100 kişinin kendi iradesi dâhilindedir. Sigarayı bırakma düşüncesinde olan kişi bırakabilir miyim şüphesine düşmeden kesin karar verip bıraktıktan sonra oluşan anlık sigara yoksunluk sendromunda kendisine meşguliyetler bularak bir tek sigara bile içmemelidir. Ancak böyle bırakılabilir sigara krizi vurduğu zaman başka şeylere yönelmeniz gerekir . Siz gençlere tek tavsiyem DENEMEYİN!!!!

ALUCRA İHL: Yarın kanserli olarak uyandınız psikolojik durumunuz ne olurdu? Kendinizi nasıl hissederdiniz?

BAŞHEKİM RAMAZAN ÖZEL : Kendi açımdan anlatmak isterdim fakat biraz abes olur.Bunun için kanserli hasta genel psikolojisinden bahsetmek istiyorum; kanserli hasta ilk tanısını aldığında inanamazlık  halini alıp  inkar etme psikolojisi ile farklı Doktorlardan belirli bir beklenti ile arayış içerisine girer.Tanısı kanser üzerine doğrulandıkça sinirlilik ve isyan etme psikolojisi hakim olur. Niçin ben? Başkası değil de Neden ben? Benim gibi birinin kanser olması mümkün mü ? gibi sorularla isyan ve inkar psikolojisi içerisine girer.Daha sonra kabullenme aşamasına girip tedavisi olabilir mi?   Tedavi arayışı içerisine girer  Tedavisi mümkün değilse psikolojik men depresyon ve çöküntü aşaması devreye girer. Bu gibi aşamalardan en az etkilenmenin yolu kişinin manevi düşünceleri ve gelecekten beklentileridir...

ALUCRA İHL: Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz efendim. Tavsiyelerinize kesinlikle dikkat edeceğiz.

BAŞHEKİM RAMAZAN ÖZEL : Siz gençlerle geçirdiğimiz zamanlar bizim için ayrı bir zevk ve onurdur; ben teşekkür ederim, kendim ve personelimiz adına.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Başkan Kaymakçı: Alucra’nın Başkenti Beyoğlu

Başkan Kaymakçı: Alucra’nın Başkenti Beyoğlu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber