Alucra'da Tek Gündem Nüfus

Ana Sayfa » Röportajlar » Alucra İmam Hatip Lisesinden Kanser Haftası Etkinlikleri

Alucra İmam Hatip Lisesinden Kanser Haftası Etkinlikleri

Alucra İmam Hatip Lisesi Rehber öğretmeni Musa Erciyas ve kulüp öğrencileri Sefa Akbulut, Hüseyin Öden, Celal Karasakal, Mikail Emre Darama tarafından kanser haftası nedeniyle bir dizi etkinlik gerçekleştirildi.

 
 
 
Alucra İmam Hatip Lisesinden Kanser Haftası Etkinlikleri
Etkinlikler çerçevesinde Alucra Devlet Hastanesinde yatan hastaları ve personeli ziyaret eden öğrencilerimiz, Başhekim Dr. Ramazan ÖZEL Bey ile kanser ve kanserden korunma yolları ile ilgili röportaj yaptı. Yine aynı çerçevede kanserden korunmak için ödüllü sağlıklı yaşam koşusu düzenleyen öğrencilerimiz, Alucra İmam Hatip Lisesinde hazırladıkları kanserden korunma yolları ile ilgili seminer; hastane personeli ise kanserden korunma konferansı verdiler.

ALUCRA İHL:
Sizleri kısaca tanıyabilir miyiz?

BAŞHEKİM DR. RAMAZAN ÖZEL: Gümüşhane Şiran doğumluyum. Öğretimimi İstanbul ‘da tamamladım. Liseyi Gümüşhane de bitirdim. Hacettepe Tıp Fakültesi 2009 mezunuyum. Alucra'da 15 aydır görev yapmaktayım. Yaklaşık 7 aydır Başhekimlik görevini devam ettirmekteyim.

ALUCRA İHL: Kanser hakkında genel bilgi alabilir miyiz?

BAŞHEKİM RAMAZAN ÖZEL : Kanser genetik veya çevresel faktörlere bağlı olarak vücut hücrelerinin kontrolsüz anormal bir şekilde büyümesi ve fonksiyonelliğini kaybederek veya aşırı şekilde artarak vücuda kitlesel veya fonksiyonel zarar vermesidir.

ALUCRA İHL: Türkiye genelinde yapılacak olan kanser haritalaması çalışmaları var mı? Bunun hakkında bilgileriniz var mı?

BAŞHEKİM RAMAZAN ÖZEL : Böyle bir çalışma etkin bir koruyucu sağlık hizmeti verilmesi açısından önemli olup bu konuyla ilgili Giresun KETEM sorumlu hâkiminden aldığım bilgiye göre çalışmalar yapılmaktadır. Bölgesel kanser sıklığını gösteren böyle haritalama bize kanserin çevresel etkenler üzerindeki öngörümüzü arttırarak etken olan çevresel faktörlerden korunmayı sağlayıp kanserle mücadelemizi verilen eğitimlerle daha etkin bir şekilde etkilememize vesile olur. Ki bence KETEM ‘in birinci görevlerinden biri olması gerekir.

ALUCRA İHL: İlçemizde kanserden korunma yolları ile ilgili bilgilendirme çalışmalarınız var mı?

BAŞHEKİM RAMAZAN ÖZEL : Hastanemizin entegre hastanesi olması hasbiyle tüm sağlık çalışmalarını sadece doktorlar odaklı olmayıp tüm sağlık personelimize bir vücut bütünlüğünde hizmet vermekteyiz. Bu hizmetler içerisinde halkın eğitimi koruyucu hekimlik açısından çok büyük önem arz etmekte olduğundan halk eğitimiyle ilgili sorumlu personelimiz bulunmakta olup, özellikle önemli gün ve haftalarda halk eğitimleri yapılmaktadır  kanserle ilgili  Müftülük,Jandarma,Alucra İmam Hatip Lisesi,Halis Akmen Çok Programlı Lisesi,Kanuni İ.Ö.O ,Fatih İ.Ö.O, Turan Bulutçu M.Y.O ,Dikiş Nakış kursuna, Karabörk, Kemallı,Yeşilyurt köylerine  ve Kuran Kurslarına bilgilendirme yapılmıştır.ve yapılması devam etmektedir.

ALUCRA İHL: Kansere neden olan en önemli etken sigaranın bırakılması hususunda çalışmalarınız var mı?

BAŞHEKİM RAMAZAN ÖZEL : Kanserin en önemli etkenleri arasında olan sigara en önemli toplum sağlığı problemlerimizden biridir. Sigarayı bırakmaya yönelik halk eğitimi toplantıları yapılmış olup devam etmektedir. Ayrıca hastanemiz bünyesinde personel sıkıntımız olmasına rağmen sigarayı bıraktırma birimi planlanmaktadır.

ALUCRA İHL: Kanserde erken tanının hastalık üzerinde etkisi nedir? Nerelere başvurabiliriz?

BAŞHEKİM RAMAZAN ÖZEL : Kanserde erken tanı tedavinin etkinliği ve hastalığın prognozu açısından hayati önem taşımakta olup buna yönelik halk eğitimleri ile halkın bilinçlendirilmesine yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Kanserin erken tanısı için yapılacak olan testin maliyetinin en az, etkinliğinin en fazla olması gerekmektedir. Bununla ilgili hastanemiz bünyesinde KETEM ve KETEM’ e  bağlı olarak biz sağlık kuruluşları bazı tarama testlerini hastanemiz bünyesinde yapmaktayız. Başvuruları KETEM şubelerine ve sağlık kuruluşlarına yapabilirsiniz

ALUCRA İHL: Sizce Çernobillin etkileri hayla Giresun’da görülmekte mi?

BAŞHEKİM RAMAZAN ÖZEL : Araştırılma yapılması gereken bir konu olmakla birlikte kanser bölgesel haritalaması yapılması gerekir.

ALUCRA İHL: Japonya’da ki felaketin kanser üzerindeki etkisini nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce bizi etkiler mi?  II. Çernobil olur mu?                                                                     

BAŞHEKİM RAMAZAN ÖZEL : Japonya’da ki radyasyon felaketi deprem ve sel felaketinden daha etkin olup çekirdek kısmında daha fazla etkilerini göstermesi beklenmesine rağmen radyasyon el bir tehlike olduğundan dalga şeklinde dünyada etkileri görülmesi beklenebilir fakat bizi pek etkileyeceğini sanmıyorum. II. Çernobil olacağını pek düşünmüyorum.

ALUCRA İHL: Sigara bıraktırma Biriminin önemi nedir? Bu birim ne zaman hizmete başlayacak. Sigara bırakmada biz gençlere tavsiyeniz nedir?

BAŞHEKİM RAMAZAN ÖZEL : Sigara gençlik açısından çok büyük bir problem teşkil etmekte olup mümkün olduğunca başlamamak hatta denememek gerekir. Yapılan araştırmalara göre sigarayı deneyenlerden 2 kişiden biri tiryaki olmaktadır. Sigara bıraktırma birim’i ilçemiz açısından tabiî ki önemlidir. Ama sigara bırakma tamamen kişinin iradesi kontrolünde olup buna yönelik çalışmaların     % 100 kişinin kendi iradesi dâhilindedir. Sigarayı bırakma düşüncesinde olan kişi bırakabilir miyim şüphesine düşmeden kesin karar verip bıraktıktan sonra oluşan anlık sigara yoksunluk sendromunda kendisine meşguliyetler bularak bir tek sigara bile içmemelidir. Ancak böyle bırakılabilir sigara krizi vurduğu zaman başka şeylere yönelmeniz gerekir . Siz gençlere tek tavsiyem DENEMEYİN!!!!

ALUCRA İHL: Yarın kanserli olarak uyandınız psikolojik durumunuz ne olurdu? Kendinizi nasıl hissederdiniz?

BAŞHEKİM RAMAZAN ÖZEL : Kendi açımdan anlatmak isterdim fakat biraz abes olur.Bunun için kanserli hasta genel psikolojisinden bahsetmek istiyorum; kanserli hasta ilk tanısını aldığında inanamazlık  halini alıp  inkar etme psikolojisi ile farklı Doktorlardan belirli bir beklenti ile arayış içerisine girer.Tanısı kanser üzerine doğrulandıkça sinirlilik ve isyan etme psikolojisi hakim olur. Niçin ben? Başkası değil de Neden ben? Benim gibi birinin kanser olması mümkün mü ? gibi sorularla isyan ve inkar psikolojisi içerisine girer.Daha sonra kabullenme aşamasına girip tedavisi olabilir mi?   Tedavi arayışı içerisine girer  Tedavisi mümkün değilse psikolojik men depresyon ve çöküntü aşaması devreye girer. Bu gibi aşamalardan en az etkilenmenin yolu kişinin manevi düşünceleri ve gelecekten beklentileridir...

ALUCRA İHL: Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz efendim. Tavsiyelerinize kesinlikle dikkat edeceğiz.

BAŞHEKİM RAMAZAN ÖZEL : Siz gençlerle geçirdiğimiz zamanlar bizim için ayrı bir zevk ve onurdur; ben teşekkür ederim, kendim ve personelimiz adına.
 
7 Nisan 2011 Perşembe 17:28
Okunma: 3214
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Arşiv
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
Namaz Vakitleri
 
 • İmsak02:48
 • Güneş05:01
 • Öğlen12:44
 • İkindi16:42
 • Akşam20:06
 • Yatsı21:59
 
Anket
Alucra'nın Gelişiminde Öncelik Ne Olmalı?
Sosyal ve Kültürel Tesisler
Kültürel Festival ve Eğlenceler
Üniversitemizin Büyümesi ve Gelişmesi
Nüfusun ve Şehirleşmenin Büyümesi
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Tarihte Bugün
1774 - Kazak isyanı önderi Pugaçev idam edildi.
1817 - Mississippi, A.B.D. nin 20. eyaleti olarak birliğe katıldı.
1863 - Londra metrosu açıldı.
1898 - İspanyol-Amerikan savaşı sonrası Küba İspanya'dan bağımsızlığını kazandı.
1901 - İlk Nobel ödülleri verildi.
1902 - Mısır'da Nil nehri üzerinde inşa edilen Aswan Barajı hizmete girdi.
1906 - Theodore Roosevelt, Rus-Japon Savaşının sona ermesinde oynadığı arabuluculuk rolünden dolayı, Nobel Barış Ödülü'nü alan ilk Amerikalı oldu.
1923 - İrlandalı şair William Butler Yeats Nobel Edebiyat Ödülü'nü aldı.
1927 - Fransız filozof Henri Bergson Nobel Edebiyat Ödülü'nü aldı.
1929 - Alman yazar Thomas Mann Nobel Edebiyat Ödülü'nü aldı.
1941 - Malaya açıklarında Prince of Wales ve Repulse olmak üzere Kraliyet Donanmasına ait iki zırhlı Japon İmparatorluk Deniz Kuvvetleri'ne bağlı torpido bombardıman uçakları tarafından batırıldı.
1948 - Birleşmiş Milletler Meclisi, İnsan Hakları Bildirgesini kabul etti. Türkiye İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ne kabul oyu verdi.
1956 - Macaristan'da çatışmalar başladı, sıkıyönetim ilan edildi.
1964 - Martin Luther King Nobel barış Ödülü'nü aldı.
1970 - Rus yazar Aleksandr Soljenitsin Nobel Edebiyat Ödülü'nü aldı.
1971 - Aralarında Türkiye İşçi Partisi Genel Sekreteri Tarık Ziya Ekinci'nin de bulunduğu 26 sanıklı Devrimci Doğu Kültür Ocakları davasına Diyarbakır'da başlandı.
1975 - Rus bilim insanı Andrey Saharov Nobel Barış Ödülü'nü aldı.
1977 - Uluslararası Af Örgütü Nobel Barış Ödülü'nü aldı.
1977 - İstanbul Toptaşı Cezaevi'nden 9 siyasi tutuklu kaçtı.
1978 - Enver Sedat ve Menahem Begin Nobel Barış Ödülü'nü aldı.
1979 - Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Gürer Aykal görevinden alınmıştı. 10 Aralık günü bu göreve İsmet Kurt'un atanması üzerine Devlet Opera ve Balesi çalışanları Carmina Burana'nın sahnelenmesine katılmama kararı aldı. Kurt iki gün sonra istifa etti.
1979 - Rahibe Teresa Nobel Barış Ödülü'nü aldı.
1982 - Günaydın gazetesi yayın hayatına başladı.
1983 - Arjantin'de askeri rejim sona erdi; Arjantin'in 8 yıldan sonra ilk sivil başkanı Raul Alfonsin oldu.
1983 - Polonyalı Dayanışma Sendikası lideri Lech Walesa Nobel Barış Ödülü'nü aldı.
1984 - Güney Afrika'lı Piskopos Desmond Tutu Nobel Barış Ödülü'nü aldı.
1987 - Sedat Simavi Basın Ödülü Uğur Mumcu'ya verildi.
1987 - İnsan Hakları Derneği "Genel Af ve Ölüm Cezalarının Kaldırılması" talepli 130 bin imzalı dilekçeyi Meclis Genel Sekreterliği'ne sundu.
1988 - Türkiye'de ilk karaciğer nakli ameliyatı yapıldı. Ameliyatı, Ankara Hacettepe Üniversitesi'nden Prof.Dr. Mehmet Haberal gerçekleştirdi.
1988 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in veto ettiği öğrenci affı yasası Meclis'te tekrar kabul edildi. Yasa, üniversitelerde türbana izin veriyordu.
1988 - Mısırlı Necip Mahfuz Nobel Edebiyat Ödülü'nü aldı.
1989 - Aliağa'da çevre şenliği yapıldı.
1993 - Güvenlik kuvvetleri Özgür Gündem gazetesinin İstanbul Kadırga'daki merkezini bastı ve tüm çalışanları gözaltına aldı.
1994 - Yaser Arafat, Shimon Perez ve Yitzhak Rabin Nobel Barış Ödülü'nü aldılar.
1994 - TBMM TV ( Meclis Tv) kuruldu.
2002 - Stanford Üniversitesi insan embriyosu klonlayacağını açıkladı.
2002 - Eski Amerikan Başkanı Jimmy Carter, 1970 lerde Orta Doğu'da sürdürdüğü diplomatik arabuluculuklarından dolayı Nobel Barış Ödülü'nü aldı.
2002 - Kuzey Kore`den gelen Scud füzeleri taşıyan bir gemi Umman denizinde İspanyol donanması tarafından durduruldu.
2002 - Bangladeş gözaltına aldığı iki Avrupalı gazeteciyi serbest bıraktı.
2003 - İranlı Shirin Ebadi, Nobel Barış Ödülü'nü alan ilk müslüman kadın oldu.
2005 - 10 Aralık Hareketi ilk toplantısını İstanbul Dedeman Oteli'nde gerçekleştirdi.
 
Süper Loto
08.12.2016 Tarihli Çekiliş Sonucu040619233854
 
 
Kurumsal

İçerik

  Gündem

  Siyaset

  Teknoloji

  alucrahaber