Ana Sayfa Ekonomi "Alucra Mantarı" Tescilleniyor

"Alucra Mantarı" Tescilleniyor

Alucra'da yetişen endemik bir mantar türü "Alucra Mantarı" olarak tescilleniyor.

Giriş Tarihi: 25 Ekim 2016 Salı 22:11

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünde görevli Alucra Damadı Orman Yüksek Mühendisi, Kamu Yönetimi Uzmanı İsmail Belen Bey'in girişimleri Alucra'da yetişen bir mantar türünün "Alucra Mantarı" olarak tescillenmesine vesile oluyor.

İsmail Belen Beyin "Geleceği Önemseyenler Derneği" sitesinde Alucra Mantarı hakkında paylaştığı makale şöyle:

"12 Ekim 2016 tarihinde Ankara’daki Alucra Aktepe Derneği ile bir toplantı yapmıştık. Resimleri ve gayemizi Facebook üzerinden paylaşmıştım.

Şu anda Orman Genel Müdürlüğü Başmüfettişi olarak çalışan, eski Amasya ve Artvin Orman Bölge Müdürümüz değerli dostum Ömer Naci Kaya yine Facebook üzerinden;

“Sn.Gn.Md’üm kolay gelsin….Alucra denince akla ilk gelen şey “Alucra Mantarınız” olmalı. Zira 8-15 kg. Arasında değişen adeta bir piknik masası büyüklüğünde yenilebilen “endemik” ve çalışılmamış bir mantar var, ilmi adı da Alucra mantarı. Dahası oralarda bu amaçla yaptığım araştırmalarda eski Alucralıların bunu bazı hastalıkların tedavisinde de kullandıkları vakidir. Bunun planlanması, korunması hatta akara dönüştürülmesi üretilmesi gibi konuları irdelemek lazım gelir ha keza dünyada eşi benzeri yok….bir daha zikrediyorum bir mantar 8-15 kg, civarında geliyor…kolay gelsin” diye yazdı.

Alucra’da yıllarca çalışmama rağmen hiç duymamıştım, beni oldukça heyecanlandırdı. Hızlıca bir web taraması yaptım. Daha önce çıkan haberleri buldum.

Alucrahaber.com web sayfasında 19 Ağustos 2011 tarihinde çıkan haber

Sabah Gazetesinde yine 2011 yılında çıkan haber

Ardından telefon görüşmelerimiz oldu. Şebinkarahisar Orman İşletme Müdürü Serhat Ersöz’den yardım istedik. Sağolsun hızlı şekilde konuyu inceledi ve aşağıdaki hususları iletti.

“Bu mantar ile ilgili olarak Kabaktepe Köyünden görüştüğüm kişilerden aldığım bilgiler şunlar: Kabaktepe Köyü Muhtarı Nevzat YEŞİLBAŞ ile görüştüğümüzde resmini gösterdiğim Eşek Mantarına kendi köylerinde SAĞIR KULAĞI denildiğini belirterek mantarın çıktığı yerleri gösterdi. Gösterdiği yerler Alucra Serisi 544 ve 545 nolu bölmelerde. Ayrıca komşu köy olan Doludere mıntıkasında da mantarı bulduklarını beyan ettiler. Mantarın her yıl 15 Mayıs-15 Haziran tarihleri arasında çıktığını belirttiler.  Köy halkından olup İstanbul’da ikamet eden Aydın YEŞİLBAŞ isimli vatandaşın bu mantara özel ilgisi olduğunu beyan ettiler. Aydın YEŞİLBAŞ ile telefondan görüştük. Kendisi aramanız halinde yardımcı olabileceğini beyan etti.”

Serhat Bey www.alucrahaber.com haber sitesi editörü Kadir Bekiroğlu ile de görüşmüş. Ondan gelen maili de iletti. Şöyle :
 
Konu: Alucra Eşek Mantarı hk.

Merhaba Serhat Bey,

Öncelikle şunu ifade edeyim, babam ve merhum dedemin mantar konusundaki 25-30 yıldır deneyimi olduğu için onlarda bilgi alarak size bu maille detaylı bilgi vereyim istedim. Temennim bu mantarın memleketimiz Alucra’ya bir katkı sağlamasıdır, gelişmelerden beni de bilgilendirmenizi rica ederim.

Bu mantarın ilçemizdeki bilinirlik geçmişi 1988-1990 ‘lı yıllara dayanmaktadır. Halk dilinde bu mantar Eşek Mantarı olarak biliyor. Alucra’da en çok Doludere, Kabaktepe, Köklüce ve Armutlu köylerinde gözükmektedir.

Şu zamana kadar da şahsen gördüğüm en büyük mantar 2011 yılında Alucra Kabaktepe köyü sultan bağ mevkiinde Doludere Köyü eşrafından Salih Kaya isimli şahsın 10 kilo civarında bulduğu mantardır. Bu mantarın haberini Alucrahaber.com vesilesi ile ulusal basında paylaşmıştım.

Bunun dışında 2014 yılında Veysel Tekneci isimli şahsın Armutlu Köyünde bulduğu mantarda 5 kilo civarındaydı. Bu sene Doludere Köyünde Adnan Kaya isimli şahsın bana ilettiği resimdeki mantar da 4 kilo gelmektedir. Alucra ilçemizde bulunan yüksek rakımlı ormanlarda sıkça rastlanmaktadır. Eşek göbegi ismiyle bilinen bu mantar genelde Haziran ayı yağmurlar sonrası ortaya çıkıyor. Yaklaşık kiloları 8-9-10 kilo ağırlığı da olabiliyor. Benden istediğiniz başka bilgilerde varsa memnuniyetle yardımcı olabilirim. Mantarı bulan kişilerin teli: Veysel Tekneci... Adnan Kaya...

İyi çalışmalar dilerim.

Kadir BEKİROĞLU
Alucrahaber.com Yayın Yönetmeni

Kadir Bey resimleri de gönderdi sağolsun.

armutlu-mantar1armutlu-mantar2doludere-mantar
doludere-mantar1doludere-mantar2kabaktepe-mantar
kabaktepe-mantar1kabaktepe-mantarBu ön bilgilerden sonra bilimsel tarafına da bakalım istedim.

Haliyle yine konu uzmanı Ömer Naci Kaya beye müracaat ettim.  Naci Bey mantarın Latince adının Calvatia gigantea olduğunu, Langermannia gigantea da dendiğini yazdı.

Web taramasında Türkçe kaynak bulamadım. İngilizce olarak bulduğum bazı linkler ise şöyle.

Erciyes Üniversitesinden konu uzmanı Prof. Dr. Sibel Silici’ den de yardım istedim daha detay bilgi için. Gelince buraya ekleyeceğim.

Wikipedia: https://en.wikipedia.org/wiki/Calvatia_gigantea

Mantarın İngilizce tanıtımında özetle şunlar yazıyor.

 • Bazı hallerde mantarın çapı 150 cm, diğer bir ifade ile 1,5 metreye, ağırlığı 20 kg. ulaşabiliyormuş.
 • Polonya, Norveç, Litvanya gibi ülkelerde koruma statüsü altında.
 • Yenilebilir
 • Tıbbı olarak kanı pıhtılaştırıcı bir özelliği var. Yaralanmalara karşı kullanılabiliyor. Bu yüzden savaşlardan önce tıbbı malzeme olarak depolanırmış zamanında.
 • Vücutta çok az bulunan anti tümör calvacin isimli  mukoproteinin ana kaynağı imiş. (It is the main source of the anti-tumor mucoprotein calvacin, which unfortunately is present only in tiny quantities)
YORUMLAR
 • yorum2016-10-26 10:14:14yılmaz vurguncu

  tamam adını söyleyin ama mantaara ellemeyin bide oraları batırmayın

 • yorum2016-10-26 02:36:32Sevda Tosun

  İsmail beye ve alucrahaber.com çok teşekkürler çok güzel bir haber, inşallah ilçemize faydalı olur.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Alucra'da Hazine Arazileri Satış İlanı

Alucra'da Hazine Arazileri Satış İlanı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber