Ana Sayfa Güncel ALUCRA VAKFI KABUĞUNU KIRIYOR

ALUCRA VAKFI KABUĞUNU KIRIYOR

Alucra Kalkınma ve Eğitim Vakfı Olağan Kongresini 25.04.2010 Pazar günü Alucra Eğitim ve Kalkınma Vakfının olağan kongresi 25.04.2010 tarihinde Beyoğlu Okmeydanı'ndaki merkez binasında gerçekleşti.

Giriş Tarihi: 26 Nisan 2010 Pazartesi 12:19
ALUCRA VAKFI KABUĞUNU KIRIYOR

Kongre öncesinde yapılan toplantılarda Vakıf Başkanı Halil Gülal'ın dile getirdiği mütevelli sayısının artırılması hususu Vakıf seçiminin temel gündemiydi. Mütevellinin artırılması için mevcut mütevelli sayısının 3'de 2 çoğunluğu sağlanınca genel kurula geçildi. Genel kurulun gündem maddeleri Alucra Vakfı'nın yeni mütevelliler alınması hakkındaki tüzüğünün değiştirilmesi ve yönetim kurulunun belirlenmesiydi.

Genel kurulda yaklaşık mütevelli sayısının geçebilmesi için mevcut 42 mütevellinin hazır bulunması gerekli idi. Açılış konuşmasını yapan sitemiz editörü Kadir Bekiroğlu, toplantıda yasal çoğunluk sağlandığını söyleyerek, genel kurul gündemi hakkında kısa bir bilgi vererek divan başkanlığı seçimi yapıldı. Oybirliği ile Divan Başkanlığı'na Ömer Lütfi Çelik Yardımcı ve Kâtipliği’ne ise İsmail Hasbal ile Recep Tekin getirildi. Vakıf faaliyet bülteni Vakıf Müdürü Yıldırım Kılıçkaya tarafından okundu.


Vakıf Başkanı Halil Gülal’ın yaptığı konuşmada;

"Çanakkale savaşlarının 95.yıldönümünde şehitlerimizi rahmetle anıyor , ruhları şad olsun diyorum. Ayrıca geçtiğimiz hafta kutladığımız kutlu doğum haftasını tebrik ediyor, Allah’dan sevgili peygamberimizin şefaatine hepimizin nail olmasını diliyorum. Kıymetli hemşerilerim  2 sene önce sizlerin teveccühü ile geldiğimizde ilk iş olarak sivil toplum kuruluşları ve vakfımızla olan ilişkilerimizi geliştirdik. Alucra Eğitim Derneği , İş adamları derneği , İmam hatip Derneği ve bütün köy derneklerimizle Alucra Vakfı etrafında kenetlenerek birlik ve beraberliğimizi perçinledik.Point otelde 3 defa yemekli toplantı düzenledik.Alucra Meslek Yüksek Okulu  temelini sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte Alucra’da attık.Milletvekilimizle ,Belediye başkanlarımız Bıyıkçı , Söylemezle , Mülki yöneticilerimizle koordineli çalıştık. 

Vakfımızın teberrü makbuzuyla bağış toplamanın maddi külfeti olduğundan , Ali Ağca , Sadk Gülal ve Dursun Bıyıkçı’dan oluşan tüzel kişilerle Alucra M.Y.Okulu yaptırma komitesi kurduk ve bu tüzel kuruluşla sivil toplum kuruluşlarla hep birlikte ayni ve nakdi yardım olarak 700.000 TL ye yakın bağış topladık. 

Ekonomik kriz döneminde 1,5 sene gibi kısa bir zamanda 700.000 tl yardım toplamanın ne denli zor olduğunu sivil toplum kuruluşlarımız ve hizmete talip olan herkes çok iyi biliyordur.Bu bağışlarla okulumuzun kaba inşaatının yarısını biz yaptık , ince işinin cüzi bir kısmınada yardım ettik. Okulumuzun diğer yarısının tamamını yapan ve bizim tarafında ince işinin büyük bir kısmını yaparak bu sene hizmete açılmasında çok büyük emeği olan hayırsever iş adamımız sn.Refik Bulutçu’ya teşekkür ediyor , Alucra Vakfı Başkanı olarak şükranlarımı sunuyorum. 

Okulumuzda şuan da 650 öğrenci okuyor 2011 yılında bu inşallah 1300 olacak sonraki seneler 2000 ulaşacaktır.Mevcut bloğun kapasitesi 2500 dür. Alucra’mızın diğer adıda merkezdir.Biz sivil toplum kuruluşları olarak Alucramızın adına yakışır şekilde ilçemizi eğitim merkezi yapacağız .Yeter ki sizler birlik ve beraberlik içinde bizlere desteğinizi sürdürünüz. Turan Bulutçu A.M.Y . Okuluna duası , emeği ve parası geçen herkese teşekkür ediyorum. 

Yönetime talip olunca 2 hedef açıklamıştık birincisi Alucra Meslek Yüksek Okulu , diğeri Mütevelli heyetini çoğaltmaktı . Allah’a şükür okulumuzu bitirdik , Mütevelli heyetini de gündeme aldık.İnşallah Teveccühünüzle onu da başaracağız. 

Bu gök kubbede hoş bir seda bırakmışsak ne ala diyorum, hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum" dedi.


Mütevelli heyeti üyelerinden Cemal Suyabatmaz, Doğan Yakupoğlu, Hakkı Közleme, Sinan Karaveli, Ali Yöre, Muzaffer Danalıoğlu sırası ile söz alarak fikir beyanında bulundu, daha sonra oybirliği ile gündem maddeleri ibra edildi. Gündemin en önemli maddesi olan yeni üye kabulü 439 yeni üye ile kabul edildi.


Daha sonra seçime geçen divan heyeti varsa yönetime talipli, onlardan aday listelerini istedi. Avni Aydın başkanlığında genç ekiple yönetime talip olan listeyle, Arif Baba başkanlığında dernek başkanlarından oluşan iki liste Vakıf yönetime talip olduğunu belirterek listelerini divan yönetimine teslim etti. Divan başkanı seçime seçmeden önce mütevelliden görüşlerini sordu. Mevcut mütevelli heyeti mevcut yönetime biraz daha süre verilmesini ilerleye süreçte yeni mütevelliye girenlerin tüzük gereği seçilme hakkının olduğu ama seçme hakkının olmadığını bununda adil olmayacağı yönünde fikir beyan ederek ortak bir karar aldılar. Mevcut Vakıf yönetim listesinin geçici olarak devam etmesini sağlayarak ilerleyen süreçte olağanüstü bir kongre ile yeni üyelerinde oy kullanma hakkına sahip olmaları sağlanmış oldu.


Yönetime talip olan Avni Aydın ve Arif Baba listelerini geri çekerek eski yönetim kurulu Halil Gülal başkanlığında tekrar yetkilendirildi.


Dilek ve temenniler bölümünde ise Kasım Yağcıoğlu hocamız yaptığı konuşmayla birlik beraberliğin önemine değindi. Bulutcu ailesinde olan memnuniyeti dile getiren Kasım Hocaefendi okula sahip çıkılması gerektiğini ve ilçe esnafınında göz ardı edilmeyerek onlarında sıkıntılarının dertlerinin dinlenmesi için toplantılar yapılması gerektiğini söyledi. Daha sonra konuşma yapan Refik Bulutcu bey ise okulun ilçeye hayırlı olmasını bu hizmetlerin devamının geleceğini söylerken, ilçe esnafının okula sahip çıkmasını öğrencilerin alım gücüne göre fiyatların uygun olmasını söyledi. Aksi halde yaşanan bir örneği de anlatan Bulutcu, 600 öğrencilik okula üniversite yönetimi tarafından öğrenci verilmeyerek öğrenci sayısının 50'ye düşürüldüğünü dile getirdi. Prof.Dr. Nusret Bulutcu ise okulun ilçe için büyük bir kazanç olduğunu bu okulun kazandırılmasında Vakıfın çok büyük bir hizmeti olduğunu dile getirerek katkı sağlayan, dua eden herkese teşekkürlerini iletti.


Alucra'nın da güçlenmesinde, kalkınmasında öncülük ve yol gösterici olacak olan daha güçlü bir Alucra Kalkınma ve Eğitim Vakfı için bu seçim bir heyecan yaratmıştır. İlgi ve alakanın en üst düzeyde olduğu, memleketlerine hizmet etmek isteyenlerin biraraya geldiği toplantı yaklaşık 4 saat sürdü. Basın mensuplarınında yoğun ilgi gösterdiği Vakıf seçiminde Şebinmedya editörü aynı zamanda Kelkit Vadisi Medya Birliği Başkanı Sadi Toygar ile Şebinkarahisar Derneği Başkan Yardımcısı Ahmet Gedik seçimi yakından takip etti.


Yapılan seçimin Alucramıza hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz.


Haber:Kadir BEKİROĞLU

Resimler:Tülay DOLU

           ALUCRA KALKINMA VE EĞİTİM VAKFI   

                     2008-2010 FAALİYET RAPORU

 

1- Göreve Geldiğimiz 2008 tarihi itibariyle ilk hedef olarak Alucra Meslek Yüksek Okulu binasının yapımına odaklandık.Başta Hayırsever iş adamı Refik Bulutçu olmak üzere siz kıymetli hemşerilerimizle birlikte okulumuzun binasını yaparak bizlerde koyduğumuz hedefe ulaşmış olduk.

 

2- 31 Mayıs 2009 tarihinde yapılan 4.Yerel Tatlar festivalini Beyoğlu Belediyesiyle birlikte yaparak hemşerilerimize memlekete tadında bir gün yaşattık.

 

3- Alucra Köy Dernek Başkanları ve Yönetimleriyle Rutin toplantılarımızı gerçekleştirdik.

 

4- Doludere Derneğinde Kuran yarışması düzenleyerek 5 kuran okuyucumuza Cumhuriyet altını hediye ettik.

 

5-Filistin’deki çığlığa sessiz kalmayarak Başta Alucra Gençlik Komitemiz olmak üzere 1100 kişiyle yürüyüş yaparak Çağlayandaki mitinge destek verdik.

 

6-Giresun Dernekler Birliği ve Giresun Federasyonu içerisinde bulunan Alucra temsilcilerimizle birlikte ilçemizi en iyi şekilde temsil ettik ve etmeye devam ediyoruz.

 

7-21 Temmuz tarihinde Yusuf Fenerci konseri ile Alucra Şenliği tertip ederek , okulumuzun açılışını yaptık.Açılışa Milletvekilleri , Valimiz ve Rektörümüz de katıldı.

 

8- Vakıf merkezimizde sık sık düzenlediğimiz Eğitim seminerlerine Özgür Çoban ve Münir Arıkan gibi tanınmış simaları getirerek devam ettik.

 

9- Komşu ilçelerle ilişkilerimizi sıkı tutarak Başta Şebinkarahisar,Çamoluk ve Kelkit Vadisi diye tabir edilen ilçelerle toplantılar düzenledik.

 

10- Ramazan ayı içerisinde Tekoğlu tarafından yaptırılan Timaş spotcular çarşısında hemşerilerimize iftar yemeği programı düzenledik.

 

11- İlkini geçtiğimiz senelerde gerçekleştirdiğimiz ilk okul , orta okul ve lise öğrencilerine vakıf binasında eğitimler verdik.

 

12-Beyoğlu belediyesi, Alucra Belediyesi ve Alucra Vakfı olarak Alucra’da başarılı öğrencilerimize yönelik 1 hafta Kefken Çevre yaz kampı organizasyonu düzenledik.

 

13-Dünya’nın neresinde bir hemşerimiz varsa hedef o hemşerimize ulaşmaktır diyerek Şırnak Cizre’de yaşayan 5 Bin Alucra’lı adına Fırat Aydın ile irtibata geçerek Şırnak’ta yaşayan Alucra’lı hemşerilerimizle tanışma imkanı bulduk.

 

14- Alucra Vakfı’nda bir ilki gerçekleştirerek Taksim Göz Hastanesi işbirliği ile 400’e yakın hemşerimizin Göz taramasını gerçekleştirdik.

 

15- 2009 yılında yapılan 3.Giresun Günleri ve 2010 yılında yapılan 4.Giresun Günlerine katılarak Alucra’mızı en iyi şekilde temsil etmeye çalıştık.

 

16- Hemşerilerimizle daha çabuk iletişim kurmak amacıyla toplu SMS sistemini hayata geçirdik.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Alucra'nın 2017 Nüfusu Belli Oldu

Alucra'nın 2017 Nüfusu Belli Oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber