Ana Sayfa Ekonomi Alucra'da Bina Yapacakların Dikkatine!

Alucra'da Bina Yapacakların Dikkatine!

1 Ocak 2011 günü itibariyle yürürlüğe girecek olan Yapı Denetim yasası ile Türkiyenin geçici olarak pilot illerinde uygulanan denetleme tüm ülke geneline yayılıyor.

Giriş Tarihi: 3 Aralık 2010 Cuma 21:44
Alucra'da Bina Yapacakların Dikkatine!

İlçemizde bina yapmak isteyen hemşehrilerimiz 31.12.2010 tarihine kadar Alucra Belediyesinden Ruhsat işlemlerini çıkarmış olmazlarsa 1 Ocak itibariyle yeni düzenlemede parasal olarak yapı denetim harcını da ödemek zorunda kalacaklar.

Konuyla alakalı olarak İnşaat Yüksek Mühendisi aynı zamanda sitemizin editörlerinden Bilal Türker bu yasanın ülke genelinde neleri değiştirdiği şöyle açıkladı:

Alucrahaber: Yapı denetim nedir? Kim tarafından kontrol ediliyor?
 
Bilal Türker: Yapı denetim 4708 sayılı yapı denetim kanununda tarif edilmiştir. Bu Kanunun amacı; can ve mal güvenliğini teminen, imar plânına, fen, sanat ve sağlık kurallarına, standartlara uygun kaliteli yapı yapılması için proje ve yapı denetimini sağlamak ve yapı denetimine ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.

Bu Kanun; 3194 sayılı İmar Kanununun 26 ncı maddesinde belirtilen kamuya ait yapı ve tesisler ile 27 nci maddesinde belirtilen ruhsata tâbi olmayan yapılar hariç, belediye ve mücavir alan sınırları içinde ve dışında kalan yerlerde yapılacak yapıların denetimini kapsar.

Yapı denetim kuruluşu: Bayındırlık ve İskan Bakanlığından aldığı izin belgesi ile münhasıran yapı denetimi görevini yapan, ortaklarının tamamı mimar ve mühendislerden oluşan tüzel kişiyi ifade eder. Bu kuruluşlar izinle kurulmuş özel şirketlerdir. Yapı denetim görevini bunlar gerçekleştirir.

Alucrahaber: 2011 de çıkacak yasanın avantajaları ve dez avantajları nelerdir?

Bilal Türker:

 
Avantajları: Binlerce TL vererek yaptırdığınız yapıların; depreme dayanıklı, insan yaşamına daha uygun, fen, sanat ve sağlık koşullarını sağlaması için konusunda uzman mimar ve mühendisler tarafından kontrol edilmesidir.
 
Dezavantajları: Proje bedellerinin maliyetleri artar ve yapınızı denetletmek için yapı denetim şirketine ücret ödemeniz gerekli.                                                             

Alucrahaber: Alucrada ev yapmak isteyenler ne yapmalı, nasıl bir yol izlemeli?                 
 
Bilal Türker: 4708 sayılı yapı denetim hakkında kanunun uygulanacağı iller hakkında 14 Haziran 2010 yılında toplanan bakanlar kurulunun kararı 13 Temmuz 2010 tarihli resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Karar gereği 01-01-2011 tarihinden itibaren 4708 sayılı yapı denetim hakkındaki kanun tüm illerde uygulamaya girecektir. Bu nedenle Alucra'da da bu kanun geçerli olacaktır. Bu nedenle ilçemizde ev yaptırmak isteyenlerin yapı ruhsatlarını  01.01.2011 tarihinden önce almaları yapı denetim maliyetlerinden kendilerini kurtaracaktır. Bu zamana kadar ruhsatı olmayan yapıların da ruhsatlı hale getirilmeleri bu yapıları da yapı denetim maliyetinden kurtaracaktır.
01.01.2011 tarihinde önce alınan ruhsatların 5 yıl süresi vardır, ruhsatını Belediyeden alan 5 yıl içerisinde binasını yapabilir.

Alucrahaber: Bu yasanın detaylarını açıklarmısınız?
 
Bilal Türker: Bu yasayı teknik bilgiler yerine halkımızın anlayacağı şekilde anlatacak olursak;
 
Şimdi bir yapı yaptırmak istediğinizde statik proje, mimari proje, elektrik projesi, sıhhi tesisat projesi ve zemin etüdü yaptırıyorsunuz. Bu projelerin denetimlerini TUS ( Teknik uygulama sorumlusu ) olarak ilgili projelerin proje müellifleri (projeyi yapan mühendis) tarafından yapılıyordu. Yeni yılla beraber bu denetim yetkisi Bayındırlık Bakanlığınca izin verilen yapı denetim şirketleri tarafından yapılacak. Giresun İline 5 tane yapı denetim şirketi kurulması için kontenjan verilmiş olup hali hazırda 6 tane firme kurulup başvuruda bulunulmuştur. Bir firma elenerek 5 firma Giresun İlinde yapı denetim görevini sürdürecektir.

Alucrahaber: Bu yasa ile İnşaat maliyetleri ne kadar etlinecek?
 
Bilal Türker: Her bir katı 100 metrekare olan 4 katlı bir yapının şimdiki ve 1 Ocaktan sonraki ruhsat alıncaya kadar ki maliyeti anlatalım. (Bu maliyetler Alucra şartlarında hesaplanmıştır)
 
Toplam inşaat alanı 400 metrekare alan için;

                               Şimdiki Durum                                        1 Ocak'tan sonra
 
Proje maliyeti                3000                                                           3000
Ruhsat harcı                   1000                                                           1000
Yapı Denetim parası         -                                                              6000
                                      ________                                                   _______
Toplam                            4000                                                          10000

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz 2018 Yılı Yeni Uygulamalar

2018 Yılı Yeni Uygulamalar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber