Ana Sayfa Güncel Alucra'da Yaban Keçileri Koruma Altına Alındı

Alucra'da Yaban Keçileri Koruma Altına Alındı

Doğada sayıları azalan yaban keçilerinin Giresun'da üç ilçede görülmesi İl Çevre ve Orman Müdürlüğünü harekete geçirdi. Başlatılan envanter çalışması ile ildeki yaban keçilerinin sayısının tespit edileceği bildirildi.

Giriş Tarihi: 16 Ekim 2010 Cumartesi 16:14
Alucra'da Yaban Keçileri Koruma Altına Alındı

İl Çevre ve Orman Müdürü Ali Hıdır, yaptığı açıklamada, geçmişte doğada sayıları çok olan yaban keçilerinin, bilinçsiz avlanma sonucu sayılarının giderek azaldığını belirtti.
    
Uzun yıllar doğada görülmeyen yaban keçilerinin üç yıl önce Çamoluk ve Alucra ilçelerinde varlığını tespit ettiklerini anlatan Hıdır, bu yıl da Şebinkarahisar ilçesinde yaban keçilerinin görüldüğünü, bu durumun kendilerini son derece mutlu ettiğini söyledi.


     
Bunun sevindirici bir gelişme olduğunun altını çizen Hıdır, yörede yaban keçilerinin varlığının tespit edilmesinin ardından ''Yaban Hayatı Geliştirme Sahası'' oluşturulması için bir proje hazırlayarak Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne sunduklarını ancak henüz bir yanıt alamadıklarını ifade etti.
    
Yörede yaban keçilerinin doğal yaşam alanının Şebinkarahisar ilçesi ile birlikte 15 bin hektara ulaştığını kaydeden Hıdır, ''Yetkililere konuyu bir kez daha sunacağız. İl Çevre ve Orman Müdürlüğü olarak söz konusu ilçelerimizde yaban keçilerinin doğal yaşam alanı olan bölgelerde envanter çalışmasına başladık. Bu çalışmayla yaban keçilerinin sayılarını belirleyeceğiz. Envanter çalışmasını yıl sonuna kadar bitirmeyi planlıyoruz. İlk tespitlerimize göre yörede 5-6 yaban keçisinden oluşan 10 grup halinde bir yaban keçisi varlığı söz konusu'' dedi.


     
''YABAN KEÇİSİ AVLAMA CEZASI 12 BİN LİRA''
    
Zaman zaman yörede yaban keçisi avlandığı yönünde şikayetler aldıklarını ifade eden Hıdır, yaban keçisi avlama cezasının 12 bin TL olduğunu hatırlattı.
    
Şikayetleri değerlendirdiklerini ancak kimseyi tespit edemediklerini söyleyen Hıdır, ''Yaban keçisi avlanması yasaktır. Avlayanlara ise 12 bin lira para cezası uygulanmaktadır. Devletimizin büyük emekler vererek çoğalmasını sağladığı yaban keçilerinin yöresel bir değer olarak da gelecek kuşaklara aktarılması gerekmektedir. Giresun'un doğal yaşam alanlarında kendini göstermeye başlayan bu değerli yaban hayvanı türümüzü el birliği ile koruyalım ve yasalara uymayanları ilgili makamlara bildirelim'' diye konuştu.


     
Hıdır, nesli tükenen yaban hayvanları arasında yer alan yaban keçilerinin popülasyonunun artırılması için herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Yenitirebolu

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz İlçe Yöneticileri Karabörklü Gençleri Yalnız Bırakmadı

İlçe Yöneticileri Karabörklü Gençleri Yalnız Bırakmadı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber