Sarıkamış Şehitlerimiz Unutulmadı

Ana Sayfa » Güncel Haberler » ALUCRA'NIN İMARI VE SOSYAL YAŞAM İÇİN ÖNERİLER

ALUCRA'NIN İMARI VE SOSYAL YAŞAM İÇİN ÖNERİLER

Bölgenin en eski, en çağdaş ve en köklü yerleşim yerlerinden olan ilçemiz son yıllarda yaşadığı talihsizlikler nedeniyle ne yazık ki orta çağı yaşar oldu. Bu sadece ilçemiz için değil hemen tüm Anadolu ilçeleri için de geçerli bir durum.

 
 
 
ALUCRA'NIN İMARI VE SOSYAL YAŞAM İÇİN ÖNERİLER

Bölgenin en eski, en çağdaş ve en köklü yerleşim yerlerinden olan ilçemiz son yıllarda yaşadığı talihsizlikler nedeniyle ne yazık ki orta çağı yaşar oldu. Bu sadece ilçemiz için değil hemen tüm Anadolu ilçeleri için de geçerli bir durum.  

Bunun temel nedenleri

  1. Arazide kadastro sorunlarının çözülmesinin çok geç kalması.
  2. Doğu yolunun siyasi nedenlerle Şebinkarahisar-Alucra güzergahından kaydırılmış olması.
  3. Toprağa bağlı çiftçinin eğitilmemesi ürün kalitesi,miktarı ve pazarlamasının geliştirilememesi.
  4. Hayvancılığın ilkel koşullarda yapılması insanların eğitilmemesi verimin arttırılamaması.
  5. Lise seviyesinde okulların bile çok geç gelmesi.
  6. İli ile bağlantısının gerçek manada hala sağlanmamış olması. Bu nedenle ilin yeterince yatırımları yönlendirememesi.
  7. Sağlıklı bir bürokrat ve memur kadrosunun bir türlü oturtulamaması.
  8. Cumhuriyet kurulduğundan bu güne kadar hep İktidar yanlısı bir halk olması. Talepte bulunmak,yukarıyı zorlamak yerine verilenle yetinmesi. Bunu bilen siyasilerin Sen bizdensin numarası ile Alucra’ lıyı bir şey vermeden kullanması.
  9. Göçtüğü büyük şehirlerde bir arada yaşaması. Sosyal çevresini genişletmek, diğer toplumlarla uyum sağlamaya çalışmak yerine bunu istememesi,karşı çıkması. Alucra’da yaşadığını şehirlerde de yaşamaya çalışması.
  10. İlçenin merkezinin imarının çağdaş ölçülerde yapılmaması. Geleceğe dönük bir planlamanın tam olarak tamamlanmamış olması.
 

 Tüm bunların sonucunda ilçemiz boşaldı ve insanlarımız evini,köyünü,ilçesini terk ederek tüm dünyaya dağıldı.   

Bu maddeleri çoğaltmak mümkün ama yazılacaklar yukarıdaki maddelerden birinin alt başlığı olabilir.Yada yorumlanması yanlış anlaşılabilir. Zaman buldukça yukarıdaki maddelerde neleri amaçladığımı yazmaya çalışacağım. Bu yazımda son maddeyi yazmaya çalışacağım.  

İlçemizde son yıllarda bazı imar çalışmaları hız kazandı. Bu sevindirici bir durum. Bir mühendis olarak bende görüşlerimi kısaca yazmayı sorumluluk olarak gördüm.   

Değerli kaymakamımız bir toplantı  yaparak yeni hükümet konağının yeri hakkında görüş alışverişinde bulunmuş. Mükemmel bir çalışma kendilerini tanımıyorum ama tebrik ediyorum kutluyorum. İyi bir sonuç çıkmasını umut ediyorum. Başarılar diliyorum.  

İlçemizin imarını tek tek ele almaktan ziyade topluca bir planlamaya ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.  

Bunun için Alucra’da yaşam nasıldır ona bir bakalım.  

İlçe merkezinde daha çok küçük esnaf, memur, öğrenci ve öğrencilerin aileleri yaşar Diğer halkımız köylerinde yaşar.  

İlçede yaşayanlar boş zamanlarında; kadınlar evlerinde, erkeklerde ya evlerinde yada kahvehanelerde vaktini geçirir. Yazları da tek caddesinde sadece erkekler yürüyüş yaparlar.   

Bu yapılanlar sosyal yaşam için yeterlimidir? Cevabını size bırakıyorum.  

Bana sorarsanız ilçe merkezinde yapılacak düzenlemelerle bunu değiştirmek olasıdır.  

Şu anda yüksek okul ilçemizden uzak durumdadır. Öğrencilerimizin ilçeden yararlanması için vasıta ile gelmesi gerekir buda öğrenci için pahalı bir iştir. Zamanla okul ya kendi yaşam alanını oluşturacak,yada öğrenci devamsızlıkları yada şikayetleri yüzünden okulun devamı tehlikeye girecektir.  İlçemizi eğitime hazırlamazsak yüksek okulu yaşatamayız.Bu konu ayrı bir yazımda ele alınacaktır.  

İster istemez gelecekte ilçe merkezi yüksek okula ve çevre yoluna doğru kayacaktır. O nedenle sağlıksız bir yapılanmaya engel olmak için bu bölgeler için ciddi imar planları yapılmalı olanlar gözden geçirilmeli ve uygulaması sıkı takip edilmelidir.  

Ciddi bir meydanı olmayan şehrin ruhu yok gibidir. Nasıl İstanbul’da Taksim bir meydansa, Şebinkarahisar da,Giresun da meydan güzel bir konumda ise,acilen Alucra’lı meydanının yerini belirlemeli ve şehrini ona göre konumlandırmalıdır. Mevcut Hükümet konağının önü meydan olarak tanımlanamaz orası genişçe bir yol kenarıdır.  

Mevcut şehir sit alanı olarak ilan edilmeli, Şehir merkezi yükesek okula ve çevre yoluna yakın bölgeye taşınmalıdır. Mevcut binalardan özelliği olanlar korumaya alınmalıdır. Yüksek yapılanmaya müsaade edilmemeli, Yeni yapılacak yapılarda belli bir karakteri olana Alucra mimarisi burada korunmalıdır. Bu yapılabilirse gelecekte turizm açısından çok faydalı olacaktır. Mevcut yapılar uygulanacak konak mimarisi ile Safranbolu örneğinde olduğu gibi turizme açılmalıdır. Misafirperver Alucra’ lının yapısına bu sistem çok uygundur.  

Dere Alucra için büyük bir şanstır bu iyi kullanılmalıdır derenin iki kenarı park,turizm alanı  ve spor alanları olarak planlanmalı ve düzenlenmelidir. Gelecekte yapılacak bir setle gölet haline getirilmelidir. Bu yapılanma Alucra’lının yaşam kalitesinde ciddi farklar oluşturacak hatta iklimi bile düzenleyecektir. Pariste’ ki,Eskişehir deki gibi gondollarla gezmek neden olmasın bu pahalı bir iş de değildir. Önemli olan düşünmek ve uygulamaktır. Bu öneriyi anlamayan, okuyan bazılarının sırıttığını ve dalgaya aldığını duyar gibiyim.  

Mevcut caddemiz trafiğe kapatılmalıdır. Büyükşehirlerdeki örnekleri gibi oturma alanları, şık cafeler yapılmalı ağaçlandırılmalı sadece gezinti alanı olarak düzenlenmelidir. Bu o cadde etrafındaki esnafı da çok mutlu edecek ve dükkanlarının değerini çok katlayacaktır.  

Eski Pazar yerine yapılan bina büyükşehirlerdeki alışveriş merkezi gibi kaplı mekan olarak yapılmalıdır.   

Çevre yoluna ve şehir merkezine yakın bir yere Otogar yapılmalı ve şehir içindeki otobüsler ve köylere kalkan minibüsler oraya yönlendirilmelidir.   

Her gün açık kalacak çağdaş  bir köy ürünleri pazarı yapılmalıdır ve köylü  hiçbir bedel ödemeden ürünlerini getirerek satmalıdır. Bu iyi işletilirse uzun vadede sahil dahil tüm çevreden insanlar alışveriş için geleceklerdir. Organik tarımın en iyi yapılabildiği yerlerden olan ilçemiz için bu çok önemlidir. Başlarda sıkıntılı olabilir ama ısrarla takip edilmelidir. Bu köylerimizi çok geliştirecek. İnsanlarımız pazara gelmeden bile siparişler alarak göndermeye başlayacaklardır.  

Çok ciddi bir hayvan pazarı planlanmalı, reklamı yapılmalı çok müşterinin ve hayvanın gelmesi sağlanmalıdır. Bu hayvancılığı geliştirmede katkı sağlayacaktır.   

Bilindiği gibi köylerimizde yaşam sabah namazı ile  başlamaktadır ilçeye gelen insanlarımız o saatte her yer kapalı olduğu için perişan olmaktadır. Özellikle kadınlarımız sokaklarda, orada burada dükkanlarda kalmakta son derece mutsuz olmaktadır. Yukarıda önerdiğim Caddenin trafiğe kapatılması ve kapalı alışveriş merkezi yapılması bunu önleyecektir ve insanlarımız daha mutlu yaşayacaktır.

İstanbul. 04.04.2010  

Sevgi ve saygılarımla

Mehmet KARAMUSTAFAOĞLU

İnş.Müh.(İ.T.Ü.)

 
4 Nisan 2010 Pazar 22:10
Okunma: 996
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Arşiv
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
Namaz Vakitleri
 
 • İmsak02:48
 • Güneş05:01
 • Öğlen12:44
 • İkindi16:42
 • Akşam20:06
 • Yatsı21:59
 
Anket
Alucra'nın Gelişiminde Öncelik Ne Olmalı?
Sosyal ve Kültürel Tesisler
Kültürel Festival ve Eğlenceler
Üniversitemizin Büyümesi ve Gelişmesi
Nüfusun ve Şehirleşmenin Büyümesi
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Tarihte Bugün
1535 - İspanyol fatih (Konkistador) Francisco Pizarro Peru'nun başkenti Lima'yı keşfetti.
1778 - İngiliz kaşif James Cook, Hawaii'ye ulaştı.
1886 - Kadınlar, Şükufezar dergisinde "saçı uzun aklı kısa" deyimine karşı mücadele başlattı.
1896 - X-ışınları cihazı ilk kez New York'ta halka tanıtıldı. "X" adı, ne tür bir ışın olduğunun bilinmeyişini simgeliyordu.
1903 - Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Theodore Roosevelt'in Birleşik Krallık Kralı VII. Edward'a gönderdiği radyo mesajı, Birleşik Devletlerden radyo ile yapılan ilk okyanus aşırı iletişim olmuştur.
1910 - Çırağan Sarayı yandı. Saray 1865'te Sultan Abdülaziz tarafından inşa ettirilmişti.
1911 - İlk defa bir uçak, bir geminin güvertesine iniş yaptı. Pilot Eugene B. Ely, San Francisco limanında bulunan USS Pennsylvania gemisine indi.
1912 - Kaptan Robert Scott Güney Kutbuna ulaştı. Bunu başaran ilk insan olmayı hayal ediyordu ancak Roald Amundsen ondan yaklaşık bir ay önce bunu başarmıştı.
1919 - I. Dünya Savaşı'nda yenik düşen devletlerle anlaşmalar yapmak üzere, İtilaf Devletleri temsilcilerinin oluşturduğu Paris Barış Konferansı açıldı. Avrupa'nın haritası yeniden çizildi.
1924 - İstanbul'da Milli Türk Ticaret Birliği Kongresi toplandı.
1927 - Lozan Antlaşması, Amerikan Senatosu tarafından reddedildi.
1928 - Çerkez Hacı Sami çetesinden 3 kişi Eminönü Meydanı'nda idam edildi. Bu kişiler Atatürk'e suikast iddiasıyla idama mahkum edilmişlerdi.
1931 - Cumhuriyet gazetesinin düzenlediği Türkiye Güzellik Kraliçesi yarışmasını, Naşide Saffet Hanım kazandı.
1940 - Milli Koruma Kanunu kabul edildi.
1943 - Sovyetler, Leningrad'da hüküm süren Nazi kuşatmasını kırdıklarını açıkladı.
1944 - Trak adlı yolcu vapuru, Çanakkale'den Bandırma'ya giderken kayalara bindirerek battı: 24 kişi öldü.
1946 - Madam Butterfly operası, Ankara'da sahnelendi.
1947 - İstanbul'da Muallimler Birliği kuruldu.
1950 - Demokrat Parti (DP) işçiye grev hakkı istedi.
1951 - Vietnam Kurtuluş Cephesi gerillaları Hanoi'den geri çekildi; şehir Fransız'ların eline geçti.
1954 - Yabancı Sermaye Yasası Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edildi.
1966 - Vefa Poyraz İstanbul valiliğine atandı.
1966 - Ankara Cezaevi'nde af isteyen mahkumlar isyan etti. İstanbul Üsküdar Toptaşı Cezaevi'nde 260 mahkum açlık grevine başladı.
1969 - ABD'li bilim insanlarınca, düzenli elektromanyetik dalgalar yayan ilk pulsarlar bulundu.
1977 - Zatürreye yol açan gizemli Lejyoner hastalığı'nın amili olan bakteri bulundu ve Legionella pneumophila olarak adlandırıldı.
1983 - Kültür Bakanlığı'nca Sinema Yasa Tasarısı hazırlandı. Bakanlık tasarıyla filmlere denetim getiriyordu.
1984 - -Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) davası duruşmasında sanıklara tek tip elbise giydirildi.
1989 - Kıbrıslı işadamı Asil Nadir, Günaydın gazetesinden sonra Gelişim Yayınları'nı da satın aldı.
1991 - Irak, İsrail'in Tel Aviv ve Hayfa şehirlerine Scud füzesi attı.
1991 - Hükümet, TBMM'den gerektiğinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yurt dışında görevlendirilmesi ve yabancı askerlerin Türkiye'de bulundurulması konusunda yetki aldı.
1993 - Bayburt'un Üzengili köyü üzerine çığ düştü; 56 kişi öldü, 22 kişi yaralandı.
1996 - Michael Jackson ile Lisa Marie Presley'nin iki yıl süren evlilikleri boşanma ile sona erdi.
2005 - 800 yolcu kapasiteli yolcu uçağı Airbus A380, Toulouse'da (Fransa) basına tanıtıldı.
532 - Konstantinopolis (günümüzde İstanbul)'te başlayan Nika ayaklanması tamamen bastırıldı. 30.000 kişinin öldüğü tarihin bu en kanlı ayaklanması 13 Ocak'ta başlamıştı.
 
Süper Loto
12.01.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu081315212246
 
 
Kurumsal

İçerik

  Gündem

  Siyaset

  Teknoloji

  alucrahaber