Ana Sayfa Ekonomi Alucralı Gençler Yatırımı Toprağa Yaptı

Alucralı Gençler Yatırımı Toprağa Yaptı

Alucra'da dört kafadar yatırımı tarımla toprağa yaptı.

Giriş Tarihi: 19 Haziran 2017 Pazartesi 16:01
Alucralı Gençler Yatırımı Toprağa Yaptı

Kalkınmanın yolu tarımdan geçmektedir. Gelişmiş ülkeler, gelişme süreçlerinde tarıma büyük önem vermişlerdir. Beslenme ihtiyacının yanında birçok sanayi dalının hammadde ihtiyacının da kaynağı tarım sektöründen elde edilen ürünlerdir.

Türkiye tarımda dünyanın önde gelen ülkelerinden biri. Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde onu tarımdan geçimini sağlıyor.Peki Gençler için Tarımda yeni iş fırsatları var mı? sorusunun karşılığı Alucralı dört kafadar yaptıkları tarım yatırımıyla fırsata çevirmek istiyor.

Alucralı gençler Mehmet Akif Bıyıkçı, Abdulmuttalip Tiryaki, Beytullah Eşitmez ve Hasan Pural isimli gençlerimiz ilçede atıl olan tarlaları kiralama usulüyle Alucra'nın meşhur kelemi, patates ve yer fasülyesi dikimi yapıp üretime başladılar.

Toplamda 40 dekar araziye dikim yapan gençler, bölgedeki işsizlik, genç nüfusun ilçeden ekonomik nedenlerle göç etmesini engellemek için çalışma başlattıklarını ifade ettiler.

Gençlerden Beytullah Eşitmez şunları ifade etti:

"Son 10-15 yıldır ilçede genç kalmadı diyebiliriz, askerliği yapan gençler geçim sıkıntısı, ekonomik koşullar gibi nedenlerle ilçede durmuyor büyükşehirlere gidiyordu, bu son zamanlarda ciddi bir göç oldu. Belki imkan, fırsat olsa bizde giderdik lakin arkadaşlarla bu memleketten gidemiyorsak ne yapabiliriz diye istişareler yapıp radikal bir karar aldık. Dört arkadaş elde avuçta birikimlerimizle atıl olan tarlaları kiralama usulu ile kiralayıp ilçenin iklim ve ekonomik şartlarına uygun tarım ürünlerine yatırım kararı verdik.

Başlattığımız bu çalışmada sağolsun ilçe kaymakamımız Ali bey'de bizlere destek oldu, kendilerine müteşekkiriz. Kara düzen bir tarımla değilde daha profosyonel bir iş yapmak istedik. Bu yıl çalışmalarımızın ilki olacağı için biraz acemiliklerimiz oluyor, bu işi daha profosyonel yapanlarla fikir alış verişinde bulunuyor işi öğrenmeye çalışıyoruz. Tarlalardaki üretimimiz için projeli, elektrikli ve yağmurlama sistemleri ile üretimde daha verimli olmak için AR-GE çalışmaları yapıyoruz. Tarlaların kenarlarını çit ile korumaya alıp mahsulün zarar görmesini engelledik. İnsan iş gücünden çok makineleşme ile üretim yapmak istiyoruz. Şuanda sulama için elektrik teşviği ve patates için tohum teşviği aldık. İnşallah mahsul almaya başladığımızda yörede güzel bir çalışmaya imza atmış olacağız. Bu yıl iki dönüm Ar-Ge usulüyle yerli kuru fasulye, otuz dönüm patates, sekiz dönümde Alucra kelemi dikimi yaptık. Destek olan herkese teşekkür ediyoruz" dedi.

Alucrahaber.com olarak gençlerimizi tebrik ediyor, hayırlı bereketli kazançlar diliyoruz.


 

YORUMLAR
 • yorum2017-06-27 09:28:50Nazım BIYIKCI

  Öncelikle sizleri Tebrik ederim.Allah çalışanın alın terinin karşılığını verir inşallah.Başarılar ve kolaylıklar diliyorum.Allah yar ve yardımcınız olsun.

 • yorum2017-06-20 09:09:22Recep YAMAK

  BOL KAZANÇLARI OLSUN İNŞALLAH,BU GÜZEL PROJENİN HABERİNİ YAPARAK BİZLERE ULAŞTIRAN ALUCRAHABER.COM AİLESİNE TEŞEKKÜR EDİYORUM. BÖYLE DEVAM..

 • yorum2017-06-20 07:19:45Ahmet Çıtır

  Bu sene patates ve pancarlarımı bu gençlerden alacam inşallah tebrik ederim.

 • yorum2017-06-20 06:26:27Orhan ayrılmaz

  allah yarvede yardım cinizolsun inşallah

 • yorum2017-06-20 01:29:43sena

  Tarım yapmak için arazilerin kullanılması zaruriyet,çok iyi bir başlangıç,tarım arazisinde tarım yapılmalıdır,binalar değil,gençler çok iyi örnek olmuşlar,afferin onlara,durmak yok devam..

 • yorum2017-06-20 01:27:42elif

  Tarım arazileri ,tarım yapmak için çok değerlenecek; çok güzel bir başlangıç olmuş ,tebrik ederim

 • yorum2017-06-19 13:20:57Ahmet

  Allah bol kazançlar versin Rabbim emeğinizi zayi etmesin

 • yorum2017-06-19 12:00:00Ayhan mert

  Bende bir Alucra li olarak arkadaslari tebrik ediyorum insallah yaptıkları işten ekmek yerler ve işlerinde başarılar diliyorum

 • yorum2017-06-19 11:43:47Temel Demiröz

  Tebrik ederim Sizleri.ALLAH Yardımcınız Olsun.

 • yorum2017-06-19 10:23:48İsmail Erilli

  Allah hayırlı ve bereketli eylesin güzel bi çalışma umarız diğer bölgelerdeki gençlere örnek teşkil eder Alucra lı bu gençleri kutluyorum

 • yorum2017-06-19 08:26:50Kadir Bekiroğlu

  Helal olsun, gençlerimizi tebrik ederim hayırlı kazançları olsun.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Alucra'da Hazine Arazileri Satış İlanı

Alucra'da Hazine Arazileri Satış İlanı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber