Ana Sayfa Güncel Alucralılar Kültür Ziyafeti Verdiler

Alucralılar Kültür Ziyafeti Verdiler

Alucra Eğitim ve Kültür Derneği tarafından düzenlenen Yavuz Kayacık ve Derya Tosun Yılmaz tarafından organize edilen Nağmelerde Alucra Şiir Yarışmasının Ödül töreni İstanbul'da yapıldı.

Giriş Tarihi: 16 Mart 2011 Çarşamba 11:25
Alucralılar Kültür Ziyafeti Verdiler

Alucra Doludere Köyü Derneği’nin Okmeydanı’nda bulunan salonlarında yapılan törene çok sayıda şair, yazar, stk temsilcisi ve misafirler katıldı.

Jüriliği Adana'dan Gazeteci Yazar Münevver Duver, Sivas Yazarlar ve Şairler Derneği Başkanı Sabiha Serin, Yozgat'tan şair ve yazar Murat Duman ile Ortanca Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Deniz Şahinoğlu tarafından yapılan yarışma için gönderilen yüzlerce eser arasından Yozgat’tan Salim Gülbahçe Alucraname adlı eseriyle birinci oldu. Dereceye giren diğer eserler ise İbrahim Şaşma- Karaman, Sevim Aslanalp - Sakarya, M. Nihat Malkoç - Trabzon, Neşe Balıkçı - Ankara ve Emine Sevinç Öksüzoğlu şeklinde gerçekleşti.

Saat 13’de saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda önce Alucra Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Tülay Dolu konuştu. Dolu konuşmasında yarışmacılara, jüri üyelerine ve katılan tüm konuklara teşekkür ederek ilçe bazında belki de ilk defa yapılan böyle bir organizasyonun mutluluğunu yaşadığını belirterek, “inşallah bu ilk yarışmamız sizler tarafından beğenilerek devamını sağlarız dedi. Dolu daha sonra “gerçekten de kelimeler sığmayacak kadar büyük olan Alucra sevgimizi dizelere döken şairlerimize teşekkür ediyor, emeği geçen tüm arkadaşlarımızı huzurlarınızda tebrik ediyorum” dedi.

Jüri Onursal Başkanı İhsan Tekoğlu yaptığı konuşmada “başarı beş unsura bağlıdır. Bu unsurlardan birinin eksik olması halinde başarıdan söz edilemez. Bu organizasyonu yapan arkadaşlarımızı takdir ediyoruz. Çünkü böyle bir iş yapa insan mutlaka takdiri hak etmektedir. Bu arkadaşlarımızı takdir etmek yanında tebrik ediyoruz. Tebrik edilmeyen hiçbir iş tekrarlanmaz. Bu arkadaşlarımıza ayrıca teşekkür ediyoruz. Peygamberimiz insanlara teşekkür etmeyen, Allah'a şükretmez buyuruyor. Bu arkadaşlarımızı ayrıca teşvik ediyoruz. Yaptığınız iş başarılı, tekrarını istiyoruz. Ve ayrıca yapılan bu işi komşu il ve ilçelerimiz ve belki de köylerimiz için tavsiye ediyoruz. Kültür insanların vazgeçemeyeceği bir şeydir. Topluluklar parasız da yaşayabilirler ama kültürsüz asla” dedi.

Program daha sonra mahalli sanatçıların türküleri, şairlerin şiirlerini seslendirmesi, halk oyunları ekibinin folklor gösterileri ile miniklerin sema gösterisi ile devam etti. Misafirlerin yarışmada derece alanlara plaket ve ödüllerini vermesi ile devam eden programda emeği geçenler de plaketle ödüllendirildiler.

İbrahim Balcıoğlu

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Alucra'nın 2017 Nüfusu Belli Oldu

Alucra'nın 2017 Nüfusu Belli Oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber