Ana Sayfa Güncel Ara GÜLER Adı Şebinkarahisar'da Bir Caddeye Verildi

Ara GÜLER Adı Şebinkarahisar'da Bir Caddeye Verildi

Dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler, memleketi Şebinkarahisar'da kendi adının verildiği sokağın açılışına katıldı, ardından ise köyünü ziyaret etti.

Giriş Tarihi: 1 Aralık 2010 Çarşamba 10:19
Ara GÜLER Adı Şebinkarahisar'da Bir Caddeye Verildi

Gazeteci Cengiz Kahraman ve Point otelleri Genel koordinatörü Gökhan Zeybek tarafından organizasyonu yapılan, Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin Yılancı'nın daveti ile gerçekleşen tarihi gün yaşandı Şebinkarahisar'da.

Dün memleketi Şebinkarahisar'a gelen Ara Güler, bugün sabah Bülbül Mahallesi'nde Şebinkarahisar Belediye Meclisi tarafından adının verildiği caddenin açılışına katıldı.

Şebinkarahisar Belediyesi’nin Fotoğraf Sanatçısı Ara Gürel ve İdil Biret’e sokak isimleri vererek sanatçıya verdikleri değeri gösterdiklerini belirten Kaymakam Ünal Koç ise Ara Güler’in memleketi Şebinkarahisar’da bir de fotoğraf sergisi açması temennisinde bulundu.

Vali Yardımcısı Osman Demir’de Türk sanatına emek ve katkılarından dolayı şükranlarını sunduğunu belirterek Ara Güler’in sadece Şebinkarahisar değil, Giresun’un da medarı iftiharı olduğunu söyledi.

Adının verildiği sokağın açılış konuşmasını yapmak için kürsüye davet edilen Ara Güler ise, “Ben fotoğraf sanatçısıyım. Kürsüde ne söyleyebilirim ki ancak fotoğraf çekerim” diyerek boynunda asılan fotoğraf makinesiyle törene katılanların fotoğrafını çekti.

Ardından Vali Yardımcısı Osman Demir, Kaymakam Ünal Koç, Belediye Başkanı Şahin Yılancı ve Fotoğraf Sanatçısı Ara Güler, sokağın tabelasının açılışını gerçekleştirdi. Adının verildiği sokakta bir süre yürüyüş yapan Ara Güler, buradan köyüne ve gitti. Köyünde davul-zurna ile karşılanan Ara Gürel, köy çeşmesinden su içip köy konağında yöresel ikramlardan yedi.


Daha sonra, Türkiye Yardım Sevenler Derneği Şebinkarahisar Şubesi'ni ziyaret eden Güler, tatlı yedi, çay içti. Güler, 'İstanbul'u dinliyorum 1950- 2010' adlı fotoğraf albümünü imzalayarak hediye etti.

BAŞKAN YILANCI "ARA GÜLER ADINI ÖLÜMSÜZLEŞTİRDİK" DEDİ

Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin Yılancı, Şebinkarahisar ilçesinin birçok ünlü sanatçı, bilim adamı ve önemli isimlerin yetiştiği bir ilçe olduğunu söyledi.

Yılancı, bu ay içerisinde belediye meclisince Ara Güler'in ismini kentte Bülbül mahallesinde yeni yapımı süren devlet hastanesi ve belediye sosyal tesislerinin bulunduğu caddeye verdiklerini ifade ederek, "Bu caddeye adını vererek kendisinin adını ölümsüzleştirdik. Memleketimizde çocuklarımıza, torunlarımıza onun hatıralarını inşallah yaşatacağız." dedi.

YAKIN BİR TARİHTE DÜNYACA ÜNLÜ PİYANİST ŞEBİNKARAHİSARLI İDİL BİRET'İN ADININ VERİLDİĞİ SOKAĞIN AÇILIŞI YAPILACAK

Belediye Başkanı Şahin Yılancı, 'Bu aile 1910 yıllarında buradan göç etti. Ailenin bir ferdi olan dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı hemşehrimiz Ara Güler'e bu caddenin ismini vererek onun ismini gelecek nesillere miras olarak bırakıyoruz. Şebinkarahisar bir kültür merkezidir. Birçok sanatçı ve eğitimci çıkarmıştır. Bunlardan bazıları Ara Güler, İdil Biret ve Hüseyin Hüsnü Tekışık'tır. Ayrıca İdil Biret'in ismini de aldığımız meclis kararı sonucu bir sokağa verdik. Onun da açılışını yakında gerçekleştireceğiz' dedi.

ARA GÜLER  ADININ VERİLDİĞİ CADDE ÜZERİNDE BİR SÜRE YÜRÜDÜ

Ara Güler ise, adının memleketinde bir isme verilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Konuşmaların ardından Güler, kendisinin adının verildiği caddenin talebasının açılışını yapıp, cadde üzerinde bir süre yürüdü. GÜLER "Şebinkarahisarlı olduğumu AZİZ NESİN'den öğrendim.."

Fotoğraf sanatçısı Ara Güler ise konuşmayı sevmediğini ve beceremediğini söyledi, izleyenlerin fotoğrafını çekti. Daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Güler, 'Çok değişik bir duygu yaşadım. Baba memleketime 5 kez gelmiştim. Kendi adımın verildiği sokağı açmam çok güzel duygu. Ben Şebinkarahisarlı olduğumu ilk önce arkadaşım Aziz Nesin'den öğrendim. Onunla komşu köylerdeniz' diye konuştu.

ATA YADİGARI YAYCI KÖYÜNÜ ZİYARET ETTİ

Konuşmaların ardından caddenin açılışı gerçekleştirildi. Ara Güler daha sonra göç ettikleri Yaycı Köyü'ne gitti. Köylülerle sohbet eden Güler, daha önceleri geldiğinde su içtiği çeşmeden su içti, kendisini takip eden basın mensuplarının da fotoğraflarını çekti.

GÜLER "HAYATIM BOYUNCA 5 KEZ ŞEBİNKARAHİSAR'A GELDİM."

Burada köylüler tarafından karşılanan Güler, köylülerle sohbet etti, köyü gezdi ve köy çesmesinden su içti. Köyünde olmaktan mutluluk duyduğunu aktaran Güler, hayatı boyunca 5. kez memleketi Şebinkarahisar'a geldiğini kaydetti.

ŞEBİNMEDYA-Sadi Toygar


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Alucra'nın 2017 Nüfusu Belli Oldu

Alucra'nın 2017 Nüfusu Belli Oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber