Ana Sayfa Güncel ARDA GEÇİDİ YOL VERMİYOR

ARDA GEÇİDİ YOL VERMİYOR

Alucra-Çamoluk arasındaki ARDA GEÇİDİ (Berdiya Dağı) kışın yol vermiyor.

Giriş Tarihi: 1 Şubat 2010 Pazartesi 12:48
ARDA GEÇİDİ YOL VERMİYOR


Alucra, Çamoluk ve Gölova arasındaki devlet il karayolunun darlığı ve keskin virajlarının çokluğu nedeniyle yaz mevsiminde güçlükle yapılan ulaşım ne yazık ki kış aylarında sorunlar yumağına dönüşmekte. Çamoluk ilçesinden Alucra ilçesi yönüne doğru Arda Köyünden  başlayarak Berdiya Dağının zirvesine (2 km) kadar olan kesimlerde; keskin viraj, rampa, dar menfesler ve uçurum bulunuyor.


Berdiya Dağının Zirvesi, halk arasındaki ARDA GEÇİDİ olarak adlandırılıyor ve zirve yaklaşık olarak 1800 mt rakıma sahiptir. Kaygı verici bir olay ise  seyir halindeki ağır vasıtaların bilgileneceği Karayolları Genel Müdürlüğünün Türkiye coğrafi ulaşım haritasında Arda Geçidi gösterilmemektedir. Sivas’ta bulunan 16. Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından 1995 yılında yolun Avrupa Birliği standartlarına uygun olarak yeniden yapılması için gerekli projeler hazırlanmış olmasına rağmen bugüne kadar hiçbir  olumlu gelişme sağlanmamıştır.


Yaz aylarında dahi uzun araçların yolun darlığı ve keskin virajlarından dolayı tercih etmediği Alucra-Çamoluk Karayolunun biran önce standartlarının yükseltilmesi gereklidir. Kışın taksilerin dahi güzergah olarak seyahat etmeye çekindiği karayolunun artık Arda Köyü Mevkisi ile Berdiya Dağı Zirvesi arasında yolun genişletilmesi, sanat yapılarının ve bariyerlerin yapılmasını isteyen Yöre İnsanı, Giresun Milletvekili Nurettin Canikli’den bu konuda yardım beklemektedir.Çamoluk İlçesinde yaşan insanlar kış aylarında Arda Geçidi ve Eğribel Yolu nedeniyle Giresun’a gitmek istemediklerini belirtiyorlar. Giresun’daki resmi işlerini yapmak için genelikle yaz aylarına bıraktıklarını yada tanıdık eş dost aracılığı ile acil işlerini çözdüklerini belirttiler. Çok önemli olmadığı müddetçe yolu kullanmıyoruz diyen Çamoluklular, Sivas’ta bulunan 16.Karayolları Bölge Müdürlüğü Alucra-Çamoluk Yoluna yıllardır ilgisiz kaldıklarından şikayetçi.


Sivas’ın ilçelerine yapılan yol çalışmalarını gördüklerinde ortada bir haksızlığın olduğunu ve adeta! Alucra, Şebinkarahisar  ve Çamoluk İlçeleri Ulaşım bakımından kaderlerine terk edildiklerinin altını çizdiler. Siyasilerden özellikle Başbakan Erdoğan’dan ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli’den ulaşım konusunda yardım istediler. Genel seçimlerden sonra hiçbir milletvekilinin Çamoluk ilçesine gelmediğinden yakındılar. Unutulduk galiba diyerek siyasilerden yakındılar.


Erdem EKŞİ
Alucrahaber.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Okul Arkadaşlarından Şehit Ailesine Ziyaret

Okul Arkadaşlarından Şehit Ailesine Ziyaret

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber