Ana Sayfa Eğitim / Sağlık Arda Köyü Eğitim Alanında Projeleriyle Hedef Büyüttü

Arda Köyü Eğitim Alanında Projeleriyle Hedef Büyüttü

Arda Köyü Eğitim ve Kültür Komisyonu "Kültür Geçmişimiz Eğitim Geleceğimizdir" sloganıyla 27 Kasım 2010 tarihinde Divan Kültür Merkezinde düzenlemiş olduğu "Eğitim Gönüllüleri Gecesi" ile eğitim alanında güzel ve örnek bir çalışmaya imza attı.

Giriş Tarihi: 5 Aralık 2010 Pazar 22:50
Arda Köyü Eğitim Alanında Projeleriyle Hedef Büyüttü
Programın başlangıcında Dernek Başkanı Dursun TAŞBAŞI'nın selamlama konuşmasından sonra Arda köyü'nün tanıtımı ile ilgili video görüntülerinin yayınlanması müteakiben Arda Köyü Folklor Ekibi sahne aldı. Bunu takiben ise Onur BOZATLI yöresel ezgilerle programa devam etti.

Açılış konuşması için kürsüye gelen Arda Köyü Eğitim ve Kültür Komisyonu Başkanı Salim KUZYURT konuşmasında "İlk olarak ikra yani oku emriyle gönderilen bir dinin mensupları olarak, okumak öğrenmek ve öğretmek bizim şiarımız olmalıdır. Cehalet insanlığı karanlığa iterken, ilim ve irfan eğitim ve kültür, bilim ve teknoloji geleceğimizin aydınlık yüzü olacaktır. Bu itibarla çocuklarımızı mutlaka okutmalıyız. Belki ekonomik şartlar bizleri çok zorlayacak, belki belirli süre araba sahibi, daire sahibi olamayacağız. Bu maddiyat her zaman elde edilebilir. Ancak eğitim çağı geçmiş bir genci asla geri getiremeyiz. Bizler, ebeveynler olarak çocuklarımıza bırakacağımız en büyük miras iyi bir eğitim ve güzel bir ahlak olmalıdır" dedi.

Arda Köyü Eğitim Gönüllüleri gecesinde geçen yıl en çok burs katkısında bulunan Arda Köylü işadamlarından Mehmet TAŞBAŞI, Veysel DUYUŞ ve Zeynel ULUS’a plaketler takdim edildi.Plaketleri takdim ederken Alucra Kalkınma Ve Eğitim Vakfı Başkanı Halil İbrahim GÜLAL, Akparti Beyoğlu İlçe Başkanı Rüstem DİNDAROL ve Dr. Ömer Darama günün önemi ile ilgili kısa konuşma yaptılar.

Slayt gösterisi ile Arda Köyünün üniversite mezunlar ile Üniversitede okuyan 80 kişinin tanıtımı yapıldı.

Bu tanıtımdan sonra kürsüye gelen Arda Köyü Eğitim ve Kültür Komisyonu Kurucu Başkanı Av. Mustafa TAŞBAŞI konuşmasında "Bizler, ilk emri oku olan Yüce Allah tarafından Hz. Peygamberimize  vahy edilen ilk 5 ayetinde tam 6 defa okumadan, öğrenmekten ve öğretmekten bahseden bir inancın mensuplarıyız. Bizler, 14 asır önce hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu ilahi manifestosunu dünyaya deklare  eden bir medeniyetin insanlarıyız. Bizler, bana bir harf öğretenin kölesi olurum diyen bir kültürün takipçileriyiz.

Dolayısıyla eğitim ve kültür bizim hayat kaynağımızdır. Nasıl ki insanlar doğuştan vazgeçilemez, devredilemez temel hak ve hürriyetlere sahipse eğitim de o ölçüde bizler için vazgeçilemez, terk edilemez ve asla ihmal edilemez bir haktır. Eserleri 5 asır Avrupa Üniversitelerinde ders kitabı olarak okutulan İbn-i Sina der ki "Çocuk eğitiminde teşvik tehditten daha iyi sonuç verir."

Dolayısıyla İyi bir eğitim için bu çocuklarımıza sahip çıkalım. İnsana yapılan yatırım en iyi yatırımdır. Bizim bu çalışmamız bir insan yetiştirme projesidir. Onun için biz bugün bu programda eğitim gönüllülerinin sayısının artmasını arzu ediyoruz. Aydınlık yarınlar için bir mum da siz yakın sakın ha mumun ışığını küçümsemeyelim o mum gün gelir kandil olur bir ülkeyi aydınlatır gün gelir güneş olur bütün cihanı aydınlatır." dedi.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah DEMİRCAN kürsüye gelerek günün önemi ve ehemmiyeti ile ilgili bir konuşma yaparak "bu program düzenleyen arkadaşları tebrik ederim" dedi.

Programa telgraflarıyla katılan ve fiilen iştirak eden bir çok misafir olmuştur.

Programa telgaraflarıyla katılanlar:

Nurettin CANİKLİ      : AKP Grup Başkanvekili ve Giresun Milletvekili

Kadir TOPBAŞ          : İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı

İbrahim TAŞBAŞI      : T.C Kanada Ottowa Büyükelçiliği Ticaret Ataşesi

H.Hüseyin SÖNMEZ   : Giresun Milletvekili

Ali TEMUR                : Giresun Milletvekili

Murat SÖNMEZ         : Giresun Milletvekili

Eşref Karaibrahim     : Giresun Milletvekili

Tevfik GÖKSU          : Esenler Belediye Başkanı

Programa iştirak eden bazı misafirler ise aşağıda olduğu gibidir.

Ahmet Misbah DEMİRCAN    : Beyoğlu Belediye Başkanı

Halil İbrahim GÜLAL            : Alucra Kalkınma Ve Eğitim Vakfı Başkanı

Rüstem DİNDAROL             : Akparti Beyoğlu İlçe Başkanı

Mustafa DOLU                  : Akşam Gazetesi Haber Müdürü

Yaşar KALEBAŞI                : Çamoluk Dernek Başkanı

Tülay DOLU                      : Alucra Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı

Av. Şerife TAŞBAŞI            : İstanbul İl Genel Meclisi Üyesi

Ekrem TAŞBAŞI                : Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettişi

Osman ÇORUH                  : Alucra Dernekler Birliği Başkanı

Adnan KAYA                     : Akparti Beyoğlu Meclis Üyesi

Necdet BEKÇİ                   : Akparti Beyoğlu Meclis Üyesi

Sabri CÖMERT                   : Piyalepaşa Mahallesi Muhtarı

Programda en önemli bölüm olan burs taahhütlerine geçildi. Eğitim gönüllüleri ciddi oranda bağışlarıyla öğrencilerin burs ihtiyaçlarını fazlasıyla karşıladılar.

İlk defa yapılan Kültür Elçisi seçiminde öğrencilerin eğitimi için en büyük bağışı yapan Arda Köyü  Dernek Eski Başkanı ve İşadamı İbrahim TAŞBAŞI Kültür Elçisi seçildi.

Gecenin sonunda yöremizin sanatçılarından Mustafa KÜÇÜK programda yerini aldı. Söylediği türkülerle misafirlere unutulmaz bir akşam yaşattı. Böylelikle Arda Köyü Eğitim Gönüllüleri Gecesi gönüllerde hoş bir sada bırakarak sona erdi.


Alucra Arda Köyü 1. Kültür Elçisi İbrahim TAŞBAŞI
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz İlçemize Müjde! Kadın Doğum ve Çocuk Doktoru Geliyor

İlçemize Müjde! Kadın Doğum ve Çocuk Doktoru Geliyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber