Ana Sayfa Genel Başbakan Yardımcısı Canikli Afed Bölgesinde

Başbakan Yardımcısı Canikli Afed Bölgesinde

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sel felaketine maruz kalan Eynesil’de incelemelerde bulundu.

Giriş Tarihi: 22 Eylül 2016 Perşembe 19:05
Başbakan Yardımcısı Canikli Afed Bölgesinde

Topallı ve Dizgine derelerinde devam eden çalışmalar hakkında bilgiler alan Canikli, “Selden zarar gören vatandaşımızın ve esnaflarımızın zararlarını karşılayacağız. Köprüleri de en kısa zamanda yapacağız” dedi.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, şehirlerin yıllar önce yanlış şehircilik anlayışıyla kurulduğunu belirterek, “Şehir kurulduktan sonra onu düzeltmek kolay değil. Karadeniz’in ve tüm ülkemizdeki şehirlerin problemi budur” dedi.

Selden zarar görenlerin zararlarının en kısa zamanda karşılanacağını kaydeden Canikli, “Eynesil ilçemizde Beşikdüzü kadar tahribat yok. Can kaybımız yok. Geçmiş yıllarda böyle bir sel olduğunda tahribat olurdu. Son yıllarda bütün derelerimiz ıslah edildi. Eğer ıslah edilmemiş olsaydı, bir facia yaşanırdı. Selden zarar gören vatandaşımızın ve esnaflarımızın zararlarını karşılayacağız. Köprüleri de en kısa zamanda yapacağız. Ancak yaya geçişini sağlamak için geçici bir çözüm bulmaya çalışacağız” diye konuştu.

Canikli, şehirlerin yıllar önce yanlış şehircilik anlayışıyla kurulduğunu da ifade ederek, şunları söyledi:

“Şehir kurulduktan sonra onu düzeltmek kolay değil. Karadeniz’in ve tüm ülkemizdeki şehirlerin problemi budur. Şehirleşme başladığında şehircilik kurallarına uymayacak şekilde yapılması, devletin de sonradan gelmesi. İşte gecekondulaşma dediğimiz hadise. Şehirlerin ana çatısı kurulduktan sonra onu düzeltmek çok zor ve çok maliyetli. Birçok şehirlerde dönüşüm projesi başlattık. Eski yapıları yıkıyoruz yerine yenilerini yapıyoruz. Bu çok maliyetli bir iş ama gerçek çözüm bu. Başladık yapıyoruz. Bu bütün şehirlerimiz için geçerli.”

Karadeniz’in önceki yıllar kadar afetlere maruz kalmadığını kaydeden Canikli, “Son yıllardaki dere ıslah çalışmaları tamamlanmış olmasaydı bu tahribatın boyutu, can ve mal kaybı çok daha fazla olurdu. Nitekim önceki yıllarda Karadeniz buna benzer afetlerle çok daha sık kaşlılaşıyordu. Neredeyse 2-3 yılda bir afet oluyordu. Ama son yıllarda afetin tahribat boyutu azaldı. O da bu yapılan alt yapı sayesindedir. Geçmiş olsun” şeklinde konuştu.

Canikli ve Soylu incelemelerinin ardından Ordu-Giresun Havalanı’na hareket etti.

YORUMLAR
  • yorum2016-09-23 03:28:07ÇETİN ÇETİN

    Allah kolaylık versin..geçmiş olsun...dere yataklarında yerleşim olmamalı..bir gün gelir..mutlaka sel felaketi meydana gelmekte..yıkıcı olarak...

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Efsane Başkanla Yola Devam

Efsane Başkanla Yola Devam

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber