Ana Sayfa Siyaset BDP'liler, Canikli'nin Üzerine Yürüdü

BDP'liler, Canikli'nin Üzerine Yürüdü

BDP'li Milletvekilleri Ayla Akat Ata, Sırrı Sakık ve Hasip Kaplan, Canikli'nin üzerine yürüdü.

Giriş Tarihi: 11 Şubat 2011 Cuma 10:16
BDP'liler, Canikli'nin Üzerine Yürüdü
TBMM Genel Kurulunda, ''Torba Tasarı''nın 7. bölümünün görüşülmesi sırasında başlayan tartışma ve gerginlik, kavgaya dönüştü.

BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, tasarının 154. maddesinde verdiği önerge üzerinde söz alarak, tartışmayı sürdürdü. 

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut'un üslubuyla ilgili konuşmak istediğini belirten Sakık, Yakut'a dönerek, ''Tarafsız olun'' dedi. Yakut'un, ''Başkan'ın üslubuyla ilgili söz istemediniz'' ifadesine Sakık, 'Sizin istediğiniz gibi mi konuşacağız'' şeklinde yanıt verdi. Bunun üzerine Yakut da ''Benim istediğim gibi konuşacak değilsiniz. İçtüzük neyi gerektiriyorsa onu konuşacaksınız'' diye konuştu.

Yakut'un tutumu lehinde söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, ''Bu kutsal çatı altında görev yapan, Anayasa'ya, bu milletin birliğine ve beraberliğine bağlılık yemini etmiş olan herkes, bu milletin birliğine, bütünlüğüne, resmi diline saygı duyacaktır. Bu milletin kendisine saygı duyacaktır'' diye konuştu.

''Eğer bunu yapmıyorsa önce millete, sonra kendisine ihanet ediyor demektir'' diye konuşan Canikli, şöyle devam etti:

''Haksızlık ediyor bu millete. Eğer biraz yüreğiniz, samimiyetiniz varsa ettiğiniz yemine uymak zorundasınız. Sizi ahlaklı olmaya davet ediyorum. Milletin vekiline, 'paralı asker' diyecek kadar küçülemezsiniz, aşağılaşamazsınız, çukura düşemezsiniz. Böyle rezalet olmaz. Bu kutsal çatı altında milletin vekiline hakaret edemezsiniz.''

Bu sözler üzerine, BDP Grup Başkanvekili Ayla Akat Ata, Muş Milletvekili Sırrı Sakık ve Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Canikli'nin üzerine yürüdü. Yakut, bunun üzerine birleşimi kapattı.

AK Parti Samsun Milletvekili Ahmet Yeni ve arkadaşları da kürsüye doğru geldi. Yaşanan arbede sırasında AK Parti'li Yeni yere düştü. Araya giren diğer milletvekilleri kavganın büyümesini önledi. İki parti milletvekilleri arasında küfürleşmeler devam etti. 

BDP'li Kaplan, İçtüzük kitapçığını, AK Parti'li milletvekillerine fırlattı. Kaplan, AK Parti'li milletvekillerine, ''Aşağılık sensin. Ben Şırnaklı Hasip Kaplan, adınızı deftere yazdım'' diye bağırdı.

Başkanlık divanının arkasında bulunan odada grup başkanvekilleriyle bir süre görüşen Yakut, birleşime verdiği arayı 1 saat uzattı.                                         var hm = new FlashObject("http://webtv.hurriyet.com.tr/adplayer_new.swf", "Hürriyet_Video", "580", "370", "1");hm.addParam('wmode','transparent');hm.addVariable('FlashVars', "&videoid=13673&vimage=http://webvideohaber.hurriyet.com.tr/Haber/tbmm_kavga_10022011_0645_flv.jpg");hm.write("videoHolder");                                    
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz AK Partili Belediyeler Tokat'ta Buluştu

AK Partili Belediyeler Tokat'ta Buluştu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber