Ana Sayfa Güncel BEY TARLA KÖYÜ ALUCRA'YA BAĞLANMAK İSTİYOR

BEY TARLA KÖYÜ ALUCRA'YA BAĞLANMAK İSTİYOR

Bey Tarla Köyü Muhtarı Hamza Usta, sitemizin değerli yazarı Erdem Ekşi'ye çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Giriş Tarihi: 13 Kasım 2009 Cuma 17:23
BEY TARLA KÖYÜ ALUCRA'YA BAĞLANMAK İSTİYOR
Bey Tarla Köyü Alucra ilçesine bağlanmak istiyor... Neden ve  Niçin?   Bey Tarla Köyü, bir yayla köyüdür. Köyümüzde yazları 300 hane oluyor, kışları ise kimse olmuyor. Eskiden yayla olan Bey tarlası daha sonraları gelişerek köy statüsüne kavuşmuştur. Halk arasında hala Bey tarlası Yaylası olarak aşıla gelmiş bir isim söylentisine sahiptir. Bu gün Alucra’da  arkadaşlarımla beraber bulunma sebebimiz Alucra ile gelecek açısından bağlarımızı güçlendirmek kuvvetlendirmek istememizdendir. Ne yazık ki ilçede Sayın Kaymakamımızı bulamadık, kendileri Çamoluk İlçesine vekâlet ediyormuş oraya gitmişler, AKP İlçe başkanı Faruk Demirağ ve İl Encümeni İrfan Dikbaş  Beyler de telefonla konuştuk, kendileri ilçe dışında olduklarında kısmet değilmiş siyasi muhatap bulamadık.  

Sayın Ekşi sizinle sorunlarımızı konuşmak ve sizin aracılığınızla gerekli makamlara sorunlarımızın iletilmesini uygun bulduk. Bey Tarlası Muhtarı Hamza Usta’nın anlattıkları gerçekten ilgi çekicidir ki, Kurtbeli Grup Yolunun bir kez daha önemi kavranacaktır.

Bey Tarlası Köyü Gümüşhane İlinin Kürtün İlçesine Bağlı bir köydür. Yerleşkesi Giresun Dağlarının zirve noktasında, Alucra’nın kuzeydoğu yönüne kurulmuş, Kürtün İlçe merkezine uzaklığı 70 km, Alucra ilçesi merkezine olan uzaklığı 45 km dir. Alucra Elmacık Köyü hudut komşumuzdur.

Bey Tarla Köyü Muhtarı Hamza Usta; Bey Tarlasına bağlı 14 yayla bulunmaktadır. Bu yaylar; Aksu, Yazlak, Köprübaşı, Dikme, Hapulu, Küçük Barak, Büyük Barak, Apsa, Koman Yurt, Ayıbeli, Eyüpler Obası, Taşlık, Hanzara, Taşlık Deresi ve Tozluyurt Yaylarıdır. Bu yayların bazılarına çok eskilerden Alucra’nın bazı köyleri sahip iken zamanla yeni sahipleri olmuştur. Bu yayların bugünkü sahipleri Espiyeliler, Göreleliler, Eynesillilerdir. Bu yukarıda isimlerini saydığım yaylarda son yıllarda büyük gelişmeler yaşanmaktadır.

Bu yaylar Alucra’ya çok yakındır. Bu yayların bağlantı yeri Bey Tarla Köyü’dür. Kürtüne bağlıyız ve 70 km uzaklığımız var. Köyümüzden ve yaylarımızdan Kürtüne gidip gelen hiç kimse yoktur. Ben sadece köy muhtarı olarak senede 4-5 defa gitmekteyim. Çok yakın yıllara kadar Köyümüz ve bize bağlı olan 14 yayla tüm ihtiyaçlarını her türlü zorluklara karşın  Espiye İlçesinden yapıyordu.

Kurtbeli Grup Yolunun  yapılması ile birlikte yönümüz  ve rotamız Alucra’ya yönelmiştir. Kurtbeli Grup Yoluna Kavuşabilmek için  9 km uzaklığımız var.

Bu 9 km’lik yolumuz çok eski patika tarzındaki bir yoldur. Mutlak suretle bu yolun yeniden planlamasını ve 2010 yılı içinde yapılmasını istiyoruz. Alucra İlçesindeki siyasilerin bize sahip çıkmasını istiyoruz.    

Yolumuz yapılırsa ve yaylarımıza Kurtbelindeki enerji hattında elektrik verilirse minnet şükran duyarız. Yazın yaylarımızda 25 bin insan yaşıyor. Kurtbeline yoluna Bey Tarla köyünün yolunun düzgün yapılması demek Alucra İlçe ekonomisinin çok büyük şekilde genişlemesi demektir.

Sayın Ekşi her şeyi düşünün, Hastanesi, Bankası, Esnafı, Seyahat Firmalarını aklınıza ne geliyorsa bu yol sayesinde ekonomik genişlemeye sebep olacaktır. Ben sadece Bey Tarlası köyü ile Alucra’ya yönelmiyorum, benim sınırlarım içinde her ortalama 200 hane olan 14 Yayla ile birlikte geliyorum.

Alucra Kaymakamlığı ve Giresun İl Özel İdaresi tarafından 9 km’lik yolumuzun yapılmasını istiyorum.

Bu sohbet üzerine Ben Erdem Ekşi olarak Bey Tarla Köyü Muhtarı Hamza Usta’ya  sorduk;  

“Alucra’ya Bağlanmak İstermisiniz?’’ sorusu üzerine ilginç bir cevapla karşılaştım.

Bey Tarla Köyü Muhtarı Hamza Usta; Neden Olmasın!... Alucra’daki siyasiler yeter ki bize sahip çıksın. Coğrafya olarak zaten bize en yakın ilçe Alucra’dır.


Erdem Ekşi
Alucrahaber.com

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Alucra'nın 2017 Nüfusu Belli Oldu

Alucra'nın 2017 Nüfusu Belli Oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber