Ana Sayfa Kültür / Sanat Bir Anadolu Alpereni: Çağırgan Baba

Bir Anadolu Alpereni: Çağırgan Baba

Çağırgan Baba Derneği, Alucra Fevzi Çakmak Köyü Derneğinin ortaklaşa projesi olan Bir Anadolu Alpereni: Çağırgan Baba isimli kitabın çalışmaları tamamlanmıştır.

Giriş Tarihi: 9 Ocak 2018 Salı 10:29
Bir Anadolu Alpereni: Çağırgan Baba

Anadolu’nun fethi dediğimizde hiç şüphesiz ilk akla gelen, Malazgirt Savaşı ve onun muzaffer komutanı Alparslan olmaktadır. Alparslan’ın Bizans İmparatorluğu’na karşı kazandığı bu büyük zafer, Anadolu’nun kapısını Türklere açmış ve Anadolu’nun Türkleşmesini başlatmıştır. Ancak Anadolu’nun Türkleşmesini gerçekleştiren Alparslan’ın kılıcı değildi. O başarıyı gerçekleştiren Hoca Ahmet Yesevi’nin Orta Asya’daki ruhunu Anadolu’ya taşıyan, Anadolu’nun taşına, toprağına, insanına manevi bir solukla üfleyen sayısız Anadolu Alperenleriydi.

Anadolu’muzun üzerinde sinsi emellerin kol gezdiği bu tarihi günlerde, Anadolu’yu Türk ruhu ve İslam ideali ile yoğuran o sayısız alperenleri tanımak ve onların yüce misyonlarını anlamak zorundayız. İşte Anadolu’yu Türkleştiren sayısız alperenlerden biri de Alucra Fevzi Çakmak Köyünde medfun olan İsmail Hakkı Çağırgan Veli Hazretleri’dir.

İsmail Hakkı Çağırgan Veli Hazretleri’nin tarihi şahsiyetini tespit etmek için Çağırgan Baba Derneği, Alucra Fevzi Çakmak Köyü Derneğinin ortaklaşa yaptığı araştırmalarla günümüze ışık tutacak bir roman hazırlanmıştır. Araştırmacı yazar Murat Dursun Tosun'un kaleminden hazırlanan bu harika kitabın basımı tamamlanmıştır.

Alucrahaber.com olarak ecdadımıza sahip çıkan, bizleri bu değerli Anadolu Ereni'ni tanıma fırsatı sağlayan Çağırgan Baba Derneği, Alucra Fevzi Çakmak Köyü Derneği ve araştırmacı yazar Murat Dursun Tosun'a teşekkür ederiz.

Çağırgan Baba Romanını Okumak İçin Tıklayınız.

 

YORUMLAR
 • yorum2018-01-15 08:49:22İhsan Bakırhan (BEKİROĞLU)

  Emegi geçenlerden Allah cc razı olsun, güzel calismalar dilerim.

 • yorum2018-01-11 11:22:36halil Soysal

  Güzel bir çalışma yapılmış.Sayın Murat Dursun Tosun Bey'e çalışmalarında başarılar dilerim.Alucra adına bölge tarihi adına güzel şeyler meydana getirmektedir.Gelecekte yaptığı
  bu çalışmalar kaynak eser olacak.Kendilerini kutlar tebrik ederim.

 • yorum2018-01-09 12:14:44ERDEM EKŞİ

  Alucramızın güzide sesi Alucrahaber'e şükranlarımı sunarım. Alucrahaber.com sayesinde sesimizi hemşehrilerimize ve dünyaya duyuruyoruz. Alucra ve Alucralı özlemi çeken tüm kardeşlerim Kadir Bekiroğlu nun sahibi olduğu Alucrahaber.com sayesinde hasretlerini özlemlerini gidermektedirler. Kendisine çok teşekkür ederim. Yapmış olduğu haberler sayesinde Tarihe de Not düşülmektedir. İyi ki varsın Alucrahaber.com. Kadir Bekiroğlu kardeşimin yansız tarafsız ve objektif haberciliğinden dolayı seni kutlarım. Allah her şeyi gönlüne göre versin.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Çamlıyayla Derneğinde Hüseyin Bektaş Dönemi

Çamlıyayla Derneğinde Hüseyin Bektaş Dönemi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber