Şehidimiz Son Yolculuğuna Uğurlandı

Ana Sayfa » Röportajlar » Çağımızın Hastalığı: STRES ve DEPRESYON

Çağımızın Hastalığı: STRES ve DEPRESYON

Türkü söylemek günah mı haram mı? diye bana soru soruyorlar gençler. Bende onlara "neden haram olsun evladım" diyorum. Türkülerin çok eski bir tarihi vardır.

 
 
 
Çağımızın Hastalığı: STRES ve DEPRESYON
Kimi türküler, vatan sevgisini anlatır; kimi türküler, iki gencin birbirine olan sevgisini anlatır; kimileri anaya olan hasreti, vatana olan özlemi anlatır. Bizim ecdadımıza ait Anadolu kültüründe öyle hazineler var ki, insanlara ders verir niteliktedir. Bir çok türkü de ecdadımızın o günkü çektikleri çilelerini, hüzünlü duygularını dile getiriyor.

Osmanlı padişahlarınında musiki ile uğraştığını görüyoruz. İslam Medeniyeti tarihine de baktığımızda özelikle tasavvuf mensupları müzikle uğraşmıştır. Çok güçlü bir tasavvuf musiki kültürümüz var. Müzik ise şiirerlerin ahenkli ve bir düzen içersinde söylenmesidir. Bu da insanlar üzerinde çok derin tesirler yapar. Yine İbn Sina’ya göre, ses tonu değişiklikleri insanın ruh hallerini belirtir. Karşımızdaki kişinin sevecen mi öfkelimi olduğunu yine sesle anlarız. Müzik bestelerini bize hoş gösteren işitme gücümüz değil, o besteden çeşitli telkinler çıkaran idrak yeteneğimizdir. Bunun için seslerin düzenli olarak birbirine ahengi, besteleri, ahenkli vuruşların düzenli ve kaideye uygun oluşları, insanı derinden derine cezp eder. İbn Sina’nın meşhur eseri “El Kanun fi’t-tıbbi” adlı eserini tercüme eden Tokatlı Mustafa Efendinin talebesi Hekimbaşı Gevrekzade Hasan Efendi (18.yy) yazdığı eserinde İbn Sina’nın eserinden çok faydalandığını ifade etmiştir. Hekimbaşı, Gevrekzade Hasan Efendi ”Emraz-ı Ruhaniyeyi Negama-ı Musikiye” adlı eserinde, çocuk hastalıklarına hangi makamın iyi geldiğini şöyle bahsetmiştir:

Irak Makamı: Çocuktaki menenjit hastalığına faydalıdır. Isfahan Makamı: Zeka, zihin açıklığı verir ve soğuk algınlığı ve ateşli hastalıklardan korur. Zirefkend Makamı: Felç ve sırt ağrısına iyi gelir, kuvvet hissi verir. Rehavi Makamı: Tüm baş ağrılarına, burun kanamasına, ağız çarpıklığına, felç ve balgam hastalıklarına iyi gelir. Büzürk Makamı: Beyin, kulunç ağrılarına iyi gelir, kuvvetsizliği ortadan kaldırır. Zirgüle Makamı: Kalp, beyin hastalığı, menenjit, mide harareti, karaciğer ateşine iyi gelir. Hicaz Makamı: İdrar yolu hastalıklarına iyi gelir. Buselik Makamı: Kalça, baş ağrısı ve göz hastalıklarına iyi gelir. Uşşak Makamı: Ayak ağrıları ve uykusuzluğa iyi gelir. Hüseyni Makamı: Karaciğer, kalp hastalıklarına, nöbet, gizli hummalara iyi gelir.Neva Makamı: Bluğ çağına ulaşmış çocuğa, kalça ağrısına, gönül sevincine iyi gelir diye ifade etmiştir.

Günümüzde yapılan gayri ahlaki türküler de haram tabi, şimdilerde “kocanı uyuttun mu, pencereye çık, kapıyı aç seni göreyim, bir kere aldatmadan bir şey olmaz” diyorlar. Şimdi türkümü bu … Bu olsa olsa ahlaksızlık olur. Bir kere türkü insana Anadolu’nun ruhunu anlatır. Türkü insanı tedavi eder, tedavi... Hani ne demişler “demedim mi nazlı yarim ben sana, çok muhabbet tez ayrılık getirir.” Bunu içerisi yanan biri söylemiş, bunu sevdaya düşen bir insan söylemiş. Bu aşkın ifadesidir, bunun neresi günah. Genç iken benim hafızamda üç yüzden fazla şiir beyt ve naat vardı.

Bu gün bir çok molla takımı insanların psikolojisini bozuyorlar. Şimdi kalkıyorlar, “o da günah, bu da günah” Bunlar nesfi bilmiyorlar, insanı bilmiyorlar. İnsan sevgisini ve aşkını sözle anlatıyor.
Ben güzel ses hayranıyım. Geçen kulağıma tv’den bir ses geldi. Sevmediğim bir insan, ama güzel türkü söylüyordu.

Siz türkü dinlemeyin derseniz, insanlar kendilerini dinliyorlar . Böylece stres hastalığına yakalanıyorlar. Arkasından ne oldu deprasyon. Hergün bir çok kişi bana bu sebepten geliyor. Bende onlara diyorum ki “size tavsiyem hergün sabah aç karna boşver hapı alın” ayrıca kendi kendinize türkü söyleyin şiir okuyun... Sesiniz güzel olmayabilir. Zaaten yarışmalarada katılacak değilsiniz. Yada türkü dinleyin şarkı dinleyin ama kendinizi (içinizden gelen menfi sesi) dinlemeyin” diyorum. Stres ve deprasyon çağımızın hastalığı. Stres insanlarda büyük bir gerginlik oluşturuyor, bundan dolayıda asla kendinizi dinlemeyin.
Ayrıca ses o kadar önemli ki biz insanları görünüşlerinin yanında sesleri ile de tanırız. Kuran-ı Kerim de kötü sesten bahseder. “...Unutma ki, seslerin en çirkini merkeplerin sesidir.” (Lokman / 19) Kimse kötü sesi sevmez, herkes güzel sesi sever. Ben dağlarda çok gezdim. Rüzgarın sesini kuşların sesini bilirim. Rüzgarın çam dallarına vurarak çıkardığı ıslık sesi, kurtların ulumaları, karşıki dağ da çakan şimşeğin sesi, değişik değişik duygular verir insana. Şimdiki nesil bunları nereden bilecek. Beton yığınlarının arasında sıkışmış şehrin kirli havasında akıp giden bir hayat. Benim tavsiyem her fırsatta şehirden uzaklaşın. Dağlarda ferahlık vardır genişlik vardır. Huzur vardır. Bir an bile olsa bunu yapın. Bir çam ağacının karşısına geçin ve on beş dakika derin derin nefes alarak dinleyin dağları o çam sizi tedavi eder oksijeni ile...

Her ses kendi lisanı ile bir şeyler söyler doğada. Anadoluda yakılan her türkünün bir tarihi serüveni vardır. Bir türkü sizi hüzünlendirir, diğer türkü ise neşelendirir. Anadoluda bir kadın düğün alayının çaldığı müziği dinleyerek hangi safhada olduğunu anlar. Demek ki o müzik kulağı var o insanda. Türküler çoşkularımıza seviçlerimize tercüman olur. Burada en önemli şey türkülerin harama vesile olmaması ve küfür söz içermemesidir. Günümüzde ise maalesef bu konuda yeni yapılan şarkıların anlamsız ve boş sözler olmasının yanında haram söz içermeleri nedeniyle dinlemek söylemek kesinlikle uygun değildir. Bu ikisini birbirinden ayırmak lazım...

Feyz Dergisi
Aralık 2009

 
29 Aralık 2009 Salı 08:58
Okunma: 2755
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Arşiv
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
Namaz Vakitleri
 
 • İmsak02:48
 • Güneş05:01
 • Öğlen12:44
 • İkindi16:42
 • Akşam20:06
 • Yatsı21:59
 
Anket
Alucra'nın Gelişiminde Öncelik Ne Olmalı?
Sosyal ve Kültürel Tesisler
Kültürel Festival ve Eğlenceler
Üniversitemizin Büyümesi ve Gelişmesi
Nüfusun ve Şehirleşmenin Büyümesi
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Tarihte Bugün
1679 - İngiltere Kralı II. Charles parlamentoyu feshetti.
1848 - Kaliforniya'da altın bulundu.
1921 - Ankara-Sivas demiryolunun inşasına ilişkin yasa TBMM'de kabul edildi. Hattın inşası 1930 yılında tamamlandı.
1921 - Çerkez Ethem'in güçleri dağıtıldı.
1924 - Rusya'da St. Petersburg şehrinin adı, devrimci liderin (V.İ. Lenin) anısına Leningrad olarak değiştirildi.
1927 - Eczacılar ve eczaneler hakkında kanun Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edildi.
1927 - Alfred Hitchcock'un ilk filmi The Pleasure Garden Birleşik Krallık'ta gösterime girdi.
1935 - İlk kutu bira, Krueger Brewing Company tarafından Richmond, Virjinya'da (Amerika Birleşik Devletleri) satışa sunuldu.
1938 - İzmir Telefon Şirketi hükümetçe satın alındı.
1943 - II. Dünya Savaşı: Franklin D. Roosevelt ve Winston Churchill'in katıldığı Casablanca Konferansı sona erdi.
1946 - Birleşmiş Milletler, Uluslararası Atom Enerjisi Komisyonu'nu kurdu.
1946 - Cumhuriyet Halk Partisi Sanat Ödülü'nü 35 Yaş şiiriyle Cahit Sıtkı Tarancı kazandı.
1949 - Behçet Kemal Çağlar Cumhuriyet Halk Partisi'nden ve milletvekilliğinden istifa etti.
1955 - Zonguldak'ta, Ereğli Kömür İşletmelerine bağlı Gelik ocağındaki grizu patlamasında 52 madenci öldü, 19 madenci yaralandı.
1956 - Eskişehir Cezaevi'nde 388 mahkum ayaklandı.
1959 - İstanbul Küçükyalı'da Neşe Sineması çöktü; 37 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı.
1961 - Yassıada duruşmalarında Başsavcı Altay Ömer Egesel, Adnan Menderes'in idamını istedi.
1961 - Marilyn Monroe ile Arthur Miller boşandılar. Çift beş yıldır evliydi.
1963 - Çatalca'da kara saplanan trenle ilgili haber yapmak için 23 Ocak'ta gazetelerinden ayrılan Hürriyet gazetesi yazarı Yüksel Kasapbaşı ile foto muhabiri Abidin Behpur ve aracın sürücüsü Yüksel Öztürk'ün donmuş cesetleri, Çatalca yakınlarında bulundu.
1966 - Hindistan havayolları'na ait Boeing 707 tipi bir yolcu uçağı, Bombay-New York seferini yaparken İsviçre'nin Cenova kentine inmeye hazırlandığı sırada, Alp dağlarının Mont Blanc tepelerine çarparak düştü: 117 kişi öldü.
1967 - Üniversite öğrencileri, Türkiye Milli Talebe Federasyonu'na karşı tutumu protesto ettiler. Ankara'da bir miting düzenlediler. Türkiye Milli Talebe Federasyonu 19 Ocak günü polis tarafından mühürlenmiş, 21 Ocak günü de beş yöneticisi tutuklanmıştı.
1972 - Mahir Çayan'a dedesinden kalan mirasa sıkıyönetim mahkemesi tarafından el konuldu.
1972 - İsmet İnönü "Siyasi suçlar için idam olmamalı" dedi ve sıkıyönetimin kaldırılmasını istedi.
1972 - Guam ormanlarında 2. Dünya Savaşı'ndan beri teslim olmamak için saklanan bir Japon askeri bulundu.
1978 - Sovyetler Birliği'ne ait nükleer reaktör taşıyan Cosmos 954 adlı uydu Dünya atmosferine girerken yanarak parçalandı, radyoaktif serpintileri Kanada'nın kuzeybatısına yayıldı. Dağılan parçaların ancak %1'i toplanabildi.
1980 - Başbakan Süleyman Demirel başkanlığındaki hükümetçe alınan ve 24 Ocak Kararları olarak bilinen ekonomik istikrar programı kamuoyuna açıklandı.
1983 - 1. Ordu ve İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Cumhuriyet gazetesinin basımı, yayımı ve dağıtımını yasakladı. Nadir Nadi ve yazı işleri müdürü Okay Gönensin hakkında dava açıldı.
1984 - Macintosh bilgisayarlar piyasaya sürüldü.
1986 - Voyager 2 uydusu, Uranüs'ün 81.500 km yakınından geçti.
1989 - Seri katil Ted Bundy, 1978'de 12 yaşındaki Kimberley Leach'i kaçırıp öldürmek suçundan, Florida'da elektrikli sandalye ile idam edildi.
1993 - Milliyetçi Çalışma Partisi, adını Milliyetçi Hareket Partisi olarak değiştirdi.
1993 - Gazeteci ve yazar Uğur Mumcu, otomobiline yerleştirilen bombanın patlaması sonucu öldürüldü.
1994 - Türkiye'nin ilk haberleşme uydusu TÜRKSAT-1, fırlatıldıktan 12 dakika 12 saniye sonra okyanusa düştü.
2001 - Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan, 4 koruması ve şoförü, uğradıkları silahlı saldırıda öldürüldü.
2004 - NASA'nın Opportunity adlı aracı, ikizi Spirit'ten iki hafta sonra Mars yüzeyine indi.
2006 - Kuveyt Parlamentosu, dokuz gün önce ölen Şeyh Cabir el Ahmed el Sabah'ın yerine geçen Emir Şeyh Saad el Abdullah'ı azletti. Parlamento, oybirliğiyle aldığı karara gerekçe olarak 75 yaşındaki Emir'in sağlık durumunun kötü olmasını gösterdi.
2006 - İran'ın güneybatısındaki Ahvaz kentinde meydana gelen iki patlamada 8 kişi öldü, 40'tan fazla kişi de yaralandı.
2008 - Gaziantep'te, terör örgütü El-Kaide'ye yönelik eş zamanlı on sekiz ayrı operasyonda bir polis şehit oldu, yedi polis ile bir vatandaş yaralandı. Operasyonda, dört kişi ölü ele geçirildi, on dokuz kişi gözaltına alındı.
41 - Caligula lakabıyla tanınan, zalimliği, despotluğu ve deliliği ile ünlü Roma İmparatoru Gaius Julius Caesar Augustus Germanicus muhafızları tarafından öldürüldü.
 
Süper Loto
19.01.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu010727325051
 
 
Kurumsal

İçerik

  Gündem

  Siyaset

  Teknoloji

  alucrahaber