Yurt Binası 2017 Mayıs'da Hizmete Geçiyor

Ana Sayfa » Röportajlar » Çağımızın Hastalığı: STRES ve DEPRESYON

Çağımızın Hastalığı: STRES ve DEPRESYON

Türkü söylemek günah mı haram mı? diye bana soru soruyorlar gençler. Bende onlara "neden haram olsun evladım" diyorum. Türkülerin çok eski bir tarihi vardır.

 
 
 
Çağımızın Hastalığı: STRES ve DEPRESYON
Kimi türküler, vatan sevgisini anlatır; kimi türküler, iki gencin birbirine olan sevgisini anlatır; kimileri anaya olan hasreti, vatana olan özlemi anlatır. Bizim ecdadımıza ait Anadolu kültüründe öyle hazineler var ki, insanlara ders verir niteliktedir. Bir çok türkü de ecdadımızın o günkü çektikleri çilelerini, hüzünlü duygularını dile getiriyor.

Osmanlı padişahlarınında musiki ile uğraştığını görüyoruz. İslam Medeniyeti tarihine de baktığımızda özelikle tasavvuf mensupları müzikle uğraşmıştır. Çok güçlü bir tasavvuf musiki kültürümüz var. Müzik ise şiirerlerin ahenkli ve bir düzen içersinde söylenmesidir. Bu da insanlar üzerinde çok derin tesirler yapar. Yine İbn Sina’ya göre, ses tonu değişiklikleri insanın ruh hallerini belirtir. Karşımızdaki kişinin sevecen mi öfkelimi olduğunu yine sesle anlarız. Müzik bestelerini bize hoş gösteren işitme gücümüz değil, o besteden çeşitli telkinler çıkaran idrak yeteneğimizdir. Bunun için seslerin düzenli olarak birbirine ahengi, besteleri, ahenkli vuruşların düzenli ve kaideye uygun oluşları, insanı derinden derine cezp eder. İbn Sina’nın meşhur eseri “El Kanun fi’t-tıbbi” adlı eserini tercüme eden Tokatlı Mustafa Efendinin talebesi Hekimbaşı Gevrekzade Hasan Efendi (18.yy) yazdığı eserinde İbn Sina’nın eserinden çok faydalandığını ifade etmiştir. Hekimbaşı, Gevrekzade Hasan Efendi ”Emraz-ı Ruhaniyeyi Negama-ı Musikiye” adlı eserinde, çocuk hastalıklarına hangi makamın iyi geldiğini şöyle bahsetmiştir:

Irak Makamı: Çocuktaki menenjit hastalığına faydalıdır. Isfahan Makamı: Zeka, zihin açıklığı verir ve soğuk algınlığı ve ateşli hastalıklardan korur. Zirefkend Makamı: Felç ve sırt ağrısına iyi gelir, kuvvet hissi verir. Rehavi Makamı: Tüm baş ağrılarına, burun kanamasına, ağız çarpıklığına, felç ve balgam hastalıklarına iyi gelir. Büzürk Makamı: Beyin, kulunç ağrılarına iyi gelir, kuvvetsizliği ortadan kaldırır. Zirgüle Makamı: Kalp, beyin hastalığı, menenjit, mide harareti, karaciğer ateşine iyi gelir. Hicaz Makamı: İdrar yolu hastalıklarına iyi gelir. Buselik Makamı: Kalça, baş ağrısı ve göz hastalıklarına iyi gelir. Uşşak Makamı: Ayak ağrıları ve uykusuzluğa iyi gelir. Hüseyni Makamı: Karaciğer, kalp hastalıklarına, nöbet, gizli hummalara iyi gelir.Neva Makamı: Bluğ çağına ulaşmış çocuğa, kalça ağrısına, gönül sevincine iyi gelir diye ifade etmiştir.

Günümüzde yapılan gayri ahlaki türküler de haram tabi, şimdilerde “kocanı uyuttun mu, pencereye çık, kapıyı aç seni göreyim, bir kere aldatmadan bir şey olmaz” diyorlar. Şimdi türkümü bu … Bu olsa olsa ahlaksızlık olur. Bir kere türkü insana Anadolu’nun ruhunu anlatır. Türkü insanı tedavi eder, tedavi... Hani ne demişler “demedim mi nazlı yarim ben sana, çok muhabbet tez ayrılık getirir.” Bunu içerisi yanan biri söylemiş, bunu sevdaya düşen bir insan söylemiş. Bu aşkın ifadesidir, bunun neresi günah. Genç iken benim hafızamda üç yüzden fazla şiir beyt ve naat vardı.

Bu gün bir çok molla takımı insanların psikolojisini bozuyorlar. Şimdi kalkıyorlar, “o da günah, bu da günah” Bunlar nesfi bilmiyorlar, insanı bilmiyorlar. İnsan sevgisini ve aşkını sözle anlatıyor.
Ben güzel ses hayranıyım. Geçen kulağıma tv’den bir ses geldi. Sevmediğim bir insan, ama güzel türkü söylüyordu.

Siz türkü dinlemeyin derseniz, insanlar kendilerini dinliyorlar . Böylece stres hastalığına yakalanıyorlar. Arkasından ne oldu deprasyon. Hergün bir çok kişi bana bu sebepten geliyor. Bende onlara diyorum ki “size tavsiyem hergün sabah aç karna boşver hapı alın” ayrıca kendi kendinize türkü söyleyin şiir okuyun... Sesiniz güzel olmayabilir. Zaaten yarışmalarada katılacak değilsiniz. Yada türkü dinleyin şarkı dinleyin ama kendinizi (içinizden gelen menfi sesi) dinlemeyin” diyorum. Stres ve deprasyon çağımızın hastalığı. Stres insanlarda büyük bir gerginlik oluşturuyor, bundan dolayıda asla kendinizi dinlemeyin.
Ayrıca ses o kadar önemli ki biz insanları görünüşlerinin yanında sesleri ile de tanırız. Kuran-ı Kerim de kötü sesten bahseder. “...Unutma ki, seslerin en çirkini merkeplerin sesidir.” (Lokman / 19) Kimse kötü sesi sevmez, herkes güzel sesi sever. Ben dağlarda çok gezdim. Rüzgarın sesini kuşların sesini bilirim. Rüzgarın çam dallarına vurarak çıkardığı ıslık sesi, kurtların ulumaları, karşıki dağ da çakan şimşeğin sesi, değişik değişik duygular verir insana. Şimdiki nesil bunları nereden bilecek. Beton yığınlarının arasında sıkışmış şehrin kirli havasında akıp giden bir hayat. Benim tavsiyem her fırsatta şehirden uzaklaşın. Dağlarda ferahlık vardır genişlik vardır. Huzur vardır. Bir an bile olsa bunu yapın. Bir çam ağacının karşısına geçin ve on beş dakika derin derin nefes alarak dinleyin dağları o çam sizi tedavi eder oksijeni ile...

Her ses kendi lisanı ile bir şeyler söyler doğada. Anadoluda yakılan her türkünün bir tarihi serüveni vardır. Bir türkü sizi hüzünlendirir, diğer türkü ise neşelendirir. Anadoluda bir kadın düğün alayının çaldığı müziği dinleyerek hangi safhada olduğunu anlar. Demek ki o müzik kulağı var o insanda. Türküler çoşkularımıza seviçlerimize tercüman olur. Burada en önemli şey türkülerin harama vesile olmaması ve küfür söz içermemesidir. Günümüzde ise maalesef bu konuda yeni yapılan şarkıların anlamsız ve boş sözler olmasının yanında haram söz içermeleri nedeniyle dinlemek söylemek kesinlikle uygun değildir. Bu ikisini birbirinden ayırmak lazım...

Feyz Dergisi
Aralık 2009

 
29 Aralık 2009 Salı 08:58
Okunma: 2688
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Arşiv
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
Namaz Vakitleri
 
 • İmsak02:48
 • Güneş05:01
 • Öğlen12:44
 • İkindi16:42
 • Akşam20:06
 • Yatsı21:59
 
Anket
Alucra'nın Gelişiminde Öncelik Ne Olmalı?
Sosyal ve Kültürel Tesisler
Kültürel Festival ve Eğlenceler
Üniversitemizin Büyümesi ve Gelişmesi
Nüfusun ve Şehirleşmenin Büyümesi
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Tarihte Bugün
1818 - Illinois ABD'nin 21.ci eyaleti oldu.
1854 - Florence Nightingale Üsküdar'da.
1918 - I. Dünya Savaşı'ndan sonra Londra'da yapılan Müttefik Kongresi sona erdi; Almanya'nın savaş tazminatı ödemesine karar verildi.
1923 - Teşkilatı Esasiye Encümeni yeni anayasayı görüşmeye başladı.
1928 - Ekmek otuz para ucuzladı.
1934 - Dini kisvelerle ilgili yasaklar öngören "Bazı Kisvelerin Giyilemeyeceğine Dair Kanun" kabul edildi.
1942 - Zonguldak'ta bir maden ocağındaki kazada 63 işçi öldü.
1944 - Yunanistan'da komünistler ve kralcılar arasında Yunan İç Savaşı başladı.
1945 - İstanbul'da Tan Matbaası gericilerin saldırısıyla yıkıldı.
1956 - İngiltere ve Fransa, Süveyş'ten çekileceklerini açıkladılar.
1959 - Dr. Fazıl Küçük Kıbrıs Cumhurbaşkanı Yardımcısı oldu.
1967 - İlk kalp nakli ameliyatını, Güney Afrika'lı kalp cerrahı Dr. Christian Barnard, Cape Town'da yaptı; hasta 18 gün yaşayabildi.
1971 - Pakistan-Hindistan savaşı başladı.
1971 - Prof.Dr. Mümtaz Soysal 6 yıl 8 ay hapse mahkum edildi.
1979 - Fedai Dergisi sahibi, yazar Kemal Fedai Coşkuner İzmir'de öldürüldü.
1981 - Bülent Ecevit, dört aylık hapis cezasını çekmek üzere Ankara Merkez Kapalı Cezaevine konuldu.
1984 - Bhopal kazası: Union Carbide firmasının Hindistan'da Bhopal'de kurduğu böcek ilacı üreten fabrikadan yanlışlıkla 40 ton metil isosiyanat gazının sızması 18,000 kişinin ölümüne neden oldu.
1989 - Malta'da bir araya gelen ABD başkanı George Bush ve Sovyetler Birliği komünist partisi genel sekreteri Mikhail Gorbaçov, soğuk savaşın bittiğini resmen ilan ettiler.
1990 - TRT'nin Telegün adlı yayını başladı.
1999 - Bakanlar Kurulu, Bolu'ya bağlı Düzce ilçesinin il, Kaynaşlı ve Derince beldelerinin de Düzce'ye bağlı ilçe yapılmasına karar verdi.
2002 - BM silah denetçileri ilk kez, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in saraylarından birine önceden haber vermeksizin girdiler.
2002 - Dünya Gıda Programı Afrika'da 38 milyon kişinin açlıkla karşı karşıya olduğunu açıkladı.
2003 - Türk-İş'in 19. Genel Kurulunda Genel Başkanlığa Salih Kılıç seçildi.
 
Süper Loto
01.12.2016 Tarihli Çekiliş Sonucu101823343650
 
 
Kurumsal

İçerik

  Gündem

  Siyaset

  Teknoloji

  alucrahaber