Ana Sayfa Güncel ÇAKRAK'I GURBETE KİM SÜRDÜ?

ÇAKRAK'I GURBETE KİM SÜRDÜ?

Göç sorunu nedeniyle Alucranın köyleri adeta boşaldı. Alucranın Çakrak halkının çoğu artık gurbette yaşıyor. Peki bunun sorumlusu kim?

Giriş Tarihi: 9 Mart 2010 Salı 08:48
ÇAKRAK'I GURBETE KİM SÜRDÜ?
  Şuanda Çakrak 60 hane, Gurbette 1000 hane..

 

Alucra merkeze en uzak sahile ise en yakın köyü olan Çakrak Köyü, tarihi dokusu ile Giresun'un ve Alucra'nın en önde gelen köyü. Alt yapı eksikliği,eğitim ihtiyacı Çakraklıları da gurbete uçurmuş.İstanbul başta olmak üzere Bursa, İzmit, Ankara, İzmir ve Sakarya'da bin hane gurbetçi Çakraklı olduğu söyleniyor.

  Alucra'dan sahile gelen Kurtbeli Yolu ile mahrumiyetten kurtulacaklarını ve Çakrak'ın tarihi dokusunun da gün yüzüne çıkarak dünyaya tanıtılacağını umduğunu belirten İstanbul Gaziosmanpaşa Çakrak Köyü Sosyal Dayanışma Derneği Başkanı Abdullah Yılmaz;    "Giresun’un yüksek köylerinden biriyiz. Elektrik, Yol, Telefon ve okul sorunu karşısında insanlarımız akın akın gurbete gitti. Yazın 300-400 hane Çakrak'a gelerek, köyünü şenlendirmektedir" diyerek, Çakrak köyünün 35 yıldır göç verdiğini, Çakrak köyünde her şeyin eksik olduğunu da sözlerine ekledi. Abdullah Yılmaz, köye gelen misafirlere hizmet verecek Köy Konağı yaptıklarını ifade etti.
Zeki AL
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Alucra'nın 2017 Nüfusu Belli Oldu

Alucra'nın 2017 Nüfusu Belli Oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber