Ana Sayfa Ekonomi ÇAMOLUK KURUFASULYESİ İÇİN ÇALIŞMA BAŞLADI

ÇAMOLUK KURUFASULYESİ İÇİN ÇALIŞMA BAŞLADI

Çamoluk ve Giresun çkarması başlığı altında gerçekleştirilen çalışmada Giresun İl Tarım Müdürülüğünü de ziyaret eden Çamoluk Derneği, Çamoluk"ta yapılacak olan KURUFASULYE yetiştiriciliği ve Hayvancılık için İl Tarım Müdürü Muhammet Hakyemez ile görüştü.

Giriş Tarihi: 8 Mart 2010 Pazartesi 09:20
ÇAMOLUK KURUFASULYESİ İÇİN ÇALIŞMA BAŞLADI


Giresun Tarım İl Müdürlüğüne giderek Tarım il Müdürü Muhammet Hakyemez ile görüşen Çamoluk derneği yöneticileri ve diğer katılımcılar, Çamoluk"ta yapılacak olan Kurufasulye ve Hayvancılık noktasında sorular sordular. Çamoluk"ta yapılan ceviz ve dut yetiştiriciliğine ve arıcılığa ilişkin sorunlarda gündeme geldi.

Çamoluk Derneği Başkanı Yaşabey Kalebaşı, yaptığı konuşmasında şunları söyledi;Sayın Müdürüm, Çamoluk"un Kurufasulyesi meşhurdur, çünkü Çamoluk kurufasulyesi 15 dk. pişen ve ayrı bir lezzeti olan kurufasulyedir. Bununla ilgili olarakta geçitğimiz günlerde ilçemize gelen Profesörlerimiz bu konuda Çamolukluları bilgilendirmişlerdir.

Bu yıl Çamoluk'ta Kurufasulye için ilk denemeler yapılacaktır. Başarılı olunması halinde ilçemizde Kurufasulye üretimini yıllık 10 tona çıkarmayı ve ilçemizde bir tesis kurarak ambalajlayıp hipermarketlerde satmayı hedefliyoruz.
Çamoluk"ta hayvancılık alanında yeni dönemde ciddi çalışmalar yapılacaktır. Besi ve süt hayvancılığı alanında çalışmalar yapmaktayız. Tabi burada da sizlere ihtiyaç duymaktayız. Sizlerinde bu noktada yardımlarınıza müracaat ediyoruz. Soruları not alarak ve ardında cevaplar vererek konuşmasına başlayan Hakyemez, Çamoluk ve Giresun noktasında geniş kapsamlı tarımcılığa değindi.

Tarım ve Köy işleri bakanlığının destekleme projelerine de değinenen Hakyemez, Çamoluk"ta Tarım noktasında ihtiyaç olan herşeyde yardımcı olmaya çalışacağız. Çamoluk şuanda Giresun"un sahil kısmından daha şanslı bir durumda. Çünkü bu bölgede yetişecek mahsul oranı daha fazla. Ayrıca işin güzel bir tarafıda devlet yeni bir ürün ürteilmesi noktasında girişimde bulunanlara daha fazla destek sağlıyor,dedi.

Yaklaşık bir saat süren toplantıda Çamoluk"ta yapılacak olan Kurufasulye yetiştiriciliğinin ve hayvancılığın detayları ele alındı.

Haber:Ramazan TONBUL
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz 2018 Yılı Yeni Uygulamalar

2018 Yılı Yeni Uygulamalar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber