Ana Sayfa Güncel ÇAMOLUK'A BAL ORMANI

ÇAMOLUK'A BAL ORMANI

Orman Bakanlığı Çamoluk'a BAL ORMANI kuruyor. 2010 Yılında 6 Köye kurulacak. Orman Bakanlığı Ağaçlandırma Genel Müdürlüğünün internet sitesinde ilçemize kurulacak bal ormanı projesi duyuruldu.

Giriş Tarihi: 26 Mart 2010 Cuma 22:53
ÇAMOLUK'A BAL ORMANI

Bal'ı ile her geçen gün daha fazla ün kazanan Çamoluk, Çamoluk Balı'nın kalitesini ve çeşidini artırmak için Orman Genel Müdürlüğü ile BAL ORMANI projesini hayata geçiriyor.

Orman Genel Müdür Yrd. İsmail Belen Çamoluk Derneği Heyeti ile birlikte Ak Parti Giresun Milletvekili ve Grup Başkanvekili Nurettin Canikli"yi Meclisteki ziyaretinde şu açıklamayı yaptı. Çamoluk"un Bal noktasında daha geniş bir yelpazeye hitap etmesi gerektiğini ve bunun içinde Orman Genel Müdürlüğünün Çamoluk"a yeni bal çeşitleri için "BAL ORMANI" kurulması için çalışma başlatıldığını söyledi.


Canikli ise şunları söyledi: Orman Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu 2008 yılında katıldığı Bal festivalinde kendisine hediye edilen Çamoluk Bal"ını çok beğendiğini belirtmişti. Bilindiği gibi Çevre Bakanlığının fonlarındanda Çamoluk Belediyemize hatırı sayılır bir aktarım da yapmıştık. Bal Ormanlarımız faaliyete geçtiği zaman Çamoluk"un Bal üretimi ciddi oranda artacak ve Dünya çapında kendisini ispatlamış bir Bal olacağına inancımız tamdır, dedi.

Orman Genel Müdürlüğünün talimatları doğrultusunda Arıcılık faaliyetlerinin yoğun bir şekilde gerçekleştiği Çamoluk"ta tespit edilen sahalardan birincisi olan Yazılar Mahallesinde Bal Üretim Ormanı kurma çalışmalarına Şebinkarahisar Orman İşletme Müdürlüğünün katkıları ile başlanıldı.

Aktüel durumda sahada yer yer meşe ve ardıç ağaçları ile otsu bitkilerden geven, kekik, sığır kuyruğu başta olmak üzere step bitkileri olup, saha içinde ayrıca alıç, ahlât gibi arıcılık için son derece yararlı ağaç türleri yanında kuşburnu ve karaçalı gibi çalı türleri bulunuyor. Uygulama safhasında sahada bulunan mevcut türlerin tamamı korunarak çalışmalar sürdürülüyor. Saha içinde bulunan boşluklar ve düz alanlarda makineli toprak işleme yapıldı.

Bu alanlara yalancı akasya, mahlep, alıç ve ahlat gibi ağaçlar dikilecek ve arıcılık için önem arzeden otsu bitkilerin tohumu ekilerek kombine bir çalışma yapılacak.

Bal Orman"ın ikinci ayağınım ise Berdiye Dağı bölgesinde kalan Köroğlu, Yeniköy, Dulundas, Kutluca, Hacıören ve Kayacık köylerini kapsayacak şekilde yapılması planlanıyor.

Bal Ormanı projesini yakından takip ettiğini belirten Canikli; Çamoluk için büyük bir projeyi hızlı bir şekilde gerçekleştirmiş bulunmaktayız, Çevre ve Orman Bakanımızda projeyi ve çalışmaları yakından takip ediyorlar kendileri malumunuz Alucra ilçemizin damadıdır ve Çamoluk"u da çok sevmektedir.

Çamoluk.net
MUSTAFA BAYINDIR

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz İlçe Yöneticileri Karabörklü Gençleri Yalnız Bırakmadı

İlçe Yöneticileri Karabörklü Gençleri Yalnız Bırakmadı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber