Ana Sayfa Siyaset CANİKLİ GİRESUN'DA GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

CANİKLİ GİRESUN'DA GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

AK Parti İl Danışma Meclisi Toplantısında konuşan AK Parti Grup Başkan Vekili ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli, CHP'nin cunta iddialarının avukatlığını yaptığını ifade etti.

Giriş Tarihi: 1 Şubat 2010 Pazartesi 09:53
CANİKLİ GİRESUN'DA GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

AK Parti Grup Başkan Vekili ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli, son dönemde basında sıkça yer alan darbe iddiaları ile ilgili olarak "Elbette Silahlı Kuvvetlerimizi yıpratacak, grupsal olarak sıkıntıya sokacak davranışlardan kaçınmamız, onu korumamız, saygınlığını en üst noktaya çıkarmamız gerekiyor. Ama bu bir yanlışlık varsa üzerine gidilmeyi engellememelidir" dedi. Canikli, partisinin Giresun İl Danışma Meclisi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'de son günlerde yaşanan olayları değerlendirdi.


Demokratik açılıma değinen Canikli, açılımla birlikte Türkiye'de terörü bitirmeyi hedeflediklerini kaydetti. Canikli, Terör örgütünün bittiğini ve yenildiğini iddia ederek "Türkiye'nin uzun yıllardan beri en büyük problemi terördür. Terör, insanın ruh sağlığını, ülkenin gelişmesini ciddi anlamda etkiliyor. İçerde ve dışarıda bu sorundan kurtulmamız, bunu çözmemiz gerekir. Açılımın en önemli ayağı, omurgası, terörün bitirilmesi, akan kanın durmasıdır. Habur'da yaşananlar aslında terör örgütünün tasfiyesinin görüntüsüydü. Hepimizi rahatsız eden o görüntüler terör örgütünün tasfiyesinin ilk işaretleriydi. Dağdan terör örgütleri gelmiş, silahlarını bırakmışlar ve teslim olmuşlar. Silahını bırakan yenilmiştir. Silahını bırakıp teslim olan terör örgütü pes etmiştir. İster 'Şunun emriyle, ister bunun emriyle geldim'. Ne derse desin yenilmiştir. O söylemlerinin çok bir önemi yok artık. Esas görüntü, terör örgütü üyelerinin silahlarını bırakıp Türk adaletine teslim olmalarıdır. Olması gereken de budur. Ama bu böyle yansıtılmadı. Başka şey hiç alakası olmayan şekilde kamuoyunun hafızasına yer edilmeye çalışıldı. Açılımın esas amacı budur. Habur’un yansıtılması gereken görüntüsü buydu. Başka türlü yansıttılar. Sanki terör örgütü mensuplarının kahraman gibi karşılanması şeklinde yansıttılar. Bir terör örgütü bitmiş ve silahını teslim etmiş. Yakın zamanda terör örgütünün Türk adaletine silahını bırakıp teslim olmalarını önümüzdeki günlerde daha çok yaşayacağız. Herkesin için rahat olsun" diye konuştu.

Türkiye'nin, açılımda bazı kırmızı çizgilerinin olduğunu, bunların da tartışma konusu yapılamayacağını savunan Canikli, şöyle konuştu:


"Türkiye Cumhuriyeti'nin bölünmez bütünlüğü, bayrağı başkenti resmi dili konularının hiçbirini tartıştırmayız. Bunlara dokundurtmayız. Bunlar kırmızı çizgilerimiz. Demokratik açılım konusundaki atılımların tamamı, bu kırmızı çizgilerimizin dışında gerçekleşecektir. Bunları hiç tartışmıyoruz. Bu projenin amacı zaten sıkıntıya girme eğiliminde olan birlik ve beraberliğimiz sağlanmasıdır. Ülkenin üniter yapısının güçlendirilmesidir. Üniter devlet yapısını zafiyete uğratacak en ufak bir adım bu projenin içinde yoktur ve asla olmayacaktır."


CHP'nin cunta iddialarının avukatlığını yaptığını ifade eden Canikli, "Nerede bir çete varsa nerede bir cunta iddiaları varsa CHP onların avukatlığını yapıyor. Demokrasilerde bir siyasi parti sadece devletin avukatlığını yapabilir. Size kim destek veriyorsa kimden güç alıyorsanız siz ancak onun avukatlığını yaparsınız. Olay yargıda bir bekle araştırılsın, sonuçlansın. Ya olaylar iddia edildiği gibi doğru çıkarsa, sen ne yapacaksın ey CHP. Sayın Baykal nereye gideceksin. Bu milletin yüzüne nasıl bakacaksın? Bunlara 'Uydurma, provakasyon' diyorsun. İnsan bir sabreder, yargının gözetiminde, denetiminde soruşturmasında olan bir konu. Ortada çok şey var. Silahlar, dosyalar, binlerce evrak bilgisayar kayıtları, CD'ler krokiler var. Bir bekle bakalım, bir araştırılsın, sonuçlansın. Ondan sonra konuşursun. Ama niye bu acele, niye bu sabırsızlığın, korktuğun, çekindiğin bir şey mi var sayın Baykal? Bekleyelim hep beraber. Zaten yargıda olan bir sürece müdahale etmemiz Anayasa gereği yanlış" dedi.


"Bu ülkenin geçmişinde bu tür olaylar çok yaşandı. Bu ülke ihtilaller yaşadı. Türkiye Cumhuriyetinin yakın tarihinin önemli bölümlerinden birisi darbe ve buna benzer iddialarla ilişkilidir. Bunu yok sayamayız, olmamış gibi davranamayız, görmezden gelemeyiz" diye konuşan Canikli, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Elbette Silahlı Kuvvetlerimizi yıpratacak, grupsal olarak sıkıntıya sokacak davranışlardan kaçınmamız, onu korumamız, saygınlığını en üst noktaya çıkarmamız gerekiyor. Ama bu bir yanlışlık varsa üzerine gidilmeyi engellememelidir. Bu ayrı bir olaydır. Herkes kurallara uymak zorundadır. Herkes hukuka uymak zorundadır. Kimse bunlardan muaf değildir. Kimsenin ayrıcalığı olamaz." Bugün bir gazetede CHP Grup Başkan Vekili Kemal Kılıçdaroğlu'na ait sözleri değerlendiren Canikli, şunları söyledi:


"Demokrasilerde aklı başında muhalefette lazım. Ne söylediğini, ne konuştuğunu bilen muhalefette lazım. 7 yıldan beri ana muhalefet partisi başkanı bugüne kadar sayın Baykal, Türkiye'nin bir sorununun çözümüne yönelik bir kelime duydunuz mu? Ama itiraflar var. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, bugünkü gazetelerde 'biz hata yaptık, biz millete inemedik' diyor. 'Biz tatil yaptık, onlar milletin sıkıntılarıyla ilgilendiler, fakir fukarayı ziyaret ettiler, biz ilgilenemedik' diyor. Biz millete tepeden baktığınızı yıllardan beri söylüyoruz. Günaydın sayın Kılıçdaroğlu, 7 yıldır neredeydin? Bugün artık çok geç. Ama bunun samimi bir itiraf olduğunu düşünmüyorum. Siyasi amaçlarla, kaygılarla, 'acaba milletten nasıl oy alabiliriz' hesabı içinde bir itiraf olduğunu düşünüyoruz. Ama geç oldu artık. Biz samimiyiz. Sayın başbakanımız imkanı olmayan vatandaşımızın iftar sofrasına siyasi kaygılarla değil, vatandaşlarımızın sıkıntılarını yüreğinin derinliklerinde hissederek sofrasına samimi olarak misafir oluyordu. Aradaki fark budur. Bu samimiyet işidir. Bu yürek işidir sayın Kılıçdaroğlu. Biz söylediğimizde inanmıyorlardı şimdi kendi itiraflarıyla herkes CHP'nin vatandaşın sorunuyla ilgilenmediğini, onlara tepeden baktığını vatandaşı hor gördüğünü artık kendileri ve tüm milletimiz inandı. Bu önemli bir itiraftır. CHP'nin gerçek yüzünü ve anlayışını gün yüzüne çıkardığı için Kılıçdaroğlu'na teşekkür ediyorum."

AK Parti'nin İl Divan Toplantısı'na, AK Parti Giresun Milletvekilleri Ali Temür, Hacı Hasan Sönmez, Zonguldak Milletvekili Fazlı Erdoğan, AK Parti Giresun İl Başkanı Mehmet Geldi, AK Partili belediye başkanları, ilçe başkanları ve partililer katıldı.


Giresunekspres.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz CHP İlçe Başkanında Düşen Nüfusa Tepki

CHP İlçe Başkanında Düşen Nüfusa Tepki

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber