Sarıkamış Şehitlerimiz Unutulmadı

Ana Sayfa » Ekonomi » Canikli, Havaalanında İşlem Tamam

Canikli, Havaalanında İşlem Tamam

Giresun için yeni hedef projeler koyduklarını vurgulayan Canikli, Ordu-Giresun Havaalanı'nın yanına yat limanı ve su sporları merkezi projesini de hayata geçirmek istediklerini belirterek ilk fizibilite raporlarının olumlu olduğunu kaydetti.

 
 
 
Canikli, Havaalanında İşlem Tamam

AK Parti Grup Başkan Vekili ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli,12 Haziran tarihinde yapılacak olan genel seçimler için çalışmaların sürdüğünü söyledi. Seçim gezilerinde, hem 8,5 yıllık iktidarlarında yaptıkları çalışmaları anlatmak, hem de önümüzdeki dönemde yapacakları projeleri Giresun halkına anlattıklarını vurgulayan Canikli, yaptıkları ziyaretlerde kendilerine olan ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

'ORDU-GİRESUN HAVAALANI’NI BİTMİŞ SAYIYORUZ'

Ordu-Giresun Havaalanı’nda gelinen son nokta hakkında da bilgi veren Canikli, projenin ihale aşamasında sona yaklaşıldığını kaydetti.

Havaalanının temelinin atılmasında 3 aylık bir gecikmenin söz konusu olduğunu, temelin seçim sonrasına bırakıldığını dile getiren Canikli, şöyle konuştu:

“Ordu-Giresun Havaalanı projesinin, 4 Mart’ta ön yeterlilik ihalesi yapıldı. Teklif veren 7 firma yeterlilik hakkı elde etti. Bu havaalanı 270-300 milyar liralık çok önemli ve büyük yatırım. Dünyada da örneği çok az olan bir yatırım. Yöntem itibariyle dolgu üzerine oturtulacak pist. Dünyada çok az örneği var. Böyle güzel muhteşem bir proje olacak. 4 Mart’ta birinci aşama ihalesi yapıldı. Bir ihalenin yapılması için arkasında çok büyük ve uzun çalışmaların yapılması gerekiyor, bürokratik ve teknik olarak. 4 Mart’ta birinci aşama yapıldığına göre, yatırım programına alınmış, bütün fizibilite çalışmaları yapılmış, kaynağı temin edilmiş ve geçtiğimiz 4 Mart’ta da ihaleye çıkılmış. 7 firma belirlenmiş ve ön yeterliliği almış durumda. Şimdi bu 7 firma 30 Mayıs’a kadar tekliflerini verecekler. 30 Mayıs’ta da teklifler açılacak ve ihale bitmiş olacak. Ne zaman, 30 Mayıs’ta. Biz Mart itibariyle temel atacağımızı söylemiştik. 3 aylık gecikme söz konusu. Bunu kabul ediyoruz. Onun da temel nedeni, bu yatırım programına alınmasındaki süreç. Özellikle teknik nedenlerle DLH ile Devlet Planlama Teşkilatı arasındaki bürokrasiden gecikme oldu. 3 aylık gecikme söz konusu. Ama biz seçimden önce temeli yetiştirebiliriz. Zorlarsak yetişir. Fakat seçimden birkaç gün önce atabiliriz. Çok sıkıştırırsak Haziran'ın 10'unda falan temeli atabiliriz. Ama o zaman da doğal olarak sanki seçim yatırımı gibi algılanır. O yüzden temel atmayı seçim sonrasına bıraktık.”

PROJEYE BİTTİ GÖZÜYLE BAKILABİLİR

Şu an itibariyle Ordu-Giresun Havaalanına bitti gözüyle baktıklarını ifade eden Canikli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çünkü gelinen nokta son aşama. İhale, başlangıç aşamasında değil. Bu tür yatırımlarda ihale son aşamalardan bir tanesidir. Biz önemli bir aşamanın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bu süreci de hiç kimse geriye çeviremez. Allah'ın izniyle bu iş bitmiştir. Devlet politikası yönetimi itibariyle bu iş bitmiştir. 30 Mayıs itibariyle de süreç tamamlanıyor. Ondan sonra da kazma vurma, işe başlama aşaması geliyor. Havaalanı sözünü verdiğimiz gibi, eğer temel atma Mart diyorsanız, biz iki üç aylık bir gecikme haricinde aynen yerine getirilmiştir. Hatta ben açıklamayı şöyle yapmıştım. ‘Bu yıl içerisinde temel atacağız’ demiştim. İlk taahhüt böyleydi. 2011’de temelini atacağız. 2014’de de havaalanı bitmiş olacak. 2014’de uçakların inip kalkmış bir havaalanı haline gelmiş olacak.”

Canikli, Ordu-Giresun Havaalanı’nın yapımı için büyük mücadeleler verdiklerini, sonuçta projenin hayata geçirilmesi noktasında başarılı olduklarını aktararak, ”Biz ve arkadaşlarımız, bu havaalanı için büyük mücadele verdik. Bu mücadele verilirken de şimdi anlatamayacağım sorunlarla, dirençlerle karşılaştık. Ama Allah'a şükür hepsini aştık. Kamuoyunda ‘Giresun yatırım alamıyor’ denmekte. Giresun alıyor. Başkaları alamıyor, Giresun alıyor. Havaalanını Giresun aldı. Bizden önce alamadı. Ama biz aldık. Biz bitmiş gözüyle bakıyoruz artık. Parası tamamlanmış, yatırım programına girmişse bu iş bitmiş demektir” dedi.

EĞRİBEL TÜNELİ

Giresun-Şebinkarahisar Karayolu üzerinde yapımı planlanan Eğribel Geçidi Tüneli ile ilgili açıklamalarda da bulunan Canikli, bu projeyle ilgili sürecin hızla işlediğini söyledi. Eğribel Tüneli’nin proje ihalesinin yapım aşamasına gelindiğini ifade eden Canikli, şöyle devam etti:

”Bunlar önemli yatırımlar. Bunlar yapılırken, öyle bakkaldan peynir ekmek alır gibi alamazsınız bunları. Gerçekten uzun zaman alan altyapı çalışmaları var. ‘Başlayalım Allah kerim’ derseniz. Biz her aşamayı adım adım atıyoruz. Giresun’dan Dereli’ye kadar olan yolun hem iyileştirilmesi, standardının yükseltilmesi ve genişletilmesi için 6,5 kilometrelik kısmını ihale etmiştik daha önce. Bu çalışma bitmek üzere. Buraya 22 kilometrelik daha ilave ettik. İhalesi yapıldı. müteahhit çalışıyor. Dereli’ye kadar olan kısmın ihalesi yapıldı. Şebinkarahisar-Asarcık arasındaki yolun da 19 kilometresinin de ihalesi yapıldı.’Yapacağız, getireceğiz, götüreceğiz’ demiyorum. İki koldan tünelin kısmı hariç tüm ihaleleri yapıldı. İnşallah, 2012’de de ihalesi yapılacak ve bu işte bitmiş olacak.”

FINDIĞA ÖNEMLİ KATKI

AK Parti Grup Başkan Vekili ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli, ayrıca, AK Parti’nin fındık üreticisine de önemli katkılar sağladığını belirtti. Uyguladıkları olumlu politikalar sonucu fındığın, bugün 5 lira seviyelerine ulaştığına dikkat çeken Canikli, şöyle konuştu:

“Fındığa çok önem veriyoruz. 2002 yılında biz geldiğimizde fındığın fiyatı 1,5 liraydı. Başka da hiçbir ödeme yoktu. Bugün 5 liraya yakın. Bugün fındık ve fındık üreticisine önemli destekler sağlanıyor. Örneğin, 2 yıldan beri dönem başına 150 lira ödeme yapıyoruz. Politikalarımızdan çıkan sonuç şudur. Bugüne kadar fındık üreticisi mağdur olmadı. Bundan sonra da olmayacak. Zaman zaman sıkıntılar oldu. Ama genel itibariyle hiç mağduriyet yaşanmadı.”

FİSKOBİRLİK’in de içinde bulunduğu ekonomik sorundan kurtulması için çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Canikli, ”Birliğe, TMO’dan 50 bin ton fındık sağlanacak. Bu, FİSKOBİRLİK’i artık ayağa kaldırmayı sağlayacak. Bu fındıkları işleyerek para kazanacak birlik. Bir kaç ayda da FİSKOBİRLİK mali sorunlarından kurtulacak. Tüm borçlarını ödeyebilecek.” şeklinde konuştu.

TIP FAKÜLTESİNİN YAPIMI

Nurettin Canikli, Giresun Üniversitesi’ne bağlı tıp fakültesi binasının yapım sürecinin de işlediğini dile getirdi. Kısa zaman sonra 350 yataklı hastane binasının temelinin atılacağını vurgulayan Canikli, yine 150 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nin yapım ihalesinin 26 Mayıs’ta yapılacağını ve 75 yataklı Fizik Tedavi Hastanesi’nin proje safhasının da devam ettiğini açıkladı. Canikli, Giresun yaylalarının turizme açılması sürecinin de devam ettiğini, yaylalarda yaşanan altyapı eksiklilerinin de hızla giderildiğini söyledi.

"YENİ HEDEF PROJELER KOYUYORUZ"

Giresun için yeni hedef projeler koyduklarını vurgulayan Canikli, ”Bizim için yeni hedef projeler var. Onlardan birisi de Ordu-Giresun Havaalanı’nın yanına yat limanı ve su sporları merkezi projemiz var. İlk fizibilite raporları olabilirliğini gösteriyor. Bölgenin kalkınması için çok önemli bir proje bu. Yine Bulancak Pazarsuyu Organize Sanayi’nin faaliyete geçmesi olacak, bir başka hedefimiz. Tabi diğer alanlardaki hizmetler yürüyecek. Biz artık bunları konuşmuyoruz bile. Biz büyük projeler peşindeyiz. Rutin hizmetler sürer. Biz daha büyük projelere bakmalıyız. Giresun’da sorunların bu kadar azaltılmış olması, daha önce 2002 ve 2007'de sorun olan birçok meselenin ortadan kaldırılması, teşvikten tutun da yola kadar, hastanelere kadar, okullara kadar aklınıza ne geliyorsa tüm sorunların çözülmüş olması çok önemli. Bu da bizim için gurur kaynağıdır.” diye konuştu.


Giresunekspres
 
5 Mayıs 2011 Perşembe 09:27
Okunma: 1463
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Arşiv
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
Namaz Vakitleri
 
 • İmsak02:48
 • Güneş05:01
 • Öğlen12:44
 • İkindi16:42
 • Akşam20:06
 • Yatsı21:59
 
Anket
Alucra'nın Gelişiminde Öncelik Ne Olmalı?
Sosyal ve Kültürel Tesisler
Kültürel Festival ve Eğlenceler
Üniversitemizin Büyümesi ve Gelişmesi
Nüfusun ve Şehirleşmenin Büyümesi
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Tarihte Bugün
1474 - Köping, İsveç'te kent konumuna alındı.
1829 - Johann Wolfgang von Goethe'nin eseri Faust ilk kez sahnelendi.
1853 - Giuseppe Verdi'nin "Il Trovatore" operası Roma'da sahnelendi.
1861 - Georgia, Amerika Birleşik Devletleri'nden ayrıldı.
1903 - Okyanus aşırı ilk radyo yayını Amerika Birleşik Devletleri ile Birleşik Krallık arasında gerçekleşti.
1915 - George Claude, reklamcılıkta kullanılmak üzere neon tüplerinin patentini aldı.
1915 - Zeplinlerin kullanıldığı ilk hava saldırısı Almanya tarafından İngiltere'ye yapıldı.
1941 - II. Dünya Savaşı: İngiliz güçleri Eritre'ye saldırdı.
1942 - II. Dünya Savaşı: Japon askeri birlikleri Burma'yı işgal etti.
1945 - Deutsche Bank ve Deutsche Orient Bank, Türkiye'deki faaliyetlerini durdurdu ve tasfiye hazırlıklarına başladı.
1949 - Küba, İsrail'i diplomatik anlamda tanıdı.
1950 - Türkiye'de İş Mahkemeleri kurulması kararı alındı.
1950 - Çin önderi Mao Zedong, Ho Şi Mingh'in önderliğindeki Kuzey Vietnam'ı tanıdı.
1956 - Akis dergisi yazı işleri müdürü Cüneyt Arcayürek beraat etti. Arcayürek hakkında dava "Kedi gelince fareler kaçtı" başlıklı yazısı nedeniyle açılmıştı.
1959 - Amerika Birleşik Devletleri ile imzalanan İstimlak ve Müsadere Garantisi Anlaşması Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde onaylandı. Anlaşma basında kapitülasyonlara dönüş olarak nitelendi.
1960 - Sosyalist Parti faaliyete geçti. Genel başkanlığa Prof. Atıf Akgüç getirildi.
1960 - İsveç'in başkenti Stokholm'den Ankara'ya gelen İskandinav Havayolları'na (SAS) ait yolcu uçağı Esenboğa Havaalanı yakınlarında düştü, 42 kişi öldü.
1961 - Yassıada duruşmaları devam ediyor; İpar Davası sanıkları Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu, Hasan Polatkan, Medeni Berk, Hayrettin Erkmen ve armatör Ali İpar mahkûm oldular.
1961 - İstanbul'da atlı arabalara plaka verilmemesi kararlaştırıldı.
1966 - Hindistan'da Nehru'nun kızı İndira Gandhi, başbakan oldu.
1969 - Amerikan Büyükelçisi Robert Komer istifa etti. Robert Komer'in makam arabası 6 Ocak günü Ortadoğu Teknik Üniversitesini ziyareti sırasında öğrenciler tarafından yakılmıştı.
1969 - Prag'da Jan Palach adındaki öğrenci, Sovyetler Birliği'nin Çekoslovakya'yı işgalini protesto için kendini yaktıktan üç gün sonra öldü. Prag'da protesto gösterileri düzenlendi.
1977 - Miami-Florida'da kar yağışı: Florida'nın tarihinde ilk kez gerçekleşti.
1978 - 1938'den beri üretilen Volkswagen Beetle (Kaplumbağa) modeli otomobillerden sonuncusu Volkswagen'in Emden'deki fabrikalarında üretildi. Kaplumbağaların üretimine Latin Amerika'da 2003 yılına kadar daha devam edilecektir.
1981 - Bakırköy İş Mahkemesi Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) kayyım atadı.
1983 - Niksar Cumhuriyet Savcısı Nihat Gerçek'i öldürmekten yargılanan iki ülkücü mahkûm edildi.
1983 - Apple şirketi, bir mouse ve "grafik ara yüzü" ne sahip ilk ticari bilgisayar olan The Apple Lisa yı duyurdu.
1983 - Lyon Kasabı olarak da bilinen Nazi savaş suçlusu Klaus Barbie Bolivya'da tutuklandı.
1988 - Sosyaldemokrat Halkçı Parti (SHP) Milletvekili Mehmet Ali Eren Türkiye'de Kürt sorunu olduğunu ve Kürtlere baskı yapıldığını söyledi. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde olaylar çıktı.
1992 - Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Kurulu yapıldı; genel başkanlığa Kemal Nebioğlu seçildi.
1997 - Yaser Arafat, İsrail kontrolü altındaki son Batı Şeria şehri Hebron'un Filistin'e verilmesini kutlamak üzere 30 yıl aradan sonra ilk kez Hebron'a geldi.
1998 - Kenan Şeranoğlu adlı bir kişi, Titan Saadet Zinciri adı altında 30 bin kişiden 8,6 trilyon lira topladı. 15 Haziran'da, Şeranoğlu ile aralarında babasının da bulunduğu 7 sanık dolandırıcılık suçuyla çeşitli hapis cezalarına mahkum edildi.
2004 - Rubia isimli bir köpek Aconcagua dağı zirvesine çıkarak bu alanda bir dünya rekoru kırdı.
2005 - SEKA İzmit İşletmesinin kapatılma kararını protesto eden çalışanlar, fabrikadan çıkmama kararı aldı.
2005 - "Türkler: Bin Yılın Yolculuğu 600-1600" sergisi, Londra'daki Kraliyet Sanatlar Akademisi'nde açıldı.
2006 - NASA'nın uzay sondası New Horizons, Plüton'a doğru yolculuğuna çıktı.
2007 - Gazeteci Hrant Dink uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü.
 
Süper Loto
19.01.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu010727325051
 
 
Kurumsal

İçerik

  Gündem

  Siyaset

  Teknoloji

  alucrahaber