Ana Sayfa Ekonomi Canikli, Havaalanında İşlem Tamam

Canikli, Havaalanında İşlem Tamam

Giresun için yeni hedef projeler koyduklarını vurgulayan Canikli, Ordu-Giresun Havaalanı'nın yanına yat limanı ve su sporları merkezi projesini de hayata geçirmek istediklerini belirterek ilk fizibilite raporlarının olumlu olduğunu kaydetti.

Giriş Tarihi: 5 Mayıs 2011 Perşembe 09:27
Canikli, Havaalanında İşlem Tamam

AK Parti Grup Başkan Vekili ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli,12 Haziran tarihinde yapılacak olan genel seçimler için çalışmaların sürdüğünü söyledi. Seçim gezilerinde, hem 8,5 yıllık iktidarlarında yaptıkları çalışmaları anlatmak, hem de önümüzdeki dönemde yapacakları projeleri Giresun halkına anlattıklarını vurgulayan Canikli, yaptıkları ziyaretlerde kendilerine olan ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

'ORDU-GİRESUN HAVAALANI’NI BİTMİŞ SAYIYORUZ'

Ordu-Giresun Havaalanı’nda gelinen son nokta hakkında da bilgi veren Canikli, projenin ihale aşamasında sona yaklaşıldığını kaydetti.

Havaalanının temelinin atılmasında 3 aylık bir gecikmenin söz konusu olduğunu, temelin seçim sonrasına bırakıldığını dile getiren Canikli, şöyle konuştu:

“Ordu-Giresun Havaalanı projesinin, 4 Mart’ta ön yeterlilik ihalesi yapıldı. Teklif veren 7 firma yeterlilik hakkı elde etti. Bu havaalanı 270-300 milyar liralık çok önemli ve büyük yatırım. Dünyada da örneği çok az olan bir yatırım. Yöntem itibariyle dolgu üzerine oturtulacak pist. Dünyada çok az örneği var. Böyle güzel muhteşem bir proje olacak. 4 Mart’ta birinci aşama ihalesi yapıldı. Bir ihalenin yapılması için arkasında çok büyük ve uzun çalışmaların yapılması gerekiyor, bürokratik ve teknik olarak. 4 Mart’ta birinci aşama yapıldığına göre, yatırım programına alınmış, bütün fizibilite çalışmaları yapılmış, kaynağı temin edilmiş ve geçtiğimiz 4 Mart’ta da ihaleye çıkılmış. 7 firma belirlenmiş ve ön yeterliliği almış durumda. Şimdi bu 7 firma 30 Mayıs’a kadar tekliflerini verecekler. 30 Mayıs’ta da teklifler açılacak ve ihale bitmiş olacak. Ne zaman, 30 Mayıs’ta. Biz Mart itibariyle temel atacağımızı söylemiştik. 3 aylık gecikme söz konusu. Bunu kabul ediyoruz. Onun da temel nedeni, bu yatırım programına alınmasındaki süreç. Özellikle teknik nedenlerle DLH ile Devlet Planlama Teşkilatı arasındaki bürokrasiden gecikme oldu. 3 aylık gecikme söz konusu. Ama biz seçimden önce temeli yetiştirebiliriz. Zorlarsak yetişir. Fakat seçimden birkaç gün önce atabiliriz. Çok sıkıştırırsak Haziran'ın 10'unda falan temeli atabiliriz. Ama o zaman da doğal olarak sanki seçim yatırımı gibi algılanır. O yüzden temel atmayı seçim sonrasına bıraktık.”

PROJEYE BİTTİ GÖZÜYLE BAKILABİLİR

Şu an itibariyle Ordu-Giresun Havaalanına bitti gözüyle baktıklarını ifade eden Canikli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çünkü gelinen nokta son aşama. İhale, başlangıç aşamasında değil. Bu tür yatırımlarda ihale son aşamalardan bir tanesidir. Biz önemli bir aşamanın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bu süreci de hiç kimse geriye çeviremez. Allah'ın izniyle bu iş bitmiştir. Devlet politikası yönetimi itibariyle bu iş bitmiştir. 30 Mayıs itibariyle de süreç tamamlanıyor. Ondan sonra da kazma vurma, işe başlama aşaması geliyor. Havaalanı sözünü verdiğimiz gibi, eğer temel atma Mart diyorsanız, biz iki üç aylık bir gecikme haricinde aynen yerine getirilmiştir. Hatta ben açıklamayı şöyle yapmıştım. ‘Bu yıl içerisinde temel atacağız’ demiştim. İlk taahhüt böyleydi. 2011’de temelini atacağız. 2014’de de havaalanı bitmiş olacak. 2014’de uçakların inip kalkmış bir havaalanı haline gelmiş olacak.”

Canikli, Ordu-Giresun Havaalanı’nın yapımı için büyük mücadeleler verdiklerini, sonuçta projenin hayata geçirilmesi noktasında başarılı olduklarını aktararak, ”Biz ve arkadaşlarımız, bu havaalanı için büyük mücadele verdik. Bu mücadele verilirken de şimdi anlatamayacağım sorunlarla, dirençlerle karşılaştık. Ama Allah'a şükür hepsini aştık. Kamuoyunda ‘Giresun yatırım alamıyor’ denmekte. Giresun alıyor. Başkaları alamıyor, Giresun alıyor. Havaalanını Giresun aldı. Bizden önce alamadı. Ama biz aldık. Biz bitmiş gözüyle bakıyoruz artık. Parası tamamlanmış, yatırım programına girmişse bu iş bitmiş demektir” dedi.

EĞRİBEL TÜNELİ

Giresun-Şebinkarahisar Karayolu üzerinde yapımı planlanan Eğribel Geçidi Tüneli ile ilgili açıklamalarda da bulunan Canikli, bu projeyle ilgili sürecin hızla işlediğini söyledi. Eğribel Tüneli’nin proje ihalesinin yapım aşamasına gelindiğini ifade eden Canikli, şöyle devam etti:

”Bunlar önemli yatırımlar. Bunlar yapılırken, öyle bakkaldan peynir ekmek alır gibi alamazsınız bunları. Gerçekten uzun zaman alan altyapı çalışmaları var. ‘Başlayalım Allah kerim’ derseniz. Biz her aşamayı adım adım atıyoruz. Giresun’dan Dereli’ye kadar olan yolun hem iyileştirilmesi, standardının yükseltilmesi ve genişletilmesi için 6,5 kilometrelik kısmını ihale etmiştik daha önce. Bu çalışma bitmek üzere. Buraya 22 kilometrelik daha ilave ettik. İhalesi yapıldı. müteahhit çalışıyor. Dereli’ye kadar olan kısmın ihalesi yapıldı. Şebinkarahisar-Asarcık arasındaki yolun da 19 kilometresinin de ihalesi yapıldı.’Yapacağız, getireceğiz, götüreceğiz’ demiyorum. İki koldan tünelin kısmı hariç tüm ihaleleri yapıldı. İnşallah, 2012’de de ihalesi yapılacak ve bu işte bitmiş olacak.”

FINDIĞA ÖNEMLİ KATKI

AK Parti Grup Başkan Vekili ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli, ayrıca, AK Parti’nin fındık üreticisine de önemli katkılar sağladığını belirtti. Uyguladıkları olumlu politikalar sonucu fındığın, bugün 5 lira seviyelerine ulaştığına dikkat çeken Canikli, şöyle konuştu:

“Fındığa çok önem veriyoruz. 2002 yılında biz geldiğimizde fındığın fiyatı 1,5 liraydı. Başka da hiçbir ödeme yoktu. Bugün 5 liraya yakın. Bugün fındık ve fındık üreticisine önemli destekler sağlanıyor. Örneğin, 2 yıldan beri dönem başına 150 lira ödeme yapıyoruz. Politikalarımızdan çıkan sonuç şudur. Bugüne kadar fındık üreticisi mağdur olmadı. Bundan sonra da olmayacak. Zaman zaman sıkıntılar oldu. Ama genel itibariyle hiç mağduriyet yaşanmadı.”

FİSKOBİRLİK’in de içinde bulunduğu ekonomik sorundan kurtulması için çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Canikli, ”Birliğe, TMO’dan 50 bin ton fındık sağlanacak. Bu, FİSKOBİRLİK’i artık ayağa kaldırmayı sağlayacak. Bu fındıkları işleyerek para kazanacak birlik. Bir kaç ayda da FİSKOBİRLİK mali sorunlarından kurtulacak. Tüm borçlarını ödeyebilecek.” şeklinde konuştu.

TIP FAKÜLTESİNİN YAPIMI

Nurettin Canikli, Giresun Üniversitesi’ne bağlı tıp fakültesi binasının yapım sürecinin de işlediğini dile getirdi. Kısa zaman sonra 350 yataklı hastane binasının temelinin atılacağını vurgulayan Canikli, yine 150 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nin yapım ihalesinin 26 Mayıs’ta yapılacağını ve 75 yataklı Fizik Tedavi Hastanesi’nin proje safhasının da devam ettiğini açıkladı. Canikli, Giresun yaylalarının turizme açılması sürecinin de devam ettiğini, yaylalarda yaşanan altyapı eksiklilerinin de hızla giderildiğini söyledi.

"YENİ HEDEF PROJELER KOYUYORUZ"

Giresun için yeni hedef projeler koyduklarını vurgulayan Canikli, ”Bizim için yeni hedef projeler var. Onlardan birisi de Ordu-Giresun Havaalanı’nın yanına yat limanı ve su sporları merkezi projemiz var. İlk fizibilite raporları olabilirliğini gösteriyor. Bölgenin kalkınması için çok önemli bir proje bu. Yine Bulancak Pazarsuyu Organize Sanayi’nin faaliyete geçmesi olacak, bir başka hedefimiz. Tabi diğer alanlardaki hizmetler yürüyecek. Biz artık bunları konuşmuyoruz bile. Biz büyük projeler peşindeyiz. Rutin hizmetler sürer. Biz daha büyük projelere bakmalıyız. Giresun’da sorunların bu kadar azaltılmış olması, daha önce 2002 ve 2007'de sorun olan birçok meselenin ortadan kaldırılması, teşvikten tutun da yola kadar, hastanelere kadar, okullara kadar aklınıza ne geliyorsa tüm sorunların çözülmüş olması çok önemli. Bu da bizim için gurur kaynağıdır.” diye konuştu.


Giresunekspres
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Solucan Gübresi Üretimine Destek

Solucan Gübresi Üretimine Destek

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber