Ana Sayfa Siyaset Canikli: "İstikrar Devam Edecek"

Canikli: "İstikrar Devam Edecek"

Ak Parti Milletvekili Canikli, Merkez Bankası'nın istikrarlı politikalar uygulamasının, Mali Politikaların doğru yönde uygulandığının bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Giriş Tarihi: 5 Mayıs 2011 Perşembe 09:12
Canikli:

Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli CNBC-E kanalında yayınlanan Seçim 2011 programına katılarak Türkiye’nin maliye ve ekonomi politikaları üzerine değerlendirmelerde bulundu.

EFG İstanbul Menkul Değerler Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Kelezoğlu ve Finansinvest Yönetim Kurulu Üyesi Oğuz Büktel’in sorularını yanıtlayan Milletvekili Canikli, bütçe rakamlarında 2002 yılından sonra Türkiye’de ki ekonomik göstergelerin iyiye doğru gittiğini belirtti.

“ÜRETİM NEREDE İSE VERGİYİ DOĞURAN OLAY ORADADIR”

BDDK’nın bankalara yaptığı uyarıları olumlu bulduğunu kaydeden Canikli, masa altı işlemlere karşı olduğunu ve bankacılık sektörünün şeffaf olması gerektiğini belirterek, “Piyasalarda asıl düzenleyici unsur rekabet kuralları olmalı. Rekabet kurallarının doğru işlediği piyasalarda aşırı kar olmaz bu akaryakıt sektörü için de geçerlidir.

Türkiye’de büyük bir grubun vergi kaçırdığına dair ciddi kaynaklardan gelen söylentiler bulunmaktadır. Şeffaflığı sağlamak için ve sağlıklı rekabet şartlarının oluşması için düzenlemelerin yapılması lazım.

Bizde vergiyi küçük işletmelerin kaçırdığı düşünülür. Yurtdışında ise örneğin Amerika’da büyük mükelleflere öncelik verilir.

Büyük olarak tanımlanan mükellefler her sene, orta ölçekli mükellefler 8 senede, küçük ölçekli mükellefler ise daha uzun bir süreçte denetlenir.

Çünkü, milli gelir, üretim ve istihdamın kaynağı büyük işletmelerdir. Üretenleri rahatsız etmeden dikkatli bir şekilde denetim gerekmektedir. Büyük işletmelerde yapılan denetimlerde ortaya çıkan bir kaçak ona bağlı olarak binlerce usulsüzlüğü de ortaya çıkarabilir” dedi.

KAYITDIŞILIKTA AZALMA VAR

Milletvekili Canikli kayıtdışılıkta azalma olduğunu belirterek, “Ciddi oranlarda vergi indirimleri olmasına rağmen, bütçe gelirlerinde artışın sağlanması, kayıtdışılığın azaldığının bir göstergesidir.

Bu anlamda vergi oranlarının düşürülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Zaten pek çok alanda vergiler düşürülmüştür” ifadelerine yer verdi.

TÜRKİYE GÜVENLİ LİMAN

Türkiye’de portföy girişi haricinde gayrimenkul başta olmak üzere siyasi çalkantısı olan Ortadoğu ve farklı bölge ülkelerinden sıcak para girişi sağlandığını kaydeden Canikli, “Başarılı istikrar tedbirleri ülkemizi güvenli liman durumuna getirdi” dedi.

MALİYE POLİTİKASI BAŞARILI DEĞİLSE MERKEZ BANKASI’NIN HAREKET KABİLİYETİ OLMAZ

Ekonomide sıfır faizin hedeflendiğini kaydeden Canikli, “Her şeyden önce Merkez Bankası özerk bir kurumdur ve bağımsızlığı devam edecektir.

Piyasaya giriş çıkışlar da serbest olmalıdır. Sıcak para kur dengesini etkilemektedir. Sıcak paranın piyasaya olumsuz etkilerini önlemek için müdahalenin gerekliliğine inanıyorum” dedi.

VERGİ AFFI GEREKLİ

Vergi affı konusunda vergisini zamanında ödeyen mükellefin günahı ney yönündeki yaklaşımları çok doğru bulmadığını ifade eden Canikli şu ifadelere yer verdi, “Vergisini zamanında ödemeyen mükellefin bütün hareket alanı kısıtlanmaktadır. Sosyal kredibilitesi sıfıra inmektedir. Bankalardan kredi alamayacak evindeki eşyalarına haciz gelecektir. Kimsenin nasıl olsa af çıkar mantığıyla vergi ödemediğine inanmıyorum kimse bu riski göze alamaz.

2008 yılında Dünya ölçeğinde meydana gelen ekonomik krizde ihracatçılarımızın iş hacimleri bir anda % 20 oranında azaldı ve zor duruma düştüler vergilerini ve masraflarını ödeyemeyecek duruma geldiler. İnsanların kendileriyle alakası olmayan dış etkenlere bağlı bu durumlarını göz ardı edemeyiz.”

CARİ AÇIK ORTADAN KALDIRILMALI

Cari açığın mutlaka ortadan kaldırılması gerektiğini ifade eden Milletvekili Canikli sözlerini şöyle sürdürdü, “Savunma sanayi ve teknoloji ürünlerinde üretim 2002 yılında % 25 oranında iken bugün % 50 seviyelerine gelmiştir. Tüm alanlarda yeni ekonomik uygulamaların gerçekleştirilmesini hedefliyoruz” dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz CHP İlçe Başkanında Düşen Nüfusa Tepki

CHP İlçe Başkanında Düşen Nüfusa Tepki

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber