Şehidimizin Defin Programı Belli Oldu

Ana Sayfa » Siyaset » Canikli: "İstikrar Devam Edecek"

Canikli: "İstikrar Devam Edecek"

Ak Parti Milletvekili Canikli, Merkez Bankası'nın istikrarlı politikalar uygulamasının, Mali Politikaların doğru yönde uygulandığının bir göstergesi olduğunu ifade etti.

 
 
 
Canikli:

Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli CNBC-E kanalında yayınlanan Seçim 2011 programına katılarak Türkiye’nin maliye ve ekonomi politikaları üzerine değerlendirmelerde bulundu.

EFG İstanbul Menkul Değerler Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Kelezoğlu ve Finansinvest Yönetim Kurulu Üyesi Oğuz Büktel’in sorularını yanıtlayan Milletvekili Canikli, bütçe rakamlarında 2002 yılından sonra Türkiye’de ki ekonomik göstergelerin iyiye doğru gittiğini belirtti.

“ÜRETİM NEREDE İSE VERGİYİ DOĞURAN OLAY ORADADIR”

BDDK’nın bankalara yaptığı uyarıları olumlu bulduğunu kaydeden Canikli, masa altı işlemlere karşı olduğunu ve bankacılık sektörünün şeffaf olması gerektiğini belirterek, “Piyasalarda asıl düzenleyici unsur rekabet kuralları olmalı. Rekabet kurallarının doğru işlediği piyasalarda aşırı kar olmaz bu akaryakıt sektörü için de geçerlidir.

Türkiye’de büyük bir grubun vergi kaçırdığına dair ciddi kaynaklardan gelen söylentiler bulunmaktadır. Şeffaflığı sağlamak için ve sağlıklı rekabet şartlarının oluşması için düzenlemelerin yapılması lazım.

Bizde vergiyi küçük işletmelerin kaçırdığı düşünülür. Yurtdışında ise örneğin Amerika’da büyük mükelleflere öncelik verilir.

Büyük olarak tanımlanan mükellefler her sene, orta ölçekli mükellefler 8 senede, küçük ölçekli mükellefler ise daha uzun bir süreçte denetlenir.

Çünkü, milli gelir, üretim ve istihdamın kaynağı büyük işletmelerdir. Üretenleri rahatsız etmeden dikkatli bir şekilde denetim gerekmektedir. Büyük işletmelerde yapılan denetimlerde ortaya çıkan bir kaçak ona bağlı olarak binlerce usulsüzlüğü de ortaya çıkarabilir” dedi.

KAYITDIŞILIKTA AZALMA VAR

Milletvekili Canikli kayıtdışılıkta azalma olduğunu belirterek, “Ciddi oranlarda vergi indirimleri olmasına rağmen, bütçe gelirlerinde artışın sağlanması, kayıtdışılığın azaldığının bir göstergesidir.

Bu anlamda vergi oranlarının düşürülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Zaten pek çok alanda vergiler düşürülmüştür” ifadelerine yer verdi.

TÜRKİYE GÜVENLİ LİMAN

Türkiye’de portföy girişi haricinde gayrimenkul başta olmak üzere siyasi çalkantısı olan Ortadoğu ve farklı bölge ülkelerinden sıcak para girişi sağlandığını kaydeden Canikli, “Başarılı istikrar tedbirleri ülkemizi güvenli liman durumuna getirdi” dedi.

MALİYE POLİTİKASI BAŞARILI DEĞİLSE MERKEZ BANKASI’NIN HAREKET KABİLİYETİ OLMAZ

Ekonomide sıfır faizin hedeflendiğini kaydeden Canikli, “Her şeyden önce Merkez Bankası özerk bir kurumdur ve bağımsızlığı devam edecektir.

Piyasaya giriş çıkışlar da serbest olmalıdır. Sıcak para kur dengesini etkilemektedir. Sıcak paranın piyasaya olumsuz etkilerini önlemek için müdahalenin gerekliliğine inanıyorum” dedi.

VERGİ AFFI GEREKLİ

Vergi affı konusunda vergisini zamanında ödeyen mükellefin günahı ney yönündeki yaklaşımları çok doğru bulmadığını ifade eden Canikli şu ifadelere yer verdi, “Vergisini zamanında ödemeyen mükellefin bütün hareket alanı kısıtlanmaktadır. Sosyal kredibilitesi sıfıra inmektedir. Bankalardan kredi alamayacak evindeki eşyalarına haciz gelecektir. Kimsenin nasıl olsa af çıkar mantığıyla vergi ödemediğine inanmıyorum kimse bu riski göze alamaz.

2008 yılında Dünya ölçeğinde meydana gelen ekonomik krizde ihracatçılarımızın iş hacimleri bir anda % 20 oranında azaldı ve zor duruma düştüler vergilerini ve masraflarını ödeyemeyecek duruma geldiler. İnsanların kendileriyle alakası olmayan dış etkenlere bağlı bu durumlarını göz ardı edemeyiz.”

CARİ AÇIK ORTADAN KALDIRILMALI

Cari açığın mutlaka ortadan kaldırılması gerektiğini ifade eden Milletvekili Canikli sözlerini şöyle sürdürdü, “Savunma sanayi ve teknoloji ürünlerinde üretim 2002 yılında % 25 oranında iken bugün % 50 seviyelerine gelmiştir. Tüm alanlarda yeni ekonomik uygulamaların gerçekleştirilmesini hedefliyoruz” dedi.

 
5 Mayıs 2011 Perşembe 09:12
Okunma: 853
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Arşiv
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
Namaz Vakitleri
 
 • İmsak02:48
 • Güneş05:01
 • Öğlen12:44
 • İkindi16:42
 • Akşam20:06
 • Yatsı21:59
 
Anket
Alucra'nın Gelişiminde Öncelik Ne Olmalı?
Sosyal ve Kültürel Tesisler
Kültürel Festival ve Eğlenceler
Üniversitemizin Büyümesi ve Gelişmesi
Nüfusun ve Şehirleşmenin Büyümesi
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Tarihte Bugün
1522 - Rodos'un Osmanlı donanmasınca fethi.
1774 - Osmanlı Padişahı III. Mustafa öldü. I. Abdülhamit tahta çıktı.
1793 - Vatana ihanetten suçlu bulunan Fransa kralı XVI. Louis, giyotinle idam edildi.
1899 - Opel ilk otomobilini üretti.
1908 - New York belediyesinin aldığı bir kararla kadınların toplum içinde sigara içmeleri yasaklandı.
1911 - İlk Monte Carlo Rallisi başladı.
1921 - İtalyan Komünist Partisi kuruldu.
1924 - Vladimir İlyiç Lenin öldü.
1925 - Arnavutluk Cumhuriyeti ilan edildi.
1941 - II. Dünya Savaşı: Avustralya ve Birleşik Krallık birlikleri Tobruk-Libya'ya saldırı başlattı.
1942 - II. Dünya Savaşı: Kuzey Afrika cephesinde Rommel'in Sirenayka taarruzu.
1942 - Askerlik süresi üç yıla çıkarıldı.
1943 - Varlık Vergisi ödemesinin son günüydü. Vergisini ödemeyen mükelleflerin ev ve işyerlerindeki malları haczedildi, daha sonra da icra yoluyla satış yöntemiyle vergileri tahsil edildi.
1946 - Türkiye İş ve İşçi Bulma Kurumu kuruldu.
1951 - Kore'den ilk hasta ve yaralı kafilesi, Ankara'ya geldi.
1952 - Milli Savunma Bakanlığı, Kore'de 34 subay, 46 astsubay ve 1252 erin şehit olduğunu açıkladı.
1952 - Eski Ordu milletvekili, mizah dergisi Akbaba'nın sahibi Yusuf Ziya Ortaç Cumhuriyet Halk Partisi'nden istifa etti.
1954 - İlk nükleer denizaltı Nautilus, Connecticut'ta denize indirildi.
1958 - Lefkoşa'da taksim lehine gösteri yapan Kıbrıslı Türk gençlerine İngiliz askerleri müdahale etti; bir genç ağır yaralandı, altı kişi tutuklandı.
1959 - Ulus gazetesi yazı işleri müdürü Ülkü Arman ve Yakup Kadri Karaosmanoğlu birer yıl hapse mahkum oldu; gazete bir ay süreyle kapatıldı. Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun "Nalıncı Keseri" başlıklı yazısı dava konusu olmuştu.
1961 - Saraçhane Tiyatrosu açıldı. İlk olarak Cevat Fehmi Başkut'un Hacıyatmaz oyunu sahnelendi.
1963 - 21-25 Ocak'da şiddetli soğuklar ülkenin her yanını etkiledi. Elektrikler, sular kesildi, trenler yollarda kaldı; Uludağ'da kar kalınlığı 25 metre.
1967 - Türkiye Milli Talebe Federasyonu'nun beş yöneticisi günü tutuklandı. Sencer Güneşsoy, Baykan Kalaba, Naci Özdemir, Hüsnü Temiz, Kâzım Musa bir gün önce polis tarafından mühürlenen federasyon binasına girmek istemişlerdi.
1967 - Uluslararası Las Vegas Maratonu'nda İsmail Akçay ikinci oldu. İsmail Akçay'ın derecesi 2 saat, 23 dakika, 3 saniyeydi.
1970 - Jumbo-Jet Boeing 747 ticari seferlerine başladı.
1972 - Cidde'ye yaptığı Hac seferinden dönen Marmara adlı THY uçağı 5 kişilik mürettebatıyla düştü. Hostes Hülya Maviler yanarak öldü, diğerleri yaralı olarak kurtarıldı.
1976 - Concorde, Londra-Bahreyn ve Paris-Rio de Janeiro hatlarında ticari uçuşlarına başladı.
1977 - Amerika Birleşik Devletleri başkanı Jimmy Carter, Vietnam savaşı sırasındaki asker kaçaklarının hemen hepsini affetti.
1981 - 444 gündür Tahran'da rehin tutulan Amerikalılar serbest bırakıldı.
1981 - Ankara Cumhuriyet Savcı Yardımcısı Doğan Öz'ü öldürmekten sanık sağ eylemci İbrahim Çiftçi, Ankara Sıkıyönetim Mahkemesi'nce üçüncü kez ölüm cezasına çarptırıldı.
1983 - Eski İstanbul Belediye Başkanı Ahmet İsvan tahliye edildi. İsvan, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) davasında yargılanmaktaydı.
1985 - 1983'ten beri süren Yazarlar Sendikası davasında sanıklar beraat etti.
1990 - Adnan Oktar ve müridi oldukları öne sürülen 66 erkek ve 68 kadın gözaltına alındı.
1992 - İstanbul'da evlerde doğal gaz kullanılmaya başladı.
1996 - Özgürlük Ve Dayanışma Partisi kuruldu.
1996 - Filistin'de ilk kez devlet başkanlığı seçimleri yapıldı. Yaser Arafat devlet başkanı seçildi.
1997 - Atatürkçü Düşünce Derneği, Başbakan Necmettin Erbakan hakkında konutta verdiği yemek daveti nedeniyle suç duyurusunda bulundu.
1999 - Amerikan tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonu: sahil güvenlik kuvvetlerinin durdurduğu bir gemide 4.300 kg kokain ele geçirildi.
2005 - İzmit İşletmesinin kapatılmasını protesto için fabrikaya kapanan SEKA işçileri, Kurban Bayramı'nı fabrikada geçirdi.
 
Süper Loto
19.01.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu010727325051
 
 
Kurumsal

İçerik

  Gündem

  Siyaset

  Teknoloji

  alucrahaber