Ana Sayfa Siyaset Canikli, Muhalefete Cevap Verdi

Canikli, Muhalefete Cevap Verdi

AK Parti Grup Başkan Vekili ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli düzenlediği basın toplantısında Ordu-Giresun Havaalanı'nın ihale, Eğribel Tüneli'nin de proje aşamasında olduğunu ifade ederek muhalefetin Fiskobirlik ve nüfusla ilgili iddialarına da cevap verdi.

Giriş Tarihi: 10 Mayıs 2011 Salı 09:33
Canikli, Muhalefete Cevap Verdi

Canikli, artık Or-Gi Havaalanı konusunda geri dönüşü olmayan bir yola girildiğini ifade ederek “Artık ellerinde muhalefetlik yapacakları malzemesi kalmayanlar bunun endişesini taşımaktadırlar. Muhalefetin en çok dillendirdiği havaalanı için 21 milyon TL ödenek çıkmış ihale aşamasına gelinmiştir. İhaleye girecek firmalar tekliflerini yapmış seçim sonrasında temeli atılacaktır. Bundan sonra da hangi iktidar gelirse gelsin geri dönüşü olmayacaktır. Fakat kamuoyu göstermektedir ki AK Parti istikrarı sürecek ve havaalanı bizim dönemimizde başlayıp bitecektir. En geç 2014 yılında havaalanından uçmaya başlayacağız. Muhalefetin diğer bir malzemesi ise Eğribel Tüneli’ydi. Eğribel Tüneli için proje ihalesi yapılmış ve proje için 400 gün süre verilmiştir. Daha önceden bin 800 metre düşünülen tünel 5 bin 700 metre olarak öngörülmektedir. Bu tünel Giresun’u güneye bağlayacak bir tünel olacaktır. Bu tünelin yanı sıra yol güzergahıyla da ilgili bilgi vermek gerekirse Giresun’dan Dereli’ye kadar olan yol ihale edildi. Şebinkarahisar ilçesinden Eğribel’e kadar da yaklaşık 23 kilometrelik yolun ihalesi yapıldı ve müteahhitler çalışmalarına başladı. Giresun’u güneye bağlayacak önemli yol güzergahında sadece Dereli, Eğribel arası kaldı” dedi.

Demiryoluna da değinen Canikli, “Ordu, Giresun ve Trabzon olmak üzere üç il üzerinden çalışma yapılmaktadır. Tek kriter ise en az maliyetli ve en uygun güzergahı bulmaktır. Bu konuda Giresun’da Eğribel, Yağlıdere-Kurtbeli ve Tirebolu-Kürtün güzergahı üzerinde çalışmalarımız vardır. Hiç bir şekilde de ne iller nede güzergahlar konusunda verilmiş olan bir karar yoktur. Sadece yapılan çalışmalar sürmektedir” ifadelerini kullandı.

Muhalefetin “AK Parti iktidarı döneminde nüfus azaldı, Fiskobirlik işlevini yitirdi” yönündeki iddialara da cevap veren Canikli şunları söyledi:

“Giresun’un AK Parti iktidarı döneminde nüfusu azalmamış artmıştır. Giresun’un milletvekili sayısının 5’den 4’e düşmesini, nüfusunun 500’den 400’lere inmesini gerekçe göstererek bizi sorumlu tutanlar şunu iyi bilmelidir. 2007 yılına kadar Türkiye nüfusu şişirilmiş, kişi başı gelen kaynağı artırmak için belediyeler nüfusu fazla göstermiştir. 2007 yılında ise Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminin devreye girmesiyle şişirilen nüfus gerçeğe kavuşmuştur. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’nin devreye girmesinin ardından ise gerçek nüfus tespit edilmiş ve tespit edilen bu gerçek nüfusun ardından nüfusun her yıl arttığı da gözlenmektedir. Bir diğer konu ise Fiskobirlik’tir. Fiskobirlik’i batıran AK Parti iktidarı değil, Salih Erdem’in başkanlığını yaptığı yönetimdir. Salih Erdem ise AK Parti’ye değil CHP’ye yakınlığı ile bilinmektedir. 2006 yılında kasasında 130 milyon TL parayla borçları silinmiş durumdaydı. Bu kasadaki para bittiği gibi 200 milyon TL’nin de üzerinde borç bırakılmıştır. Bugün ise bu borçlar 80 milyona kadar indirilmiştir. Kalan borç ise Trabzon’daki arazi satışından elde edilecek 36 milyon TL ve TMO’dan verilecek 50 bin ton fındıkla ödenebilecektir. Bu şekilde Fiskobirlik yeniden borçsuz ve elinde işleyecek fındığı olur hale getirilecektir.”

Ajanslar

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz AK Partili Belediyeler Tokat'ta Buluştu

AK Partili Belediyeler Tokat'ta Buluştu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber