Ana Sayfa Siyaset Canikli Rektör Adayını Açıkladı

Canikli Rektör Adayını Açıkladı

AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, GÜ rektör adaylığı sürecinin mahkemenin kararına göre yapılacağını belirterek, gönlündeki adayı açıkladı.

Giriş Tarihi: 20 Ekim 2010 Çarşamba 15:20
Canikli Rektör Adayını Açıkladı

AKP Grup Başkanvekili ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli, Giresun Üniversitesi'nin 21-22 Ekim 2010 tarihinde yapılacak olmasına rağmen konunun yargıya taşınmasından dolayı yaşanan belirsizlikle ilgili görüşlerini açıkladı.

Canikli, düzenlediği basın toplantısında, YÖK tarafından rektör adayı seçiminin bu tarihlerde yapılmasına karar verilmesine rağmen olayın daha sonra yargıya intikal ettiğini ve mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı verdiğini anımsattı. YÖK'ün bu kararı işleme koyduğunda 21-22 Ekim'de yapılacak seçimlerin iptal olacağını ifade eden Canikli, "Seçim mahkeme karar verdikten sonra yapılacaktır ama mahkemeden nasıl bir karar çıkar bilemiyoruz. Bu konuda mahkeme süreçle ilgili savunmasını yapmak üzere YÖK'e 15 gün süre vermiştir. Ondan sonra mahkeme esasa ilişkin kararı verip gereğini yapacaktır" dedi.

YILMAZ CAN, GÜ İÇİN KAZANÇ OLUR

Canikli, rektörlük seçiminde Samsun 19 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi ve Sanatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Can'ın isminin ön plana çıktığı yönündeki soruya ise şu yanıtı verdi:

"Rektör adayı Prof. Dr. Yılmaz Can'ı iyi tanıyorum. Yöneticiliğiyle, duruşuyla, ahlaki yapısıyla, bilim adamlığıyla çok kaliteli bir arkadaştır. Her açıdan kefil olduğum bir insandır. İyi bir Giresunlu, aynı zamanda bu süreç geçip Giresun Üniversitesi Rektörü olursa çok katkı sağlayacağına, üniversiteyi iyi noktalara getireceğine inanıyorum. Bizimle de çok olumlu bir çalışma süreci olacaktır. Elbette bütün adaylar değerli bilim adamlarımızdır. Onların hiçbirine sözümüz yok ama özellikle yıllardır tanıdığım için Yılmaz Can kefil olabileceğimiz, olunabilecek olan insanlardan biridir. Üniversiteye hizmetler noktasında çok büyük katkı sağlayacaktır. Çok da uyumlu bir arkadaştır. Bu söylemim diğer adayların kötü olduğu şeklinde asla yorumlanmasın. Yılmaz Can'ı çok iyi tanıyorum ve bu sadece bu dönemki düşüncelerimiz değil, 10-20 yıl öncede kendisi hakkında böyle düşünüyordum."

KİM GELİRSE GELSİN HİZMET EDERİZ

Rektörlük seçimleri sürecinin sonunda hangi aday kazanırsa kazansın herkesle iyi çalışmalar içinde olacaklarını vurgulayan Canikli, "Kim gelirse gelsin biz hizmet ederiz. Herhalde siyasi düşünce olarak en azından mevcut adaylar arasında Osman Metin Öztürk kadar uç fikirde olan bir tanesi daha yoktur diye tahmin ediyorum. Ama biz bütün bu aykırılıklara, ortak paydalarımızın çok sınırlı olmasına rağmen kendisiyle çok güzel çalışmalar yaptık. Üniversiteyi çok iyi noktalara getirdik. Öğrenci sayısı derslikler arttı, yeni birçok yüksekokul ve bölümler açıldı. Tabi uyum olduğu takdirde bu ayrı bir katkı sağlar. Onun ortaya çıkaracağı dinamizm, olumlu hava daha başkadır" şeklinde konuştu.

Giresungundem

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz CHP İlçe Başkanında Düşen Nüfusa Tepki

CHP İlçe Başkanında Düşen Nüfusa Tepki

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber