Ana Sayfa Siyaset Canikli: Tek Parti Zihniyetiyle Örtüşüyor

Canikli: Tek Parti Zihniyetiyle Örtüşüyor

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, ''Türkiye'de tek parti dönem ve zihniyetinin uygulamalarına bakıldığında, bunun Mısır ve Tunus'taki yönetimlerle birebir örtüştüğünün görüleceğini'' söyledi.

Giriş Tarihi: 4 Şubat 2011 Cuma 09:24
Canikli: Tek Parti Zihniyetiyle Örtüşüyor

Canikli, ağırlıklı olarak kamunun vergi ile sosyal güvenlik prim alacaklarını yeniden yapılandıran, çalışma hayatına ilişkin düzenlemeler içeren, ''Torba Tasarı''nın 67. maddesinde verilen önerge üzerinde söz aldı.

Tasarının bu maddesinin önemli bir sorunu ortadan kaldırdığını belirten Canikli, ''Silikozis hastalarının bugüne kadar çözümlenemeyen problemlerine büyük oranda çözüm getiren bir düzenleme. Bu önerge ile daha da iyileştiriyoruz. Bu sorun yeni değil, uzun yıllardan beri gelen bir sorun. AK Parti hükümetlerinden önce de var ama çözümü yine birçok alanda olduğu gibi AK Parti hükümetleri döneminde oluyor'' diye konuştu

Kendisinden önce konuşan bazı milletvekillerinin sözlerine değinmek istediğini ifade eden Canikli, ''Cumhuriyetin kazanımlarının satıldığı, peşkeş çekildiği'' şeklinde değerlendirmeler yapıldığını anımsattı. Canikli, şöyle devam etti:

''Özelleştirme kastediliyorsa, 1986 yılında yılında bir devlet politikası olarak başladı özelleştirme. 1986 yılından sonra iktidara gelen tüm yönetimler, siyasi partiler tarafından bu işlem gerçekleştirilmiştir istisnasız. Sağdan soldan hangi parti olursa olsun. Dolayısıyla bu ifade, tırnak içerisinde söylüyorum, '1986'dan beri iktidara gelen tüm yönetimleri içermektedir, kapsamaktadır'. Yani, bu tür konuşmalar yapılırken bu gerçeğin göz önünde bulundurulması gerekir. Böyle mesnetsiz, dayanağı olmayan ifadelerle suçlamada bulunmak doğru değil.''

Özellikle son günlerde Türkiye'nin yakın bölgesinde yapılan olaylarla ilgili değerlendirmeler de yapıldığını hatırlatan Canikli, ''Bu değerlendirmeleri yapan bazı arkadaşların gerçekten Türkiye'de mi bu dünyada mı yoksa başka gezegende mi yaşıyorlar, şaşırıyorum, hayret ediyorum'' diye konuştu.

''Bugün Mısır'da, Tunus'ta sallanan baskıcı yönetimler, tek parti yönetimi döneminin uygulamalarını örnek almaktadırlar'' diyen Nurettin Canikli, şöyle konuştu:

''Bu gerçek. Türkiye'de tek parti dönem ve zihniyetinin uygulamalarına baktığımız zaman bugün sallanan Mısır'daki ve Tunus'taki yönetimlerle birebir örtüştüğünü görürsünüz. Bu bir realite. Zulme başkaldıran oradaki halkın örnek aldığı da AK Parti ve onun Genel Başkanı Sayın Başbakanımızdır. Öyle ki Mısır'da o meydanda toplanan milyonlarca insan Sayın Başbakanımızın konuşmasını canlı olarak izliyor, bu önemli olay. Bu gurur sadece bizim değil, sizlerin de. Yurtdışına çıktığınız zaman MHP'li, CHP'li diye bakılmıyor. Türk milletinin bir evladı bir kişisi ve Sayın Erdoğan'ın Başbakanı olduğu ülkenin vatandaşı olarak değerlendiriliyor. Dünyanın bütün belli başlı ajansları Sayın Başbakanımızın konuşmasını flaş haber olarak geçiyor. Bugüne kadar hangi Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'na ve bir parti liderine nasip oldu bu onur? Bir tane gösterebilir misiniz? Milyonlarca, yüz milyonlarca insan Sayın Başbakanımızın ağzından çıkan kelimeyi dinlemek için televizyonlara akın ediyor. Bunu tüm dünya söylüyor.''

Birilerinin tek parti döneminin özlemi içerisinde olabileceğini belirten Canikli, ''Tek partinin baskıcı, zulüm dönemlerinin özlemi içerisinde olabilir ama artık bunlar geçti. Milletimiz, bağımsızlığın, özgürlüğün, hizmetin tadına vardı AK Parti iktidarıyla. Artık boşuna uğraşmayın. Suyu geriye akıtamazsınız, bu iş bitti. Bu millet artık her zaman ileriye, ileri demokrasiye bakacaktır. Bunu inşallah 12 Haziran'da bir kez daha göreceğiz. O zaman herkes boyunun ölçüsünü alacak'' diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz AK Partili Belediyeler Tokat'ta Buluştu

AK Partili Belediyeler Tokat'ta Buluştu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber