Ana Sayfa Siyaset Canikli:"Ayakta Durması Doğal"

Canikli:"Ayakta Durması Doğal"

Erkan Tan ile Başkent'ten programının konuğu AKP Grup Başkan Vekili ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli'ydi.Kendisiyle Türkiye'nin gündemiyle ilgili uzun bir sohbet gerçekleştirildi.

Giriş Tarihi: 5 Temmuz 2010 Pazartesi 09:40
Canikli:
'Siper Boyu Zaten Yüksekti!'

Canikli, Gediktepe'deki çömelme olayı ile ilgili konuşarak, bu konunun gereksiz bir şekilde uzatıldığını söyleyerek, Başbakan'ın ziyaretinin çok anlamlı olduğunu, çömelmesinin de güvenlik tedbirinden kaynaklandığını belirtti. Kılıçtaroğlu'nun ziyareti sırasında siper boyunun yüksek olduğunu, bu sebeple ayakta durmasının doğal olduğunu belirtti.

'3 Ay İçinde Biten Terör Nasıl Canlanır!'

Terör olaylarının 2002 yılında sonlandığını, 2003 yılında tekrar canlandığını belirten taraflara sert çıkışan Canikli, “2002 yılında 15000 terör örgütü üyesinin tasviye edildiği açıklanmıştı, ancak 3-5 ay içerisinde terör yeniden patlak verdi, kökten halledilen bir sorun 3-5 ay içerisinde nasıl tekrar canlanır!” diyerek eleştirisini dile getirdi.

'Ele Başıyla Örtülü Pazarlık Yapıldı'

Apo'nun idamı konusuna da değinen Canikli, “57.hükümet 12 Ocak 2000'de terör örgütü başıyla örtülü bir anlaşma yapmıştır. O dönemde idamın gerçekleşmesi için meclisin onayı gerekmekteydi; fakat başbakanlık, yetkisi olmadığı halde bu dosyayı 2 yıl meclise sevk etmedi. Gerekçeleri; terör faaliyetlerinde ki gelişmelere bakıp duruma göre karar vermekti.Bunu takiben, terör örgütü idamı engellemek için faaliyetlerini bir süreliğine durdurdu”

'Hükümet TSK' nın Bütün İhtiyaçlarını Karşılamaktadır'

Canikli, hükümetin birçok kurumun ödenek talebini kıstığını, ancak terörle mücadele konusunda taviz verilmediğini ve TSK' nın her türlü talebinin yerine getirildiğini belirtti. 2003 yılının başından itibaren AKP'nin bu konuda hiçbir fedakarlıktan kaçınmadığını da sözlerine ekledi.

'Bölge Halkıyla Örgütün Bağı Kesilmeli'

Terörle mücadelede silah kullanımı dışında başka çözüm yollarına da başvurulması gerektiğini söyleyen Canikli, öncelikli hedefin bölge halkıyla terör örgütü arasındaki bağın kesilmesi olduğunu belirtti. “Ne kadar terörist öldürülürse öldürülsün, yenileri hızla türemektedir. Bunun çözümü beslendikleri kaynağı kurutmaktır.” diye konuştu.

'Bölge Halkının Yönünü Ankara'ya Çeviren Tek Parti AK Parti'

Canikli, AK partinin politikalarına da değindi. “Demokratik açılımın amacı, bölge halkına onları temsil edenin bir terör örgütü olmadığını anlatabilmek ve onlara sıcak yaklaşarak yüzlerini Ankara'ya çevirebilmektir” Bölge insanının sorunlarıyla birebir ilgilenildiğini de belirten Canikli, bu konuda büyük adımlar atıldığını belirtti.

'CHP Yontma Taş Devrinden Cilalı Taş Devrine Geçti; Ama Hala Taş Devrinde'

Gündemdeki görüşme kriziyle ilgili eleştirilerini dile getiren Canikli, bu konunun çok uzatıldığını, kimin kimi davet ettiğinden ziyade, asıl meselenin bir araya gelip konuşabilmek olduğunu söyledi. CHP'nin eski anlayışını devam ettirdiğini belirtti.


'Davet Ederiz de, Gideriz de!'

Baykal'ın zamanında ifade ettiği “Başbakanla ancak kameralar önünde görüşürüm” sözlerini hatırlatarak, Kılıçtaroğlu'nun bu anlayışı devam ettirdiğini belirtti. Ak Parti hükümeti olarak muhalefete ve diğer partilere her türlü görüşme çağrısının yapıldığını söyleyen Canikli; “Başbakanımız, günler öncesinden Kılıçtaroğlu'nu davet edebileceğini, yeri geldiğinde kendisinin de gidebileceğini söyledi, daha ne yapsın!” diye konuştu.

'Emekli Maaşı %180 - %250 Arasında Artmıştır'

Emekli maaşları hakkında da konuşan Canikli, eskiye oranla maaşlarda artışlar olduğunu, ancak bunun hala yetersiz olduğunu, bununla ilgili çalışmaların devam ettiğini belirtti.

'Rakamlara Dans Ettiriliyor'

Ülkedeki ekonomik büyümeyi gösteren araştırmaların doğruluğundan şüphe duyanlara “Küçülme rakamlarına inanıyorsunuz da büyüme rakamlarına mı inanmıyorsunuz! TUİK 10 yıl önce nasıl hesap yapıyorsa şimdi de aynı. Rakamlar yalan söylemez, ancak rakamlara çıkarlar doğrultusunda yalan söylettirilir.”

'Hiçbir Koşulda Erken Seçim Yok'

Erken seçim söylentileriyle ilgili de konuşan Canikli, “Seçim, zamanında yapılacaktır. Anayasa değişikliği paketi kabul olmasa bile erken seçim düşünülemez. Birileri erken seçim istiyor farkındayız, ama o biz değiliz.” diyerek sözlerini noktaladı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Canikli

Canikli "Millilik Bu İşte"

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber