Ana Sayfa Siyaset CANİKLİ:"DENETİME GİREN TEK TSK DEĞİL"

CANİKLİ:"DENETİME GİREN TEK TSK DEĞİL"

Ak Parti Grup Başkan Vekili ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli "Denetime giren tek TSK değil" dedi. Milletvekili Canikli, Askerin denetimine yol açacak bu düzenlemeyi değerlendirdi.

Giriş Tarihi: 30 Ocak 2010 Cumartesi 21:26
CANİKLİ:

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, Sayıştayın, performans denetimi de yapmasını öngören düzenlemenin, sadece Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) yönelik olmadığını, tüm bakanlıkları ilgilendirdiğini söyledi.

Canikli, Sayıştay Kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin düzenleme konusunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, ''Askerin denetimine yol açacak bu düzenlemeyi nasıl tanımlıyorsunuz?'' sorusu üzerine Canikli, Sayıştay Kanununun yeniden düzenlendiğini belirterek, tüm kamu kurumlarının Sayıştayın denetimde olduğunu ifade etti.

Nurettin Canikli, ''Sayıştay, bugüne kadar hukuki ve uygunluk denetimi yapıyordu. Bu, bugüne kadar TSK için de geçerliydi. Silahlı Kuvvetler için özel bir denetim mekanizması öngörülmüyor, tüm kamu idareleri için getiriliyor'' dedi.

Düzenlemeyle, hukuki denetimin yanı sıra performans denetiminin de getirileceğini bildiren Canikli, ''Bunun da temel amacı; tüm kamu kurumlarının etkin, verimli kaynak kullanımını sağlamak, şeffaflığı tesis etmek, daha saydam olmalarının önünü açmak ve suistimalleri ortadan kaldırmak'' diye konuştu.


AK Parti Grup Başkanvekili Canikli, ''Sayıştay, daha önce de TSK'yı denetliyordu. Şimdi ne değişecek?'' sorusu üzerine,''Sayıştayın daha önce tüm kurumları hukuki anlamda denetlediği, şimdi ilave olarak performans denetimi yapacağı'' bilgisini verdi.

YILBAŞINDA BİR HEDEF KOYACAK

''Tüm kamu kurumlarının yaptığı harcamaların, aldığı kararların, artık Sayıştay tarafından değerlendirmesi yapılacak Meclis adına'' diyen Canikli, bu değerlendirmelerin rapor olarak Meclise geleceğini ve kamuoyuna duyurulacağını belirtti. Nurettin Canikli, ''Performans denetimiyle, tüm kamu idarelerinin başarılı olup olmadığı tespit edilecek. Her kurum, yılbaşında kendisine bir hedef koyacak. Meclis tarafından tahsis edilen kaynak ile bu hedeflere ulaşılıp ulaşılamadığı, Meclis adına Sayıştay tarafından denetlenecek'' diye konuştu.

Canikli, ''bunun yaptırımının nasıl olacağı'' yönündeki bir soruyu yanıtlarken, performans denetiminin, mali ve hukuki sorumluluğunun olmadığını ifade etti.

Nurettin Canikli, ''Herhangi bir kamu kurumu bütün işlemlerini hukuka uygun olarak yapmış, mali tablolar da gerçeği yansıtıyor ama hedeflere ulaşamamış. Bu, onu hukuk açısından sorumlu hale getirmez. Ama siyasidir bunun sorumluluğu. O kamu kurumunun başarılı olup olmadığının tespit edilmesi, bunun Meclisin ve sonra tüm kamuoyunun bilgisine sunulması... Amaç bu zaten. Bu, sadece başarılı olup olmadığını ölçmek için getiriliyor'' dedi.

''Performans denetiminde kriter ne olacak?'' sorusuna Canikli, ''Her kurum için performans göstergeleri yılbaşında bütçeye konulacak. Diyelim ki Ulaştırma Bakanlığı için... 'Şu kadar karayolu, şu kadar bölünmüş yol, şu standartlarda olacak' denilecek. Bu kriterler Bütçe Kanununda yer alacak. Uygulama bittikten sonra da Sayıştay tarafından bu hedefe ulaşılıp ulaşılamadığı denetlenecek'' yanıtını verdi.

Canikli, başka bir soru üzerine, bunun yaptırımının siyasi olacağını söyledi.

''Genelkurmay'ın performans kriterlerini yakalamaması halinde, siyasi sorumluluğun kimde olacağının'' sorulması üzerine Canikli, bu durumda siyasi sorumluluğun Hükümete ait olacağını bildirdi.

Sebinmedya.com
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz CHP İlçe Başkanında Düşen Nüfusa Tepki

CHP İlçe Başkanında Düşen Nüfusa Tepki

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber