Ana Sayfa Siyaset Canikli:"Sayıştay TSK'yı denetleyecek"

Canikli:"Sayıştay TSK'yı denetleyecek"

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, Sayıştay Kanunu konusunda hükümetle ordunun anlaştığı iddialarına sert tepki gösterdi.

Giriş Tarihi: 27 Ocak 2011 Perşembe 08:59
Canikli:

Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet hizmeti veren kurumların, diğer kurumlarla aynı şekilde denetleneceğini ancak bazı kurumlara ait raporların kamuoyuna açıklanmayacağını ifade eden Canikli, "Emniyetin, TSK'nın sahip olduğu tüm silah envanterinin, tüm savunma sistemlerinin, bütün bilgilerin yer alacağı bu raporun kamuoyuna bir süzgeçten geçirilmeden aktarılması, çok ciddi güvenlik zaafiyeti ortaya çıkartabilir" dedi.


Canikli, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında Sayıştay'ın TSK'yı denetimiyle ilgili ortaya atılan 'gizlilik' iddialarına cevap verdi. Eski Sayıştay Kanunu'na göre TSK ve emniyet ve güvenlik hizmeti veren kurumların denetiminin Sayıştay tarafından nasıl yapılacağının yönetmelikle belirlendiğini kaydeden Canikli, yeni çıkarılan Sayıştay Kanunu'nun yayımlanmasına kadar bu yönetmeliğin aktif olduğunu hatırlattı. Sayıştay'ın bu kurumlar üzerindeki denetiminin belgeyle sınırlandırıldığını, fiziki ve fiili tespit imkanı sağlayan denetimin hiçbir zaman gerçekleştirilemediğini belirten Canikli, ilk kez yeni Sayıştay Kanunu ile bu ayrıcalıkların ve istisnaların yürürlükten kaldırıldığını ve istisnasız tüm kamu kurumlarının aynı denetim usullerine tabi tutulmasının sağlandığını söyledi.


Sayıştay'ın TSK ve diğer emniyet hizmeti sağlayan kurumlar üzerinde yapacağı denetim sonucunda tanzim edeceği raporların ve bu raporlarda yer alacak bilgilerin hangi ölçüde kamuya duyurulacağı konusunda tartışmalar yaşandığını anlatan Canikli, bu konuda kamuoyunun ciddi şekilde yanıltıldığını ifade etti. Bu tür kurumların denetlenmesi sonucunda ortaya çıkan bazı bilgilerin, hassasiyeti nedeniyle kamuoyuna duyurulmasının sakınca taşıyabileceğini dile getiren Canikli, emniyetin, TSK'nın sahip olduğu tüm silah envanterinin, tüm savunma sistemlerinin, bütün bilgilerin yer alacağı bu raporun kamuoyuna bir süzgeçten geçirilmeden aktarılmasının, çok ciddi güvenlik zaafiyeti ortaya çıkartabileceğini vurguladı. Bu gibi bilgilerin yetkili ya da yetkisiz kişiler tarafından kamuoyuna açıklanmasının, birçok ülkede ağır müeyyidelerle cezalandırıldığına işaret eden Canikli, bazı ülkelerde bunun vatana ihanetle eş anlamlı olduğunu dile getirdi. Gizli kalması gereken, güvenliği doğrudan ilgilendiren birtakım bilgilerin mutlaka korunması gerektiğini ifade eden Canikli, bu özelliğin denetimi kesinlikle sekteye uğratmadığını söyledi.YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz AK Partili Belediyeler Tokat'ta Buluştu

AK Partili Belediyeler Tokat'ta Buluştu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber