Ana Sayfa Ekonomi CEVİZ'DE DESTEKLEME!

CEVİZ'DE DESTEKLEME!

2010 Yılı, Ceviz Destekleme Fiyatları Tarım İl Müdürlüğünce Açıklandı.

Giriş Tarihi: 23 Ocak 2010 Cumartesi 18:34
CEVİZ'DE DESTEKLEME!

Son yıllarda yöremizde hızla ekimi ve dikimi yapılan Ceviz’in gelişimine Tarım Bakanlığının desteği her yıl artarak sürüyor. 2010 yılı Ceviz Bahçesi oluşturulması için yapılan müracaatlar ve talepler, Alucra Tarım İlçe Müdürlüğünce karşılanıyor.

Alucra İlçesi için dikimi en uygun ve kazançlı ürün olarak gösterilen Ceviz Fidanı, 10 bin  metre kare (10 Dönüm) alana ekimi yapılması durumunda 3 BİN TL destekleme yapıldığı İlçe tarım yetkilileri tarafından belirtildi. Ekimi yapılacak Bahçe veya Tarlada aranan özellikler; kadastro görmüş ise tarlanın tapusu, kadastro geçmemiş ise muhtar onayı ile ve sertifikalı fidan kullanılarak dikimi yapılırsa Tarım İlçe Müdürlüğün hazırladığı proje kapsamında desteklemeler yapılmakta. 10 Bin Metre Kare alana yaklaşık olarak 160 adet ceviz fidanı dikimi yapılabiliyor. Sertifikalı Ceviz fidanının yaklaşık fiyatı 7 TL olduğu düşünülecek olursa tüm ceviz bahçesinin oluşturulmasındaki tüm maliyetlerin yapılan destekleme ile karşılandığı görülecektir. Bir Ceviz Bahçesinin oluşturulması durumunda 10 yıl sonra büyük miktarda yıllık kazanç elde edileceği unutulmamalıdır.

Alucra da her yıl Ceviz Bahçesi sayısında artışlar olmaktadır. Alucra da en uygun yetişen Ceviz Fidanı türünün sertifikalı olan Şebin, Kaman ve Bilecik, Ceviz Türleri (karışık ekim) olarak gösterilmektedir. Soğuğa dayanıklı ve tomurcuğu geç açmakta olan Şebin, Kaman ve Bilecik türlerinin ekiminin yapılması ve yüksek verim alınması için en uygun ceviz fidanı türleridir.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz 2018 Yılı Yeni Uygulamalar

2018 Yılı Yeni Uygulamalar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber