Ana Sayfa Kültür / Sanat DEREÇİFTLİK KÖYÜ KEŞKEK FESTİVALİNE ALUCRA'YA GİDİYOR

DEREÇİFTLİK KÖYÜ KEŞKEK FESTİVALİNE ALUCRA'YA GİDİYOR

Alucramızın Dereçiftlik (Saymuhal) Köyü Güzelleştirme Derneği geleneksel keşkek festivalini 18 temmuz pazar günü Dereçiftlik Köyünde yapacağını açıkladı.

Giriş Tarihi: 2 Haziran 2010 Çarşamba 11:26
DEREÇİFTLİK KÖYÜ KEŞKEK FESTİVALİNE ALUCRA'YA GİDİYOR

Dereçiftlik Köyü güzelleştirme derneği adına Mehmet Keçe bey tarafından iletilen mesajda,

"Geleneksel Keşkek Festivali 18 temmuz pazar günü Dereçiftlik Köyümüzde yapılacaktır. Yıllardan beri çeşitli nedenlerden dolayı yerine getiremediğimiz bu organizasyonda siz değerli hemşehrilerimizide aramızda görmek isteriz" denildi.


16 Temmuz 2010 Cuma günü Beykoz Paşabahçe'den otobüs kaldırılacaktır.

Dereçiftlik Köyü (Saymuhal) Tarihçesi

Köyün eski adı saymuhal olup Mikail isimli bir ermeni fırıncıdan geldiği (say mikail) rivayet edilmektedir. 1934 yılında dere ve çiflik isimlerinin birleştirilerek dereçiftlik adını almıştır. Köy sakinlerinin Giresunun Kuşvuran kimilerine göre kuşdoğan diye bir köyün den kafileleler halinde 19 yy da geldikleri rivayet edilmektedir. Daha önce göçebe hayatı yaşadıkları Sivas ve yöresi kültürünü yansıtmaları bakımından daha evveli iç anadolu bölgesinden gelmiş olmaları da muhtemeldir, başta madımak ve kuru ekmek olmak üzere birçok yemek kültürü paralellik arz etmektedir.

İstiklal harbinde köyden 86 kişi askere gitmiş 3'ü yaralı olmak üzere 6'sı sağ dönmüş geri kalanından haber alınamamıştır. 80 kişi Çanakkalede şehit olmuş iken Hıristo, Dimitri ve Gazeros isimli üç Rum aile evini barkını kaybedip yolları köyümüze düşmüş köylülerimiz dileselerdi onları o haleti ruhiye içine hemen oracıkta imha ederlerdi, onlara sahip çıkmışlar ev bark bağ bahçe vermişler üç sene birlikte yaşamışlar, köyün gençleri Hiristo'dan demirciliği, Gazeros'tan duvarcılığı, Dimitri'dende kemençe çalmayı öğrenmişler. Daha sonra yapılan mübadelede ağlayarak Yunanistan'a göç etmişler. (bu öykü özellikle Ermenilere ithaf olunur.)

Kaynak: Yaşasaydı 110 yaşında olacak olan merhum Hamit Şekeroğlu derleyen Hasan Halıcı)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Bir Anadolu Alpereni: Çağırgan Baba

Bir Anadolu Alpereni: Çağırgan Baba

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber