Ana Sayfa Güncel DERNEKLERE BEYANNAME UYARISI

DERNEKLERE BEYANNAME UYARISI

Bilindiği üzere, derneklerin, gelir-gider işlemlerini ve diğer bilgilerini içeren DERNEK BEYANNAMESİ' ni 5253 sayılı Dernekler Kanunu'nun 19. maddesi ve Dernekler Yönetmeliğinin 84. maddesi uyarınca her yılın Nisan ayı sonuna kadar dernek ve birliklerin yönetim kurulu başkanları tarafından doldurularak Mülki İdare Amirliğine verilmesi gerekmektedir.

Giriş Tarihi: 25 Mart 2010 Perşembe 11:35
DERNEKLERE BEYANNAME UYARISI

Şubeler beyannamelerin birer örneğini bağlı bulundukları dernek merkezine, Kamu yararına çalışan ve şifre alarak e-dernek kapsamında internete girecek

derneklerin birer suretini de yine İl Dernekler Müdürlüğüne vermeleri gerekmektedir.
2010 yılı beyannameleri doldurulurken, 2009 yılı beyannamesiyle karşılaştırılarak, defter ve kayıt bazında doğru şekilde tanzim edilecek, derneklerin iktisadi

işletmesi ile yurt, pansiyon spor salonu vb gibi eklentilerine ilişkin bilgiler de tam ve doğru bir şekilde bu forma işlenecektir. Hazırlanan bu beyanname formunun

doğruluğu da, yönetim kurulu tarafından karar altına alınacak, Kamu Yararına çalışan dernek statüsünde olan dernekler ile geliri 2009 yılı için 100.000,00TL

üzerinde olan demekler ayrıca dernek beyannameleri ile birlikte iç denetim kurulu raporunu da Mülki Amirliğe ibraz edeceklerdir.
 
2010 yılı beyannamelerini, kaymakamlıklara veya valiliğe, belirtilen süre içinde vermeyen Dernek Başkanları, Demekler Kanunu'nun 32. maddesinin (I) bendine göre idarî para cezasıyla; beyannameleri bilerek gerçeğe aykırı olarak verenler ise, yine aynı yasanın ilgili hükmünce ağır para cezası ile cezai-adli işleme tabi tutulacaktır.
 
Söz konusu para cezaları Dernek Başkanlarını ilgilendirdiğinden, Yönetim Kurulu Başkanlarının mutlak surette beyannamelerini zamanında vermeleri menfaatleri icabıdır.
 
Bilindiği üzere demeklerin yıllık beyannamelerini verme dönemi 1 Ocak itibariyle başlayıp Nisan ayının sonuna kadar devam etmektedir.
 
Ancak "Yıllık Beyannamelerin" valiliklere genelde Nisan ayında topluca verilmesi hem idarede yoğunluğa neden olmakta hem de Beyannameyi veren derneklerimiz açısından zaman kaybına neden olmaktadır.
 
Bu çerçevede daha önce şifre alan dernekler, mevcut şifreleriyle giriş yaparak beyannamelerini doldurabileceklerdir. Şifresi olmayan dernekler de www.dernekler.gov.tr web adresinden "e-dernek Kullanıcısı Olmak İstiyorum" linkini kullanarak şifre alabilirler. Aldıkları bu şifre ile sisteme giriş yaparak beyannamelerini internet üzerinden doldurabilir ve beyannamenin çıktısını İl Dernek Müdürlüklerine teslim edebilirler. Dolayısıyla "Beyanname" verme konusunda derneklerin son güne kadar beklemeden, yukarıdaki işlemleri süratle yapmaları gerek idare gerekse dernekler açısından ciddi rahatlıklar sağlayacaktır. Bu beyannamenin Mülki İdare Amirliğine teslim süresi 2010 yılı Nisan ayı sonuna kadardır.

İl Dernekler Müdürlüğü
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Alucra'nın 2017 Nüfusu Belli Oldu

Alucra'nın 2017 Nüfusu Belli Oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber