Ana Sayfa Kültür / Sanat DOLUDERELİ BAYANLAR GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRİYOR

DOLUDERELİ BAYANLAR GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRİYOR

Alucra Doludere (Gicora) Derneği kadınlar komisyonu çalışıyor,dernekte bir araya gelerek seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Alucra ve yöre kültürü unsurlarının kadınlarca kuşaktan kuşağa bu dinamizm içinde aktarılması için tatlı bir heyacan ve istek olduğu gözlerden kaçmadı.

Giriş Tarihi: 17 Ocak 2010 Pazar 00:07
DOLUDERELİ BAYANLAR GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRİYOR

Alucra yöre kültürü unsurlarının kadınlarca kuşaktan kuşağa bu dinamizm içinde aktarılması,toplumun genelinde olduğu kadar o toplumda yaşayan bireylerde bir kültürel gruba bağlı olma ya da kültürel kimliğe sahip olmanın verdiği güven duygusunu canlı tutar. Bu da toplumsal ve kültürel bağlamda ‘devamlılık’ demektir. Bu amaçla Alucra Doludereli bayanlarda nesilden nesile sürecek kültür değerlerini gençlere tanıtıyorlar.


Birlik,beraberlik içinde,kültürümüzü tanıtılması,iş alanlarının yaratılması,el becerilerinin geliştirilerek gelir getirici faaliyetlerde bulunulması,haklarını tanıma, toplumdaki statülerini sunmaya çalışıyor.Kurdukları dernek kadınlar kolu vasıtası ile,yöresel yemekler ve  kıyafetleri topluma tanıtmak, haklarından mahrum bırakılan kadınların önünü açmaya çalışıyor.
Alucra Doludere köyü derneğinin Okmeydanı’nda bulunan dernek lokalinde bir araya gelen bayanlar yoğun katılım göstererek birlik ve beraberlik gösterisi yaptılar.Doludere dernek başkanı ve Ak parti Beyoğlu meclis üyesi Adnan Kaya, selamlama konuşması yaparak, bayanlara başarı dileklerinde bulundu. Program slayt gösterisi ile başladı,selamlama konuşması yapan, Doludere Köyü derneği Kadın Kolları Başkanı Elif Mutlu; Doludere Kadın Kolları Alucra genelinde kurulan ilk bayan kollarıdır.

Bütün kadınlarımız bize çok yardımcı oluyorlar. Bizim amacımız evdeki kadınlarımızı eğitmek. Kız çocuklarımıza önem veriyoruz. Bilinçli anneler yetiştirirsek, gelecek nesil daha eğitimli olur. Dedi.Toplantıya Ak parti Beyoğlu ilçe başkanı Alucralı Karabörk köyünden  Rüstem Dindarol, Doludere köyü muhtarı Halil Bozkuş, Karabörk köyü kadınlar kolu başkanı Necla Dindarol, Çamlıyayla köyü kadınlar kolu başkanı Zeynep Menevşe ve Şebinmedya halkla ilişkiler müdürü Metin Ruşen katıldı. Metin Ruşen yaptığı konuşmada,başarılar dileyerek, diğer yöre derneklerininde bu etkinlikleri örnek alması gerektiğini söyledi.
Haber:Metin Ruşen
Şebinmedya

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Bir Anadolu Alpereni: Çağırgan Baba

Bir Anadolu Alpereni: Çağırgan Baba

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber