Şehidimizin Defin Programı Belli Oldu

Ana Sayfa » Güncel Haberler » EĞRİBEL TÜNELİ ARTIK YAPILSIN

EĞRİBEL TÜNELİ ARTIK YAPILSIN

21.yüzyılda olmamıza rağmen Kelkit Vadisi bir türlü ülkemizin sahip olduğu karayollarının ortalama standartlarına kavuşamadı. Her tarafta duble yollar ve tüneller yapılıyor, ama nedense Giresun'u İlçelerine bağlayan tek faal yol olan Eğribel yolu geçit vermez özelliğini koruyor. Alucra'da yaşıyorum ve 05.02.2010 tarihi olarak 168 km uzaklıktaki vilayet merkezim Giresun'a her zaman kullandığım İl karayolu olan Eğribel'den gidemiyorum.

 
 
 
EĞRİBEL TÜNELİ ARTIK YAPILSIN

EĞRİBEL TÜNELİ ARTIK YAPILSIN


21.yüzyılda olmamıza rağmen Kelkit Vadisi bir türlü ülkemizin sahip olduğu karayollarının ortalama standartlarına kavuşamadı. Her tarafta duble yollar ve tüneller yapılıyor, ama nedense Giresun'u İlçelerine bağlayan tek faal yol olan Eğribel yolu geçit vermez özelliğini koruyor.  Alucra'da yaşıyorum ve 05.02.2010 tarihi olarak 168 km uzaklıktaki vilayet merkezim Giresun'a her zaman kullandığım İl karayolu olan Eğribel'den gidemiyorum.


Neden mi? Her sene kış aylarında Aralık-Ocak-Şubat-Mart aylarında Eğribel deki yoğun tipi, çığ olayları yolun kapalı olmasına neden oluyor. Şimdi olduğu gibi bir haftadır Giresun merkeze ya da Karadeniz sahiline ulaşmak için Gümüşhane üzerinden 270 km’lik yolu 7 saat gibi bir süre de ancak alarak ulaşabiliyoruz. Çektiğimiz bu çile neden? Suçumuz Kelkit Vadisini yurt edindiğimiz için mi?

Artık yeter diyoruz. Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan övünüyor. Türkiye’de 10 bin km yolu Avrupa Standartlarında yeniden yaptık, otomobillerin hızla çoğalmasına karşın trafik kazalarında yüzde elli oranında düşüş sağladık diye. Söylenilenlerde elbette haklılık payı vardır.


Ancak, şimdi soruyorum Giresun sınırları içinde İl karayollarında 1 mt duble yol çalışması yapıldı mı? Hayır. Yapılacak mı? Hayır. Söylenilen ise, planlamasını yapıyoruz. Bu laf oyalamalarını geçmişte biz çok gördük. Dönemin Giresun Milletvekili Ergun Özdemir’in gayret ve çabaları ile 1995 yılında plan ve etüdü yapılarak 16.Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından yatırım programına alınmak üzere Karayolları Genel Müdürlüğü’ne sunulan Alucra-Çamoluk arasındaki İl karayolunun yapımı aradan geçen zamana rağmen nedense bir türlü başlatılmamıştır. Buna karşın siyasilerimizin yaptığı, merak etmeyin Eğribel Tüneli yapılacak diye, bize sadece umut vaat etmekten öteye geçmemektedir.


Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İktidar olmasında Kelkit Vadililerin, Rizelilerden çok, çok fazla emeği vardır. Buna karşın TOKİ yatırımlarından başka AKP’nin Kelkit Vadisinde gözle görülen gelecek vaat edecek bir yatırımı var mıdır? Kelkit vadisi denilince sıraladığım ilçeler akla gelmelidir: Bunlar Alucra, Akıncılar, Çamoluk, Gölova, Suşehri, Şebinkarahisar ve Şiran’dır.


Eğribel’e yapılacak küçük bir tünel (2000 mt) 2 milyon insanın hayatında yeni gelişmelere yol açacaktır. İki milyon insanı çok yakından ilgilendiren ve yaşanmakta olan bu mağduriyete AKP İktidarı kayıtsız kalamaz, kalmamalıdır. Yukarıda ismini sıraladığım ilçelerin insanlarının yüzde 85’i AKP’ye seçimlerde oy vermiştir. AKP’nin oy deposu olan bu ilçeler ve gurbette yaşayanları memleketlerine asla ilgisiz değillerdir. Bu nedenle Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’da Kelkit Vadisinin sorunlarına ilgisiz kalmamalıdır. Seçmen bir kere küserse bir daha da asla geriye dönmeyeceği unutulmamalıdır.


Halkın beklentisi AKP İktidarının Eğribel Tüneline bir an önce başlanmasıdır. Eğribel’e yapılacak bir tünelin maliyeti yaklaşık 10 milyon dolardır. Kelkit Vadisinin tertemiz vatansever insanlarından bu yatırım esirgenmemelidir. Bugün itibarı ile ulaşım araçların boylarını geçen kar ve tipi nedeniyle çok zor şartlarda sağlanabilmektedir. Bazı zamanlarda ise yol günlerce tamamen kapalı kalabilmektedir. Yolun açık tutulabildiği zamanlarda da bir aracın ancak geçebileceği dar bir koridorda ulaşım açık tutulabilmektedir. Trafik akışı sağlandığında da her an kar içinde kalma tehlikesi ile 5 km  Eğribel yolu ancak aşılabilmektedir.


Üstelik Eğribel’in zirvesindeki Karayollarına ait şantiyedeki araçların hiç durmaksızın 24 saat yolun açık tutulması için çaba sarf etmelerine karşın 5-10 dakika sonra tipinin de etkisi ile yol tekrar kapanabilmekte kış aylarında durum hep böyle gelip geçmektedir. Yolun yüksek derecede tehlike oluşturması nedeniyle; Tır, Kamyon, Otobüs gibi risk taşıyan araçlar kış aylarında kesinlikle bu yolu kullanmamaktadır. Eğribel’in zirvesinde bulunan Karayollarının on-on beş yıllık bütçe giderleri ve yöre ekonomisinin kayıpları ile Eğribel Tünel’i pek ala yapılabilir. Sanırım bu olumsuz şartların yörenin sosyo-ekonomik şartlarını olumsuz etkilediğini uzun uzadıya ayrıca açıklamaya gerek yoktur.


Eğribel Tünelinin biran önce yapılması için Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin Yılancı’ya büyük görev düşmektedir. Başta Şebinkarahisar olmak üzere Kelkit Vadisindeki tüm ilçelere yapacağı en büyük hizmet Eğribel Tünelinin hayata geçirilmesidir. Performansını, yoğunluğunu ve çalışmalarını öncelikle Eğribel Tüneline kanalize etmelidir.


Bunun için neler yapılmalı? Sorusuna gelince Kelkit Vadisindeki İlçe ve Belde Belediye Başkanları ile birlikte Trabzon ve Sivas’ta bulunan Karayolları Bölge Müdürlüklerini ziyaret edilmeli ve Eğribel Tünelinin biran önce yapılması istemelidir. Giresun, Sivas ve Erzincan Ticaret ve Sanayi Odaları ziyaret edilerek Eğribel Tüneli’ne olan gereksinim anlatılmalı ve odaların desteği alınmalıdır. Daha sonra ise Belediye Başkanları ve AKP İlçe Başkanları ile Ankara çıkartması yapılmalı, bölge milletvekilleri, Karayolları Genel Müdürü, Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım ziyaret edilmeli ve haklı talebimiz tekrar, tekrar anlatılarak Eğribel Tünelinin yapılması için adım atılması sağlanmalıdır.


Kelkit Vadisinin yaşadığı EĞRİBEL ÇİLESİ ancak, buraya yapılacak bir Tünel ile son bulacaktır. Bunu herkesin anlaması gerekmektedir.


Saygılarımla...

09 Şubat 2010
Alucrahaber.com
Erdem Ekşi

erdemeksi@mynet.com
 
9 Şubat 2010 Salı 16:10
Okunma: 971
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Arşiv
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
Namaz Vakitleri
 
 • İmsak02:48
 • Güneş05:01
 • Öğlen12:44
 • İkindi16:42
 • Akşam20:06
 • Yatsı21:59
 
Anket
Alucra'nın Gelişiminde Öncelik Ne Olmalı?
Sosyal ve Kültürel Tesisler
Kültürel Festival ve Eğlenceler
Üniversitemizin Büyümesi ve Gelişmesi
Nüfusun ve Şehirleşmenin Büyümesi
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Tarihte Bugün
1522 - Rodos'un Osmanlı donanmasınca fethi.
1774 - Osmanlı Padişahı III. Mustafa öldü. I. Abdülhamit tahta çıktı.
1793 - Vatana ihanetten suçlu bulunan Fransa kralı XVI. Louis, giyotinle idam edildi.
1899 - Opel ilk otomobilini üretti.
1908 - New York belediyesinin aldığı bir kararla kadınların toplum içinde sigara içmeleri yasaklandı.
1911 - İlk Monte Carlo Rallisi başladı.
1921 - İtalyan Komünist Partisi kuruldu.
1924 - Vladimir İlyiç Lenin öldü.
1925 - Arnavutluk Cumhuriyeti ilan edildi.
1941 - II. Dünya Savaşı: Avustralya ve Birleşik Krallık birlikleri Tobruk-Libya'ya saldırı başlattı.
1942 - II. Dünya Savaşı: Kuzey Afrika cephesinde Rommel'in Sirenayka taarruzu.
1942 - Askerlik süresi üç yıla çıkarıldı.
1943 - Varlık Vergisi ödemesinin son günüydü. Vergisini ödemeyen mükelleflerin ev ve işyerlerindeki malları haczedildi, daha sonra da icra yoluyla satış yöntemiyle vergileri tahsil edildi.
1946 - Türkiye İş ve İşçi Bulma Kurumu kuruldu.
1951 - Kore'den ilk hasta ve yaralı kafilesi, Ankara'ya geldi.
1952 - Milli Savunma Bakanlığı, Kore'de 34 subay, 46 astsubay ve 1252 erin şehit olduğunu açıkladı.
1952 - Eski Ordu milletvekili, mizah dergisi Akbaba'nın sahibi Yusuf Ziya Ortaç Cumhuriyet Halk Partisi'nden istifa etti.
1954 - İlk nükleer denizaltı Nautilus, Connecticut'ta denize indirildi.
1958 - Lefkoşa'da taksim lehine gösteri yapan Kıbrıslı Türk gençlerine İngiliz askerleri müdahale etti; bir genç ağır yaralandı, altı kişi tutuklandı.
1959 - Ulus gazetesi yazı işleri müdürü Ülkü Arman ve Yakup Kadri Karaosmanoğlu birer yıl hapse mahkum oldu; gazete bir ay süreyle kapatıldı. Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun "Nalıncı Keseri" başlıklı yazısı dava konusu olmuştu.
1961 - Saraçhane Tiyatrosu açıldı. İlk olarak Cevat Fehmi Başkut'un Hacıyatmaz oyunu sahnelendi.
1963 - 21-25 Ocak'da şiddetli soğuklar ülkenin her yanını etkiledi. Elektrikler, sular kesildi, trenler yollarda kaldı; Uludağ'da kar kalınlığı 25 metre.
1967 - Türkiye Milli Talebe Federasyonu'nun beş yöneticisi günü tutuklandı. Sencer Güneşsoy, Baykan Kalaba, Naci Özdemir, Hüsnü Temiz, Kâzım Musa bir gün önce polis tarafından mühürlenen federasyon binasına girmek istemişlerdi.
1967 - Uluslararası Las Vegas Maratonu'nda İsmail Akçay ikinci oldu. İsmail Akçay'ın derecesi 2 saat, 23 dakika, 3 saniyeydi.
1970 - Jumbo-Jet Boeing 747 ticari seferlerine başladı.
1972 - Cidde'ye yaptığı Hac seferinden dönen Marmara adlı THY uçağı 5 kişilik mürettebatıyla düştü. Hostes Hülya Maviler yanarak öldü, diğerleri yaralı olarak kurtarıldı.
1976 - Concorde, Londra-Bahreyn ve Paris-Rio de Janeiro hatlarında ticari uçuşlarına başladı.
1977 - Amerika Birleşik Devletleri başkanı Jimmy Carter, Vietnam savaşı sırasındaki asker kaçaklarının hemen hepsini affetti.
1981 - 444 gündür Tahran'da rehin tutulan Amerikalılar serbest bırakıldı.
1981 - Ankara Cumhuriyet Savcı Yardımcısı Doğan Öz'ü öldürmekten sanık sağ eylemci İbrahim Çiftçi, Ankara Sıkıyönetim Mahkemesi'nce üçüncü kez ölüm cezasına çarptırıldı.
1983 - Eski İstanbul Belediye Başkanı Ahmet İsvan tahliye edildi. İsvan, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) davasında yargılanmaktaydı.
1985 - 1983'ten beri süren Yazarlar Sendikası davasında sanıklar beraat etti.
1990 - Adnan Oktar ve müridi oldukları öne sürülen 66 erkek ve 68 kadın gözaltına alındı.
1992 - İstanbul'da evlerde doğal gaz kullanılmaya başladı.
1996 - Özgürlük Ve Dayanışma Partisi kuruldu.
1996 - Filistin'de ilk kez devlet başkanlığı seçimleri yapıldı. Yaser Arafat devlet başkanı seçildi.
1997 - Atatürkçü Düşünce Derneği, Başbakan Necmettin Erbakan hakkında konutta verdiği yemek daveti nedeniyle suç duyurusunda bulundu.
1999 - Amerikan tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonu: sahil güvenlik kuvvetlerinin durdurduğu bir gemide 4.300 kg kokain ele geçirildi.
2005 - İzmit İşletmesinin kapatılmasını protesto için fabrikaya kapanan SEKA işçileri, Kurban Bayramı'nı fabrikada geçirdi.
 
Süper Loto
19.01.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu010727325051
 
 
Kurumsal

İçerik

  Gündem

  Siyaset

  Teknoloji

  alucrahaber