Ana Sayfa Siyaset Eğribel'e Tünel Yapılıyor

Eğribel'e Tünel Yapılıyor

AKP Milletvekili Ali Temür, yıllardır hayali kurulan önemli bir projenin daha ihalesinin yapılacağı müjdesini verdi.

Giriş Tarihi: 27 Kasım 2010 Cumartesi 01:13
Eğribel'e Tünel Yapılıyor

5700 METRELİK EĞRİBEL TÜNELİ PROJE İHALESİ YAPILIYOR


Seçim öncesi halka verdikleri sözün gereğini yerine getirdiklerini anlatan Milletvekili Temür, AKP olarak halka verdikleri her sözün arkasında olduklarını ifade ederek "2009 yılı yerel seçim çalışmaları sırasında hemşerilerimize, Giresun-Dereli-Şebinkarahisar Karayolunun iyileştirileceğinin ve Eğribele Tünel yapılacağının sözünü vermiştik. Verdiğimiz sözü yerine getirmek için çalışmalarımızı yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. Ulaştırma Bakanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğü nezdindeki girişimlerimizle önce Giresun-Dereli-Şebinkarahisar Karayolumuzun iyileştirme çalışmalarını başlattık. İyileştirme çalışmalarının en önemli ayağı kış aylarında geçit vermeyen 2200 Rakımlı Eğribel mevkiinden Tünel açılarak geçilmesiydi" dedi.

 

Temür sözlerini şöyle sürdürdü:
          
"Tüm hemşerilerimizin büyük bir umutla beklediği bu önemli projeyi hayata geçirmek için yoğun çaba harcadık. Girişimlerimizle Yerel Seçimlerden sonra Eğribel Tünelinin Etüd Çalışmalarını başlattık ve kısa bir zamanda bitirdik.  Etüd çalışmaları tamamlanan tünelin proje çalışmalarının başlaması için yoğun çaba gösterdik. Bunun sonucunda EĞRİBEL TÜNELİNİN PROJE İHALESİNİN 30 KASIM 2010 TARİHİNDE YAPILMASI KARARINI ALDIRDIK. Bu karara göre 30 Kasım Salı Günü Karayolları Genel Müdürlüğü, firmaların Eğribel Tüneli ile ilgili ön yeterlilik tekliflerini alacak. Bu teklifleri kısa sürede komisyon olarak değerlendirip teklif veren firma sayısını 10’a indirecek ve 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu Çerçevesinde Projeyi yapacak firmayı belirleyecektir.

30 Kasımda proje ihalesi yapılacak olan Eğribel Tünelinin yapılan ilk Etüd Çalışmalarına göre; 2200 rakımlı Eğribel Mevkiinin 1800 Rakımlı bölümünden tünel girişinin başlaması ve 1750 rakımlı kısımdan çıkması planlanmaktadır. Halen kullanılan yola göre tünelin yapımı ile yolun girişi 400 metre aşağıya çekilmiş olacak ve böylece karlanma ve buzlanma önlenmiş olacaktır. Şu anki verilere göre Eğribel Tünelimizin uzunluğu yaklaşık 5700 m civarında olacak, tünelin ulaşıma açılmasıyla bu yolu kullanan vatandaşlarımızın yol çilesi bitecektir.

Giresun-Dereli-Şebinkarahisar yolumuzda Eğribel Tüneli dışında toplam 1880 m uzunluğunda 5 adet daha Kısa Burun Tüneli olarak adlandırılan küçük tüneller yapılacaktır. Bu tünellerin yapımındaki amaç da keskin virajları kaldırmak, kış aylarında karlanma ve buzlanma olan bölgeleri en aza indirmektir.

AK PARTİ iktidarı ve bölge milletvekilleri olarak verdiğimiz tüm sözlerin arkasındayız. Giresun ve hemşerilerimizin yararına olan tüm projeleri takip etmekten mutluluk duyuyoruz. Eğribel Tüneli Proje Çalışmalarının hemşerilerimize hayırlı olmasını diliyor, sevgi ve selamlarımı sunuyorum" dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz CHP İlçe Başkanında Düşen Nüfusa Tepki

CHP İlçe Başkanında Düşen Nüfusa Tepki

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber