Ana Sayfa Ekonomi Eğribel'de Hedef 2017

Eğribel'de Hedef 2017

Giresun Valisi Hasan Karahan, çift tüp şeklinde delme işleminin 24 saat esasıyla devam ettiği Eğribel Tüneli’nde şu anda yaklaşık bin 500 metreye ulaşıldığını ifade etti.

Giriş Tarihi: 18 Mayıs 2016 Çarşamba 19:14
Eğribel'de Hedef 2017

Kış mevsiminde 2 metreye yaklaşan kar kalınlığıyla sürücülere geçit vermeyen 2 bin 200 rakımlı Eğribel Geçidi'ne inşa edilen tünelle yolculuk süresi kısalacak.

Dereli ile Şebihkarahisar ilçeleri arasındaki Eğribel mevkisinde yapılan tünel, Karadeniz ve Akdeniz arasındaki ulaşımı rahatlatacak. Tünel kış mevsiminde 2 metreye yaklaşan kar kalınlığıyla sürücülere zor anlar yaşatan 2 bin 200 rakımlı Eğribel Geçidi'ni de devre dışı bırakmış olacak.

İnşaat çalışmaları 24 saat kesintisiz devam eden Eğribel Tüneli'nin 2017 yılında tamamlanması hedefleniyor.
Giresun Valisi Hasan Karahan, yaptığı açıklamada, Eğribel Tüneli'nin toplam uzunluğunun 5 bin 909 metre olduğunu söyledi.

Şebinkarahisar tarafındaki delme işlemlerinin de kısa bir süre sonra Dereli yönünden başlayacağını belirten Karahan, "Karşılıklı delme işlemi hızlı bir şekilde devam edecek. Çalışmalar normal periyodunda sürüyor, bir aksama, gecikme yok." dedi.

Karahan, tünelin devreye girmesiyle yolun yaklaşık 20 kilometre kısalacağına dikkati çekerek, "Ama önemli olan mesafeden ziyade zaman kaybıydı o giderilecek. Şebinkarahisar'a ulaşım 1 saat 15 dakikaya inecek, yaklaşık 45 dakika kısalmış olacak. Tünel ise 5 dakikada geçilecek." diye konuştu.
Ulaşım rahatladıkça hem ticaret, hem de turizm anlamında bölgede gelişim olacağını dile getiren Karahan, şunları kaydetti:

"Giresun'un Sivas ve Kayseri'ye dolayısıyla Akdeniz ile ulaşımı o bölgelerin de Karadeniz ile olan ulaşımı rahatlayacak. Kış aylarında Eğribel geçidinin yarattığı sıkıntılar ortadan kalkacak. Dolayısıyla ticari ve sosyal hayatta da farklılıklar yaşamayı bekliyoruz."

EĞRİBEL TÜNELİ STRATEJİK BİR YATIRIM

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu ise Doğu Karadeniz'in iç bölgelere geçişte eğimi düşük ve en rahat geçiş güzergahının Eğribel Tüneli olduğunu söyledi.
Giresun-Dereli-Şebinkarahisar-Sivas yolunun en stratejik noktasında bulunan Eğribel Geçidi'nin yapılmakta olan tünelle rahatlayacağını belirten Çakırmelikoğlu, şöyle devam etti:

"Bölgemizin sosyal ve ekonomik yaşamına önemli katkılar sağlayacaktır. Dünya ticaretinde köprü görevi üstlenen Türkiye’de kuzey-güney bağlantılarıyla Karadeniz Bölgesi stratejik açıdan önem kazanmaktadır. Ortadoğu ve Orta Asya’nın Avrupa’ya geçiş güzergahı olan bölgemiz açısından Eğribel Tüneli stratejik bir yatırımdır."

Çakırmelikoğlu, limanların ticari hacimlerinin artması ve Doğu Anadolu Bölgesi ile mevsim gözetilmeksizin ulaşım sağlanabilmesinde Eğribel Tüneli'nin sigorta görevi göreceğine dikkati çekerek, bölgenin sosyal ve ekonomik yaşantısına katkı sağlayacak olan Eğribel Tüneli Projesinin, uluslararası ticarette de pozitif etki yapacağını kaydetti.

YORUMLAR
 • yorum2016-05-23 04:59:00MUSTAFA DÜMBÜL

  Merhaba,

  Tünelin temelinin ilk atıldığı dönemde, mesafenin 30 Km kısalacağı, Giresun-Alucra arası ulaşım süresinin ise 3 saatten 1 saat 45 dakikaya ineceği şeklinde haberler çıkmıştı.Vali bey ise bu konuda şimdi daha farklı bir açıklama yapmıştır.Elbetteki Vali’nin açıklamalarına itibar edilmesi gerekir ancak bilgi kirliliğini önlemek ve konuyu netleştirmek adına tünel hizmet girdiğinde Giresun - Alucra arası non stop molasız Alucra Fındıkkale Turizm seferleri kaç dakika sürecektir? Alucra Fındıkkale Turizm’den tünel açıldığında molasız ve mevcut sefer saatlerine ek olarak, Giresun’dan öğlen saat 12:00 – 13:00 civarı olacak şekilde yeni sefer düzenlemesini bekliyoruz.Saygılar.

 • yorum2016-05-20 03:11:24YUSUF YAR

  ALLAH DEVLETİMİZDEN RAZI OLSUN, ÖNEMLİ OLAN SONUÇ, SN CANİKLİ 2002'DEN SONRA GİRESUNA ÇOK ŞEY VERDİ, NANKÖRLÜK YAPMAYALIM
  2002'DEN ÖNCE NE ALDIK ONA BAKALIM,SONRA ELEŞTİRİ YAPALIM

 • yorum2016-05-18 13:17:00Üniversiteli

  Sene 2002 Nurettin Canikli: Eğribel Tüneli 2 seneye faaliyette olacak.
  Sene 2016: Sonuç ?

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Solucan Gübresi Üretimine Destek

Solucan Gübresi Üretimine Destek

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber