Ana Sayfa Kültür / Sanat Ekin Festivali Unutuldu!

Ekin Festivali Unutuldu!

Bir zamanlar ilçemizde kültür ve sanat alanında önemli bir yeri olan Alucra Ekin ve Kültür Festivali unutuldu.

Giriş Tarihi: 6 Temmuz 2017 Perşembe 14:43
Ekin Festivali Unutuldu!

En son 11 Ağustos 2013 Pazar günü Peksimet Tepesinde on ikincisi büyük bir coşkuyla yapılan Alucra Ekin ve Kültür Sanat Festivali o tarihten beri yapılmıyor.

2014 ve 2015 yıllarında yapılması kararlaştırılan ancak daha sonra şehitlerimize saygı nedeniyle valilik tarafından iptal edilen Alucra Ekin ve Kültür Sanat Festivalinin ilçemize kattığı önemli değer doldurulamıyor.

Ülkemizde yaşanan hain girişimler ve hain terör saldırılarıyla birlikte yapılan hazırlıkların boşa gitmemesi için de son 2 yıldır festivalin yapılması gündeme gelmiyor.

En son 4 sene önce yapılan festival ile birlikte ilçemize gelen gurbetçilerin yanı sıra çevre il ve ilçelerden gelerek festivale katılan vatandaşlarla birlikte yazın ilçemizde artan nüfus esnafın da yüzünü güldürürken, birlik beraberlik sağlanırdı.

Görele'de Kemençe Horon, Çamoluk'ta Bal Festivali

Her yıl geleneksel olarak yapılan festivalin yokluğunda Giresun'un diğer ilçelerinde festivaller yapılmaya devam ederken köy şenlikleri bu yıl da yapılıyor.

Görele Belediye Başkanı Tolga Erener, bu yıl 10. kez düzenlenecek olan Görele Kemençe ve Horan Günleri Festivali´nin 7-9 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirileceğini söyledi.

Erener, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kemençeyi ve ilçeyi tanıtma adına her yıl Kemençe ve Horan Günleri Festivali düzenlediklerini, bu yıl ki etkinliklerin de 7-9 Temmuz tarihleri arasında yapılacağını aktardı.

Öte yandan geçtiğimiz yıllarda Alucra Ekin ve Kültür Sanat Festivali iptal edilirken komşu ilçemiz Çamoluk Bal Festivali Çamoluk Derneği yetkilileri tarafından yaparak ilçe ekonomisi için önemli bir etkinliğe imza atmıştı.

YORUMLAR
 • yorum2017-07-18 08:06:25RECEP KESKİN

  Güzel Alucramız en iyilerine layiktir tabiki yönetim hatası Alucra vakfının öz verili çalışmamasından alucramızın başbakan yardımcısı gibi bir hemserimiz var.daha güzel alucra olacagına burda bizinde birlik beraberlik içinde olmamaız lazım

 • yorum2017-07-07 04:17:01Yusuf Saraçoğlu

  Ertuğrul Bingöl senin gibi görüşe sahip olan ve aynı senin gibi düşünüp Alucrayı yöneten kişiler olduğunu sürece hiçbir zaman Alucra kalkınmaz!

 • yorum2017-07-06 12:21:10Ertugrul BİNGÖL

  Bir faydasi oldugunu dusunmuyorum sadece birileri gurbetten gelip zevk yapiyor alucraya hicbir faydasi yok

 • yorum2017-07-06 08:24:07Avni Eker

  Ee ne olacak memleket bir kisinin iki dudagi arasında. Yap derse yapar keyfi yok yapmayin dersede yapmazlar. Gerci alucra vakfida cok pasif kaldi Allahdan Sinan Karaveli neyapip ne edip yapmıştı. Yazık memleketi bu hale getirenlere. Hiç olmazsa festivali bahane edip memlekete gidiyorduk onuda bitirdiler

 • yorum2017-07-06 08:17:15Yusuf Saraçoğlu

  Alucraya verilen hangi sözler tutulduki? Alucra ya ne yapildiki? güzel alucram bir iki çakalın eline düştü kafalarına göre istediklerini yapıyorlar. son bi yılda Türkiye'yi gezdim ve Alucra nin en geri kalmış ilçesi olduğuna karar verdim. yolu olmayan memlekette medeniyet olurmu? yesinler bakalim alucrayi onlarında sonu gelir birgün

 • yorum2017-07-06 07:38:24Sezai Pala

  Alucra vakfına ve Alucra belediyesine sormalı neden yapılmadığını Alucranin bir ekin festivali vardı onuda seçim ve siyasi malzeme olarak yok ettiler sözde burda Beyoğlu'nda Alucra yerel tatlar festivali düzenliyorlar bilmiyorlar ki Alucra Alucrada güzeldir

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Bir Anadolu Alpereni: Çağırgan Baba

Bir Anadolu Alpereni: Çağırgan Baba

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber