Ana Sayfa Ekonomi EL EMEĞİ GÖZ NURU ALUCRA ÜRETİMİ

EL EMEĞİ GÖZ NURU ALUCRA ÜRETİMİ

Alucra'da ilk fabrika'yı Plastik fabrikası olarak bilirdik ama yanılmışız. İlçemiz esnaflarından Kurtoğlu lakabıyla tanınan Mustafa, Süleyman ve Gazi Destek kardeşlerin dedelerinden öğrendikleri demircilik sanatı ile tarım aleti kültivatör (tırmık) ürettiklerini öğrendik.

Giriş Tarihi: 14 Kasım 2009 Cumartesi 05:51
EL EMEĞİ GÖZ NURU ALUCRA ÜRETİMİ

Şuan da fabrikasyon değilde tane olarak üretim yapan Destek kardeşler imkanı ve daha da önemlisi üretilen ürünlerin pazarlanıp satılması hususunda yardımcı olunduğu takdirde seri şekilde üretim yapabileceklerini ifade etti.

İlçemizin Günügüzel köyünde bulunan ocaklarında ürettikleri ve Hürriyet Caddesi üzerindeki kendi işyerleri önünde sattıkları tarım aleti tırmığı (kültivatör) el emeği göz nuru olarak tanımlıyorlar.

Kültivatör Üretimini satıldıkça yapan Destek Kardeşler, ürünlerinin satış pazarı olduğu takdirde fabrika gibi bir çok ürün meydana getirebileceklerini belirttiler. Şimdilik pazarlamayı satıldıkça üreten bir şekilde yapan Destek kardeşler Alucra'da istenildikten sonra herşeyin olacağını belirtiyor.

Destek kardeşler, yaptıkları ürünleri tarım işiyle uğraşan çiftcilerimiz ile Şebinkarahisar'da tarım Ürünleri satan tüccarlara sattıklarını ifade ettiler. Dedelerinden öğrendikleri bu zanaatı şimdi evlatlarına öğreten kardeşlerin en küçük ustaları Şerif Destek (15) olmuş.

İlçemiz ekonomisine katkı sağlayan bu küçük yatırımcı aileye hayırlı işler diliyoruz.

Kadir BEKİROĞLU
Alucrahaber.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz 2018 Yılı Yeni Uygulamalar

2018 Yılı Yeni Uygulamalar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber