Ana Sayfa Vefat Emekli Hakim Albay Remzi Şirin Vefat Etti

Emekli Hakim Albay Remzi Şirin Vefat Etti

Alucra Yükselen Köyünden olan ve değerli sanatçımız Ozan Arif'in en büyük amcası olan Emekli Hakim Albay Remzi Şirin vefat etmiştir.

Giriş Tarihi: 30 Ocak 2018 Salı 15:12
Emekli Hakim Albay Remzi Şirin Vefat Etti

12 Mart'ta 67 denizci hakkında idam cezası vermediği için mahkemesi lağvedilen ve 68'liler arasında 'Remzi Baba' olarak anılan Remzi Şirin, 95 yaşında hayata gözlerini yumdu.

İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 No'lu Sıkıyönetim Mahkemesi'nin kıdemli hâkimi olarak görev yapan Remzi Şirin (95), aralarında Sarp Kuray, Ali Kırca, İrfan Solmazer, Atilla Sarp'ın da yer aldığı, 67'si hakkında idam cezası istenen 83 denizci subayın yargılandığı davada beraat kararı verdiği için mahkemesi lağvedilmişti.

Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam edildiği dönemde görev yaptığı askeri mahkemelerde hiçbir mahkuma idam kararı vermeyen Şirin, askeri cezaevlerindeki tutuklularca "Remzi Baba" diye anıldı.

İdam Kararı Vermediği İçin Sürgüne Gönderildi

Şirin'in başında bulunduğu İstanbul 1 Nolu Sıkıyönetim Mahkemesi, 12 Mart döneminde en son 83 sanıklı denizci subayların yargılandığı ve 67'sinin idamı istenen davada sanıkların 72'si hakkında beraat, diğerleri hakkında da çeşitli hapis cezaları verdiği gerekçesiyle cuntacıların hedefi oldu.
Mahkeme lağvedildi ve Remzi Şirin Erzurum'a sürgün edildi. Şirin'in mahkemesinde yargılanan denizci subaylar arasında Milli Birlik Komitesi üyesi İrfan Solmazer, eski DEV-GENÇ Başkanı Atilla Sarp, Ali Kırca, Sarp Kuray, Erol Bilbilik, Ruhi Koç gibi isimler yer aldı.

Remzi Şirin'in 12 Mart döneminde sergilediği hukuk adamlığı, Uğur Mumcu'nun Sakıncalı Piyade romanı ve 12 Mart'ı anlatan Çemberimde Gül Oya dizisi başta olmak üzere birçok esere konu oldu.

Şirin, kendisiyle yapılan bir söyleşide Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idamıyla ilgili bir soru üzerine, "Deniz'ler benim mahkememe düşseydi katiyen idam edilmezlerdi. Yanlış mahkemeye düşmüş çocuklar" dedi.

Aslen Alucra Yükselen Köyünden olan Remzi Şirin, Ozan Arif olarakta bilinen Arif Şirin'in en büyük amcası idi. Merhumun naaşı bugün (30.01.2018) ikindi namazından sonra Ankara Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Alucrahaber.com olarak Şirin ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz. Ruhun şad, mekanın Cennet olsun.

YORUMLAR
 • yorum2018-02-05 12:15:20mustafa zorba

  bu insanı keşke tanısaydım ismini duydum fakat alucralı birisi olduğunu bilmiyordum.Alucra böyle bir değerli ve yürekli bir insan yetiştirdiği için gurur duymalı

 • yorum2018-02-01 01:34:54çetin bayar

  allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah

 • yorum2018-01-30 21:53:58Av. Ahmet Terlemez

  Rûhu şâd olsun.

 • yorum2018-01-30 09:57:04Öner

  Allah rahmet eylesin mekânın cennet olsun ailesine sabırlar dilerim

 • yorum2018-01-30 09:41:29Kadir Bekiroğlu

  Allah rahmet etsin, Ruhun şad, mekanın Cennet olsun inşallah. Şirin Ailesine sabırlar dilerim.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Süleymanoğlu'nun Acı Günü

Süleymanoğlu'nun Acı Günü

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber