Ana Sayfa Ekonomi ERZİNCAN-TRABZON DEMİR YOLU PROJESİ

ERZİNCAN-TRABZON DEMİR YOLU PROJESİ

Son yıllarda Demiryollarının taşımacılıkta giderek önemi ve gereksimi artmıştır. Dünyadaki ülkeler, hatta kıtalar birbirleri ile ticareti giderek demiryolu ve deniz taşımacılığı ile yapmaya başlamıştır.

Giriş Tarihi: 13 Kasım 2009 Cuma 16:57
ERZİNCAN-TRABZON DEMİR YOLU PROJESİ

Cumhuriyetimizin kuruluşunun ilk yıllarında Demiryollarının önemi  gören Ulu Önder Atatürk ve İsmet İnönü Türkiye’nin Demiryolu Projelerinin hazırlanması için gerekli adımları atmıştır.  

İsmet İnönü döneminde özelikle Devlet Politikası haline getirilmiş olan Türkiye’nin Demiryolu ağına kavuşması için yaptırdığı proje hazırlıkları TCDD’nin arşivlerinde olduğu gerçektir.1940 yıllarda hazırlanan Demiryolu Projelerinde bölgecilik o zamanlar yoktu.

Tüm coğrafi ve fiziki haritalar çıkartılarak gerçekçi uygun olması gereken geçiş güzergahları neresi ise oradan  yollar, demiryolları hatları planları yapılmıştır.Son yıllarda her tarafta bölgecilik, kayırmacılık hemşericilik almış gidiyor. İşte bunlardan birini daha yaşıyoruz ki, Trabzon-Erzincan arasında yapılması düşünülen Demiryolu Projesi’dir. 

Fizibilite Raporlarında şuan ihalesi yapılmak istenilen güzergâhın uygun olmadığı  hazırlanan raporlar ile sabit iken ne yazık ki siyasi baskı ile ülkenin geleceği kararttırılmak istenilmektedir.’’Karadeniz Ekonomik İşbirliği çerçevesinde kuzey limanlarımızda yaratılacak ilave kapasitenin İç Anadolu ve Güney limanlarımıza ulaştırılması ve bununla birlikte GAP, Suriye, Irak ve Ürdün ile bağlantının sağlanması amacıyla 630 km. uzunluğundaki Trabzon-Erzincan-Diyarbakır hattı planlanmıştır. Trabzon-Tirebolu-Gümüşhane-Erzincan kesimi ise;312 km. olup toplam 116 km. uzunluğunda 112 adet tünel bulunmakta ve çok engebeli bir arazi yapısından geçmektedir. Yapılan etüt çalışmalarına göre söz konusu hattın fizibıl çıkmadığı anlaşılmaktadır. 

’Bu cümleler Ulaştırma Bakanlığı, Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğünün şahsıma 2006 yılında yazmış olduğu cevabi yazıya aittir. 

Hattın ilk olarak 1985 yılında fizibilitesi yapılmış olup, 1997 yılında yeniden aynı güzergah üzerinden güncelleştirilmesi yapılmıştır.Bu fizibilite raporlarını hazırlayan mühendisler, uzmanlar niçin ve neden Erzincan-Şiran-Alucra-Yağlıdere-Espiye Demiryolu Güzergah hattına bakmadılar?..Acaba işlerine mi gelmedi. Oysaki 1940’lı yıllarda İsmet İnönü tarafından  yukarıda görmezlikten gelinen (Refahiye-Şiran-Alucra-Yağlıdere-Espiye tren yolu) güzergahta proje çalışması yürütülmüştür. Alucra da o zamanı yaşayan büyüklerimiz tarafından sohbet esnasında demiryolunun Alucradan geçirilmek istenildiği belirtilmektedir. 

TCDD tarafından fizibil olmayan güzergâh ne oldu da şimdi yeniden İhale aşamasına getirildi. Uyan! Türkiyem, Uyan! Giresunum, Uyan! Alucra’m bu haksızlığa ve ilkesizliğe hep beraber dur diyelim!..Trabzon’a Demiryolu gitmesine karşı değiliz, siyaset uğruna hazırlanan güzergah seçimini milletimize gelecekte maliyeti olacak yanlış durduralım.  

Alucrahaber.com
Erdem Ekşi

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz 2018 Yılı Yeni Uygulamalar

2018 Yılı Yeni Uygulamalar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber