Ana Sayfa Güncel ERZİNCAN-TRABZON DEMİRYOLU ÇALIŞMASI BAŞLIYOR

ERZİNCAN-TRABZON DEMİRYOLU ÇALIŞMASI BAŞLIYOR

Trabzon-Tirebolu-Gümüşhane-Erzincan Demiryolu proje ihalesini kazanan Yüksel Domaniç Mühendislik Şirketi'nin mart ayında Trabzon'a gelerek güzergah çalışması yapacağı belirtildi. İMO Başkanı Mustafa Yaylalı, "Biz de hazırlanıyoruz" dedi.

Giriş Tarihi: 17 Şubat 2010 Çarşamba 09:44
ERZİNCAN-TRABZON DEMİRYOLU ÇALIŞMASI BAŞLIYOR
 
GÜZERGAH ÇALIŞMASI BAŞLIYOR

Tirebolu-Gümüşhane-Erzincan Demiryolu Projesi’nin proje ihalesini kazanan Yüksel Do-maniç Müh. Ltd. Şti.’nin Mart ayında Trabzon’a gelerek güzergah çalışması yapacağı belirtildi.  İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Trabzon Şube Başkanı Mustafa Yaylalı, "Firma proje çalışmalarına başlamış. Mart ayında Trabzon’da olacaklar. Biz de Trabzon olarak hazır-lıklarımızı başlattık. Platformdan çıkacak sonuçları firmaya sunacağız" dedi.


Yaylalı, Trabzon- Erzincan Demiryolu için ihale sürecinin devam ettiğini ve proje çalış-malarının yapıldığını ifade ederek, "Güzergah çalışmasını yapacak olan firma Mart ayında Trabzon’a gelerek güzergah çalışmalarını yapacak. Biz de Trabzon olarak önceden bir dizi çalışma yapmamız gerekiyordu. İMO olarak bu çerçevede üzerimize düşen görev gereği 100’e yakın kuruluş ve Sivil Toplum Örgütü’ne yazı yazdık. Çok büyük bir bölümünden bize olumlu cevap geldi. 19 Şubat’ta platformu oluşturmuş olacağız. Akabinde 10 içinde yani şubat ayının sonunda da demiryolunu o platformla masaya yatıracağız. Mart ayında Trabzon’da güzergah çalışmasına başlayacak olan firmaya da bir nevi Trabzon’un fikrini sun-muş olacağız" dedi.


Bilindiği gibi Trabzon-Tirebolu-Gümüş-hane-Erzincan Demir-yolu Projesi’nin güzergah çalışması için Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) tarafından yapılan proje ihalesi sonuçlanmış ve 2 Kasım 2009 tarihinde imzalanmıştı. İhaleyi 1 milyon 452 bin 684 TL bedelle Yüksel Domaniç Müh.Ltd.Şti. almıştı. İşin süresi de 480 gün olarak belirlendi.


FİRMA NE YAPACAK?


İhaleyi kazanan firma; Trabzon-Erzin-can demiryolu hattının (yaklaşık 320 km) idarenin ön gördüğü standartlarda olacak şekilde 1/25.000 ölçekli güzergâh araştırması ve amenajman etüdü, 1/5.000 ölçekli şeritvari haritalarının alınması ve güzergâhın bu haritalara işlenmesi, güzergâh üze-rinde gerekli sondajlar ile laboratuar deneyle-rinin ve diğer zemin araştırma işlerinin yapıl-ması, tüneller, köprüler, istinat duvarları gibi sanat yapıları ile istas-yon tesislerinin ve demir-yolunun teknik şartna-melerdeki esaslara göre projelerinin yapılması, üst yapı, elektrifikasyon, sinyalizasyon ve teleko-münikasyon projelerinin yapılması, güzergâhın Çevre Etki Değerlen-dirmesi (ÇED) raporu, fizibilite etüdü, güzer-gâhın keşif ve metrajları hazırlayacak.


Bu proje ile alakalı yayınladığımız yazıyı tekrar okumanızı tavsiye ederiz.

 
http://www.alucrahaber.com/haber/haber_detay.asp?haberID=8


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz İmam-ı Hatiplerden Şehit Ailesine Ziyaret

İmam-ı Hatiplerden Şehit Ailesine Ziyaret

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber