Ana Sayfa Eğitim / Sağlık Fatih İlköğretim Okulunun Örnek Projesi

Fatih İlköğretim Okulunun Örnek Projesi

Alucra Fatih İlköğretim Okulu Anasınıfı Öğretmeni Tuğba ÖZER başlatmış olduğu okuma projesiyle örnek oluyor.

Giriş Tarihi: 7 Mart 2011 Pazartesi 10:19
Fatih İlköğretim Okulunun Örnek Projesi

Okulumuz anasınıfı  öğrenci velilerinin katıldığı “Ana-Kız, Ana-Oğul Okuldayız Projesi” kapsamında    yürütülen  çalışmaya  göre, anasınıfı  öğretmenimiz Tuğba ÖZER’in  danışmanlığında   velilere  yönelik kurulan  sınıf kitaplığından öğrenci velileri   haftada  iki gün  anasınıfında kitap okuyorlar. Velilerimizin  de  çok dikkatini çeken projeye, zamanı müsait olan  tüm  anasınıfı  velilerimiz destek vermektedir.

Uygulamaya alınan projenin amacı; Eğitim Öğretim sürecinde etkin rol oynaması gereken veli faktörünü işin içerisine katmak veliye ve çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığı kazandırmak ayrıca öğrencilerimize kitabı inceleme dinleme anlatma ve okuduklarıyla ilgili resim yapma alışkanlıklarını geliştirmektir.

Projede ilk basamak olarak veli ve çocuklar için eğitim düzeyi ve gelişim özelliklerine uygun sınıf kitaplığı oluşturulacak. Ardından bilgilendirme toplantısı düzenlenerek proje tanıtılacak. Haftanın belirli günlerinde (Salı ve Çarşamba günleri olarak belirlendi) çocukların okul çıkış saatinde 30 dk. kitap okuma saati düzenlenecek.Yine haftanın 3 günü çocuklara hikaye kitabı vererek eve götürülmesi sağlanacak. Kitap veli tarafından okunacak ardından çocuk dinlediklerini anlatır ve anlatılanlar olduğu gibi not edilir. Son olarak ta hikaye ile ilgili resim yapılarak dosyasına yerleştirilir. Belirli zaman aralıklarıyla veli ve öğrenciler değerlendirmeye tabi tutularak en çok kitap okuyan seçilerek bu davranış ödüllendirilerek pekiştirilir.

Proje ile öğrenci ve veliye okuma alışkanlığı kazandırılarak okuyan bir gelecek hedeflenmiş olur. Bunun yanında veli eğitim öğretim sürecine aktif katılım sağlamış olup ve çocuklara örnek teşkil edeceğinden çocukların bu davranışında kalıcılık ve devamlılık sağlanmış olur. Çocuklar açısından ise okuduğunu anlama, anladıklarını ifade etme cümle kurma, kelime hazinesini geliştirme ve resim yapma alışkanlıklarının geliştirilmesinde yardımcı olacaktır.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Alucra'da Karne Heyecanı

Alucra'da Karne Heyecanı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber