Ana Sayfa Güncel Fotokapanlar Belgeselleri Aratmıyor

Fotokapanlar Belgeselleri Aratmıyor

Yaban hayvanlarının geçebileceği bölgelere yerleştirilen fotokapanlara, yavrularını emziren dağ keçisi, av arayan kurt sürüleri, vaşak, dikkatiyle ön plana çıkan ayı gibi çok sayıda hayvanın görüntüsü yansıdı.

Giriş Tarihi: 19 Ekim 2016 Çarşamba 10:29
Fotokapanlar Belgeselleri Aratmıyor

Giresun’da doğal yaşamın hüküm sürdüğü bölgelere yerleştirilen fotokapanlar sayesinde, yavrularını emziren dağ keçisi, av arayan kurt sürüleri, vaşak ve dikkatiyle ön plana çıkan ayı gibi birçok hayvan görüntülendi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 12. Bölge Müdürlüğü Giresun Şube Müdürlüğü’nce yürütülen çalışmalarla 20’ye yakın fotokapan, yaban hayvanlarının yaşamlarıyla ilgili görüntülerin elde edilmesini sağlıyor.

Farklı zaman dilimlerini yansıtan görüntülerde, dik yamaçlardan hızla koşan ve yavrularını emziren keçiler dikkati çekiyor. Zifiri karanlıkta fotokapanın diyaframını fark eden ayı ise vahşi hayattaki güçlü içgüdüsü ile ön plana çıkıyor. Görüntülerde nadir türler arasında bulunan vaşak de yer alıyor. Kurt sürüleri ise adeta poz verircesine doğal hayatta fotokapanlara yakalanıyor. Yaban keçisi, karaca, çakal ve yavrularıyla gezen yaban domuzu sürüleri de görüntülere yansıyor.

VAHŞİ HAYVAN SAYILARI ARTIYOR

Bölge Müdürlüğü Giresun Şube Müdürü Ertan Kuduban, yaban hayatına yönelik özellikle memeli ve kuş türlerini izlediklerini söyledi. Giresun’da çok güzel görüntüler elde ettiklerini belirten Kuduban, vaşak popülasyonunun arttığını ve ayı popülasyonunun ortaya çıktığını kaydetti.

Kuduban, kurt ve çakal popülasyonları da olduğunu, yaban keçisi sayısının 2 bin 500-3 bine yaklaştığını ifade ederek, karaca, çengel boynuzlu dağ keçisi, yaban domuzu popülasyonları ile ilgili bilgiler ortaya konulduğunu aktardı.  Fotokapan tespitlerine göre, özellikle güneyde kalan Alucra-Şebinkarahisar ilçeleri yönünde ciddi kurt popülasyonu olduğunu bildiren Kuduban, bu türün sayısında “artış var” denebileceğini belirtti.

Kuduban, çakal, tilki, sansar ve porsuk türlerinin de fotokapanlarda izledikleri canlılar içerisinde olduğunu söyledi.  Türkiye’de Anadolu parsının varlığına yönelik araştırmanın da devam ettiğine değinen Kuduban, 50-100 yıl öncesinde Giresun’da da var olduğu belirlenen bu türün varlık-yokluk analizlerinin devam ettiğini aktardı.

Alucra Doludere Köyünde Görüntülenen Vaşak

YORUMLAR
  • yorum2016-10-19 06:43:30ÇETİN ÇETİN

    Domuzlar ve kurtların sayısı çok fazla..çiftçiler ve hayvan besleyenler için tehlike çanları çalmakta...

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Alucra'nın 2017 Nüfusu Belli Oldu

Alucra'nın 2017 Nüfusu Belli Oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber