Ana Sayfa Güncel GİRESUN MEDYA PLATFORMU BASIN BİLDİRİSİ

GİRESUN MEDYA PLATFORMU BASIN BİLDİRİSİ

Giresun Medya Platformu üyeleri Alucrahaber.com editörü Kadir Bekiroğlu'na karşı kullanılan ifadeleri ve bir habere ilave yorum olarak Alucra'nın kıyas konusu yapılmasını kınadı.

Giriş Tarihi: 25 Mart 2010 Perşembe 13:48
GİRESUN MEDYA PLATFORMU BASIN BİLDİRİSİ

Giresun Medya Platformu tarafından yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

 

Basın dünyasında "Haber hür, yorum kutsaldır" deyimi kabullenmiş bir kanaattir. Dün Giresun Ak Parti Merkez İlçe Başkan Yardımcısı Medya Tanıtım Başkanı Yusuf Özden Baltama Deresi ıslah çalışmalarından bahsediyor ve AKP Giresun Milletvekillerine teşekkür ediyordu. Bu masum habere haber metninden daha fazla yorum yazılarak Giresun Aktüel internet sitesine ekleyen Zeki Al üstadımız maalesef yeni bir tartışmaya yol açmıştır.

"Canikli’ye de bu yakışır" başlığı altında siteye konan yazı itirazlar üzerine "Canikli'ye Batlama'ya da Hizmet Yakışır" şeklinde değişmişse de tartışma sona ermemiştir.

 

Alucra kamuoyundan ve Alucralı medya mensubu arkadaşlarımızdan büyük tepki alan bu yazıda Batlama’nın eksiklikleri bahsedilirken Alucra ile yapılan haksız karşılaştırma ve Sayın Nurettin Canikli’nin Alucra’ya yaptığı hizmetleri Batlama’ya yapmaması, haksız bir şekilde tenkit edilmektedir. İtiraz ise bunadır. 130 yıldır ilçe olan Alucra’ya yapılan hizmetle belde bile olmayan Batlama’ya yapılan hizmetlerin karşılaştırılması, bunun da birini diğerine tercih ederek yapıldığını iddia etmek büyük bir haksızlıktır. Olayın bizi basın olarak ilgilendiren yönü;


  • Haber metni yoruma mahal bırakmadan verilmeli; yorumlar ya haber altına yazılmalı, veya yazarlar köşelerinde yapmalıdır.
  • Habercilikte menfi habercilik mantığı bir yöntem olarak kullanılabilirse de bu tarzı kullanırken daha dikkatli davranılmalı; iş yapanların iş yapma arzuları kırılmamalıdır.
  • Haberciler ve yazarlar eleştiri ve tenkide açık olmalı; işi daha başta kaba küfre ve şiddete gidecek yollardan kaçınmalıdır.

 

Haberi kaleme alan Sayın Zeki Al, yaşça birçok Giresun Medya Platformu üyesinden büyük, emekçe de birçok kişinin önündedir. Hem Giresun Medya Platformu’nun kuruluşunda bulunmuş olması, hem de eğitimcilik geçmişinden dolayı kendisinden daha fazla anlayış beklerken, ilgili habere tenkid ve eleştiri yapan üyemiz Kadir Bekiroğlu’na sarf ettiği kaba sözlerden dolayı kınıyor ve kendisini daha anlayışlı olmaya davet ediyoruz.

 

        Saygılarımızla

Giresun Medya Platformu

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Alucra'nın 2017 Nüfusu Belli Oldu

Alucra'nın 2017 Nüfusu Belli Oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber