Ana Sayfa Güncel GİRESUN SORUNLARINA ÇARE ARIYOR

GİRESUN SORUNLARINA ÇARE ARIYOR

Giresun Dernekler Birliği öncülüğünde kurulan Giresun Federasyonu "Giresun Toplantıları" adı altında düzenlediği organizasyonun ilkini Zeytinburnu'nda gerçekleştirdi.

Giriş Tarihi: 11 Ocak 2010 Pazartesi 22:32
GİRESUN SORUNLARINA ÇARE ARIYOR

Toplantıya İstanbul Milletvekili Hüseyin Besli, İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Hüdai Sayın, Sosyal Güvenlik Kurumu İstanbul İl Müdürü Mustafa Kuruca, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Başkan Yardımcısı Murat Bolat, İstanbul Güvenlik Şube Müdürü Mehmet Hasbal, Gaziosmanpaşa Emniyet Müdürü Enver Çolak, İstanbul Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu gibi isimler katıldılar.


FEDERASYONDAN SOMUT ADIMLAR


Zeytinburu Belediye Başkanı Murat Aydın’ın Marmara Belediyeler Birliği’nin İzmir’deki toplantısından dolayı katılamadığı toplantıya yine Zeytinburnu Belediye Başkan Yardımcısı Gökhan Kasap katılarak başkan adına ev sahipliği yaptı. Belgradkapı’daki Sur Restortta yapılan “Giresun Toplantıları” nın ilki göz doldurdu. Toplantı öncesi Giresun Federasyonu ve Giresun Dernekler Birliği’nin ortak Yönetim Kurulu toplantısı yapıldı. Federasyon Başkanı Hasan Turan ve Birlik Başkanı Halil Kütük’un başkanlık yaptığı iki saat süren Yönetim Kurulu Toplantısında Giresun un sorunları ve Feshane Giresun Günleri etkinlikleri konuşuldu. Yönetim Kurulu üyelerinin Giresun’un Turizm ve Çevre sorunu ile ilgili sorunlarını dile getirmesi ve köyler ile yaylalarda aşırı bir betonlaşma ve çöplerden dolayı çevre kirliliği yaşandığın dile getirilmesi üzerine bir komisyon kurulmasına karar verildi. Toplantıda Turizm ve Çevre Komisyonu kuruldu. Aynı zamanda pansiyonculuğun geliştirilmesi konusunda da çalışmalar yapılmasına karar verildi.


GİRESUN GÜNDEMİ “GİRESUN TOPLANTILARI”


Yönetim Kurulu toplantısının ardından davet edilen konuklarla birlikte “Giresun Toplantıları” başladı. Toplantının açılış konuşmasını Giresun Federasyonu Başkanı Hasan Turan yaptı. Turan konuşmasında kısaca Giresun Federasyonunun kuruluşunu anlattıktan sonra yapacakları çalışmalar hakkında bilgi vererek her ay Giresun Toplantıları adı altında gündemli toplantılar gerçekleştireceklerini kendi alanlarında başarısını ispatlamış hemşerilerimizi konuşmacı olarak bu toplatılıra davet ederek bilgi birikim ve deyimlerinden faydalanacaklarının söyledi. Federasyonun yapılanması hakkında da bilgiler veren Turan, Giresun’la ilgili sempozyumlar düzenleyeceklerini, Giresun’un tarihi ve turistik varlığını ortaya koyacaklarını ifade etti. Toplarının sunumunu yapan Gebze Gazetesi’nin Sahibi İsmail Kahraman ise daha sonra Giresun Dernekler Birliği Başkanı Halil Kütük’ü mikrofona davet etti. Kütük konuşmasında bugüne gelene kadar yapılan çalışmaların bir özetini sundu ve bugünlere kolay gelinmediğinin altını çizdi.


RENKLERİMİZ NET OLSUN


Yemekli toplantıda konuşan Giresun Milletvekili Hüseyin Besli, Giresun’un bizler için çok önemli olduğunu vurgularken, globalleşen dünyada mikro çalışmalara çok dikkat edilmesi gerektiğini belirterek “Fotoğrafı iyi çekmeliyiz. Fotoğraftaki renkler net olmalı. Yaptığımız işin bir anlamı olmalı. Renkler seçilir olmalı ki, 72 milyonluk Türkiye içersinde varlığımızı ortaya koyabilelim” dedi. Aslen Göreleli olan Besli, Başbakan Erdoğan’ın danışmalarından…Kendi alanlarında yetişmiş Giresunluların bilgi birikim ve tecrübelerinden yararlanma ve toplumsal fayda sağlamak amacıyla düzenlenen “Giresun Toplantıları”nın ilkinde Sosyol Güvelik Kurumu İstanbul İl Müdürü Mustafa Kurucu’da kısa bir konuşma yaptı. Yağlıdereli olan Kuruca, üniversite yıllarında Yağlıdere Derneği’nin Gençlik Kollarında çalıştığını ifade ederek, dernekçiliğin yapacağı en önemli işlerden birinin gençlerin eğitimine destek vermek olduğunu söyledi. Kuruca, bununla ilgili gerekirse bir eğitim vakfı kurulup güç birliği içinde gençlerin topluma faydalı olmalarının sağlanması gerektiğini vurguladı.


BİLGİDEN ZANLIYA


İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü Mehmet Hasbal ise artık iletişim ve dijital çağda yaşadığımızı belirterek, suçluların yakalanmasında da eskisi gibi zanlıdan kanıta değil, bilgi ve belgeden zanlıya ulaşıldığını ifade ederek “Suçlularla ilgili önce bilgi ve belgeler toplanıyor ve sonra zanlının önüne konularak ‘siz bu suçu işlemişsiniz’ dineliyor” diye konuştu.  Gaziosmanpaşa Emniyet Müdürü Enver Çolak “Devlerin resmi geçit yaptığı yerde cücelere söz düşmez” değimini kullanarak toplantıyı tertipleyenlere teşekkür etti ve mutlaka devamın gelmesi dileğini bildirdi. Tarihçi Araştırmacı Mehmet Fatsa, mesleki alanlarında toplantıya katılanlara önemli bilgiler verdiler. Mehmet Fatsa ise konuşmasında Giresun Tarihi’nden kesitler sundu.


İŞADAMLARI İSTABUL’DA BULUŞACAK


Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu da toplantıya katılarak Giresun ekonomisi hakkında bilgilendirme yaptı. Giresun ekonomisinin can damarı olan birçok firmanın krizlerden etkilenmesi ile ekonomik alanda ilimizde büyük bir daralma yaşandığını belirterek teşvik yasasının Giresun’da sektörel analizini yaptı. Teşviklerin hangi sektörlerde uygulandığının bilgisini verdi. Çakırmelikoğlu, konuşmasında İstanbul da işadamları, bürokrasinin önde gelen isimleri ve sivil toplum örgütlerinin başkanları ile, Valimizin, Belediye Başkanımızın, Milletvekillerimizin de katılımı ile İstanbul’da önümüzdeki aylar içinde geniş kapsamlı bir toplantı gerçekleştirmeyi planladıklarını ve bu toplantıda Giresun genel bir aynasını çıkaracaklarını, yatırım yapmak isteyenlere Giresun da kucak açacaklarını söyledi. Bu konuda uyumlu bir çalışma içinde olacaklarını gurbetteki müteşebbislere Giresun da uygulanan teşvik yasanının artılarını anlatacaklarını sözleri ekledi. Bu toplantının aynı zamanda İstanbul’da gurbetteki hemşerilerimizle Giresun arasında önemli bir kaynaşmaya da vesile olacağını vurguladı.

Çakırmelikoğlu, sözlerinin bitiminde kendisine yöneltilen sorulara tek tek cevap vererek aydınlatıcı bilgiler verdi.


GİRESUNUN TARİHİ ARAŞTIRILIYOR


Giresun Valiliği İl Özel İdare Genel Sekreteri Cumhur Melikoğlu ise Giresun Valiliği Özel İdare bünyesinde devletin yaptığı yatırımları anlattı. Melikoğlu ayrıca 2010 yatırımları hakkında da bilgiler sunarak Giresun tarihi ile ilgili araştırmalar yaptıklarını, yakında Giresunlu şairler antolojisi kitabını çıkaracakları, Mehmet Fatsa’nın yönetiminde Giresun’un kültürel değerlerini ortaya çıkaracaklarını sözlerine ekledi. Görele Belediye Başkanı Ertuğrul Melikoğlu da bir teşekkür konuşması yaparak Giresun Dernekler Birliği ve Giresun Federasyonuna bundan sonraki çalışmalarında başarılar diledi. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Balcıoğlu ise konuşmasında Giresun Dergisi’nden övgüyle söz ederek ‘bu tür toplantıların ve yapılan konuşmaların yazılı belgesi ‘Giresun Dergisi’dir dedi. GİMEV Başkanı Mehmet Kırdemir, Giresun Eğitimciler Derneği Başkanı Demircan Yetgin de birer konuşma yaparak başında bulundukları kurumların çalışmalarından söz ettiler.


TEŞEKKÜR BELGESİ


Konuşmacı olarak toplantıya katılan İstanbul Milletvekili Hüseyin Besli’ye, SGK İstanbul İl Müdürü Mustafa Kuruca’ya, İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Hüdayi Sayın’a, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü Mehmet Hasbal’a, Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu’na, Giresun Valiliği İl Özel İdare Genel Sekreteri Cumhur Melikoğlu’na, İMKB Başkan Yardımcısı Murat Bolat’a, Gaziosmanpaşa Emniyet Müdürü Enver Çolak’a birer teşekkür belgesi verildi.

 

Toplantının ilki geçtiğimiz ay içerisinde Bağcılar Belediye Başkanı hemşehrimiz Lokman Çağırıcı’nın ev sahipliğinde yapılmıştı.Giresun Toplantıları’nın ilkine yaklaşık 70 kişi davet edildi.  Her toplantısında değişik isimlerin davet edileceği ve ilkine davetlilerin tamamının katıldığı listedeki bazı isimler şöyle:


İstanbul Milletvekili Hüseyin BESLİ

Zeytinburnu Belediye Başakan Yardımcısı Gökhan KASAP

Giresun Valiliği İl Genel Sekreteri Cumhur MELİKOĞLU

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası BaşkanıHasan ÇAKIRMELİKOĞLU

Sosyal Güvenlik İl Müdürü Mustafa KURUCA

İMKB Başkan Yardımcısı Murat BOLAT

İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Hüdai SAYIN

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü Mehmet HASBAL

İBB Ruhsat Denetim Müdürü Yaşar PARLAK

Gaziosmanpaşa İlçe Emniyet Müdürü Enver ÇOLAK

Titanic Otelleri Yönetim Kurulu Üyesi Muzaffer AYGÜN

Uğur Dersaneleri Genel Koordinatörü Mustafa ÇAKIR

İstanbul İl Genel Meclis Üyesi Fahri BİÇER

İBB Zabıta Daire Başkanı Mustafa TAHMAZ

İBB Zabıta Daire Başkan Yardımcısı Bahtiyar YILMAZ

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikatri Ana Bilim Öğretim Üyesi İbrahim BALCIOĞLU

Araştırmacı Yazar Mehmet FATSA

Zeytinburnu Belediyesi Meclis Üyesi Serkan AKARSU

Alucra Vakfı Başkanı Halil İbrahim GÜLÂL

Esenler Belediyesi Meclis Üyesi Musa ADA

Giresun Eğitim Derneği Başkanı Demircan YETKİN

Gimev Vakfı Başkanı Mehmet KIRDEMİR

Tüm Giresunlular Derneği Başkanı Dursun İMZALI

Giresun Dergisi Sahibi Remzi MAMAŞOĞLU

Yağlıdere Dernek Başkanı Mehmet AYAZ

Çamoluk Dernek Başkanı Yaşabey KALEBAŞI

Şebinkarahisar Dernek Başkanı Yücel KISA


Etkin Ajans

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Okul Arkadaşlarından Şehit Ailesine Ziyaret

Okul Arkadaşlarından Şehit Ailesine Ziyaret

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber