Ana Sayfa Eğitim / Sağlık Giresun Üniversitesi'nde Neler Yaşandı?

Giresun Üniversitesi'nde Neler Yaşandı?

Karadeniz'den Günebakış Gazetesi Baş Yazarı Ali Öztürk makalesinde Giresun Üniversitesi'ndeki rektör atama sıkıntısını kaleme aldı.

Giriş Tarihi: 9 Temmuz 2010 Cuma 14:08
Giresun Üniversitesi'nde Neler Yaşandı?

 
Ali Öztürk rektör vekili Prof. Dr. Halil İbrahim Bahar'ın kendisine şart koşulan ''Aday olmayacaksın'' şartına uymadığını iddia etti.

İşte Ali Öztürk'ün ''Giresun Üniversitesi’nde Neler Yaşandı?..'' başlıklı makalesi    

''Giresun Üniversitesi’nde yaşananlar AK Parti Hükümeti’nin kontrolündeki YÖK’ün acziyetini gösteren somut bir gelişmedir. YÖK öylesine siyasetin emri altına girmiş ki, siyaseti eleştiren bir rektörü görevden alıyor. AKP YÖK’ünün Erdoğan Teziç YÖK’ünden hiçbir farkı bulunmuyor.

ŞİMDİ AYRINTILARA GEÇELİM

Yeni kurulan Giresun Üniversitesi’ni kendi dengeleriyle baş başa bırakmayan ulusalcı cephe ilk seçimde Ankara Üniversitesi’nden emekli binbaşı Prof.Dr. Osman Öztürk’ü aday gösterdi. Üniversiteyi kuran Rektör Vekili Prof.Dr. Mehmet Tüfekçi 28 oy almasına rağmen Teziç yönetimi 8 oy alan Öztürk’ü rektör olarak Giresun’a gönderdi. Sanki Öztürk’ün farklı bir görevi vardı!.. Strateji Uzmanı olan Öztürk NATO karşıtı tutumuyla ve Türkiye’nin Rusya ile ittifakından yanaydı. Bu konuda iki panel de yaptı. Türk ve Rus emekli generallerini Giresun’da ağırladı. İkinci panel sırasında Ergenekon zanlılarıyla göz altındaydı. Bu durumdan sonra rektörlük yapması zorlaştı.

Öztürk her Türk askeri gibi onuruna düşkündü. Yine her asker gibi eleştiriye tahammülsüzdü. Normal döneminin sona ermesini beklemeden görevinden istifa etti. Şayet normal dönemini bekleseydi icraatları eleştirilerin odağı olacaktı. Öztürk bu atışlara dayanamayacaktı. 1 yıl önce ayrıldı.
Prof. Dr. Öztürk’ten boşalan koltuğa Öztürk’ün Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Ayhan Attar vekalet edecekti. Ancak YÖK, Giresun’a yeni bir Rektör vekili atayarak yetkiyi Attar’a bırakmadı.

BAKIN HANGİ GELİŞMELER YAŞANDI

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, KTÜ Rektörü Prof.Dr. İbrahim Özen’i aradı. Özen’den Giresun’a yeni Rektör Vekili isteyen Özcan şartını açıkladı. “Rektör Vekili seçimlerde aday olmayacak” KTÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özen kendisiyle görüşerek Prof.Dr. Ersan Bocutoğlu ismini iletti. Bocutoğlu kabul etti ve YÖK’e CV gönderildi. Ancak tam bu esnada ne olduysa Sakarya Üniversitesi’nden Prof. Dr. Halil İbrahim Bahar vekaleten atandı. Bahar ilk iş olarak Prof. Dr. Öztürk’ün kadrolarını dağıttı. 20 günde nasıl olduysa oldu Bahar 31 oyla seçimden birinci çıktı.

Şimdi anlıyoruz ki Halil İbrahim Bahar, Sayın Bocutoğlu gibi kendisine şart koşulan ‘aday olmayacaksın’ şartına uymadı. Cebren, hiçbir emek vermeden 31 oy alarak Rektörlüğü hak ettiğini sandı. YÖK listesine giremeyince de siyasete salladı. Söyledikleri doğruydu. Rektörler artık Ankara Çukurambar’da kafelerde belirleniyordu. Teziç yönetimiyle Özcan yönetimi arasında ilkesel olarak hiçbir fark yoktu. Lakin Bahar’ın bunları söyleme hakkı yoktu. Hem geliş biçimi ve hem cebren seçilmesi yanlıştı. Üstelik verdiği söze de uymamıştı. Hakkı olmadan hak arıyordu!..

GELELİM YÖK REZALETİNE!..

Gelelim katledilen demokratik iradeye... Giresun Üniversitesi Rektörlük seçimlerinde Rektör Vekilliği’ne atanan H. İbrahim Bahar 31, eski Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Türkmen 29 oy aldı. Ancak YÖK her iki adayı da Cumhurbaşkanı’na sunulan listeye almadı. 4 oy alan Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayhan Bölük ile 3 oy alan 19 Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayhan Can’ı sundu. Belli ki YÖK bu iki isimden birini istiyordu. Öğretim Üyeleri’nin oylarının hiçbir önemi yoktu. Tarih tekerrürden ibaretti. Eski Rektör’ü 8 oyla 28 oya galebe çaldıran Teziç yönetimi ile şimdiki arasında ilkesel olarak hiçbir fark yoktu. YÖK, artık mevcut iktidarın talebine göre rektör belirliyordu. Daha önce YÖK’e karşı olan iktidar da vaziyetten memnundu.

Olan demokrasiye, üniversitelerimize, bilime ve öğretim üyelerinin iradesine oluyordu.''

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Alucra'da Karne Heyecanı

Alucra'da Karne Heyecanı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber