Ana Sayfa Ekonomi GİRESUN'DA HAMSİ BOLLUĞU

GİRESUN'DA HAMSİ BOLLUĞU

Karadeniz'de Türk karasularında yaklaşık 1,5 ay önce İnebolu açıklarında başlayan ve Hopa'da sona erecek olan balıkçıların hamsi avı takibi, bu günlerde yoğun olarak Giresun açıklarında sürüyor.

Giriş Tarihi: 16 Kasım 2009 Pazartesi 18:13
GİRESUN'DA HAMSİ BOLLUĞU

Hamsinin soğuk ve sert havayı sevdiğini, bu şartların oluşması halinde avının süresinin de uzadığını anlatan Necipoğlu, şunları söyledi:

''Bundan kısa bir süre önce yaşanan soğuk hava, hamsinin Türk karasularındaki göçünün hızını kesti. Bu hızın tamamen kesilmesi için havaların soğuması ve denizin sertleşmesi gerekmektedir. Hamsi şu sıralar 10 mil açıkta avlanıyor. Eğer havalar sertleşirse hamsi kıyıya 1 mile kadar iner ve böylece avlanma süresi de uzar. Ancak havalar sıcak giderse hamsi sürüleri 15 güne kalmaz Hopa açıklarına kadar ulaşır. Çünkü hamsi günde 8 saat yol alabiliyor.''

Necipoğlu, Karadeniz'de hamsi sürülerini takip eden irili ufaklı 300'e yakın takım bulunduğunu belirterek, ''Bugüne kadar Karadeniz'de 30 bin ton dolayında hamsi avlandığını tahmin ediyoruz. Bu, önceki yıllara baktığımızda önemli bir miktar değil. Kıyılarımızda hamsinin sevdiği hava yaşanırsa avı da Şubat ayına kadar sürer ve böylece avlanan hamsi miktarı da geçmiş yılları aratmayacak şekilde büyük artış gösterir'' diye konuştu.    

BALIKÇILAR DA SOĞUK HAVAYI BEKLİYOR
    
Giresun Limanı'na demirleyen takımlardan Kerem Balıkçılık sahibi Ali Küçük ise hamsi avında bu sezon ne iyi ne de kötü denilebilecek bir avlanma süreci yaşadıklarını dile getirerek, ''Rızkımızın peşindeyiz. Daha önce her biri 2 parçadan oluşan 3 takımım vardı. Şimdi 3 parçadan oluşan tek bir takımım var. Yıllarımı denize verdim. Geldiğimiz ve yaşadığımız durum ortada'' dedi.

Diğer takım sahiplerinin de durumunun aynı olduğunu savunan Küçük, ''Benimle birlikte takımda çalışan ve karada hamsi aktarımını sağlayan araçlarda çalışan yaklaşık 70 kişi ekmek yiyor. Durumumuz her geçen yıl daha kötüye gidiyor. Geçen sene kısa ama bol hamsi avı oldu. Süresi az olduğu için de bundan bir şey anlayamadık. Şimdi inşallah havalar sertleşir ve denizde sert fırtınalar olur da en az 2 ay daha hamsi avı yaparız. Süre ne kadar uzun olursa bundan hem biz hem de ucuz balık yeme fırsatı bulacak vatandaşlarımız memnun olur'' diye konuştu.

Müslim Emrah takımı kaptanı Mehmet Karademir de her sezona büyük umutla başladıklarını, çok avlanmadan dolayı bazen mutlu, az avlanmaktan dolayı da bazen mutsuz olduklarını anlatarak ''Sezonun ilk günlerinde mutsuz olduk, ancak son günlerde av bollaşınca yüzümüz biraz gülmeye başladı. Rızkımız için hamsi nerede biz oradayız. İnşallah bu sezon hamsi avı uzun ve bereketli geçer. Tüm temennimiz bu yönde'' dedi.

Giresun Balık Hali'nde satıcılık yapan Orhan Yılmaz ise Karadeniz'de hamsinin bir balıkçı için ''her şey'' olduğunu kaydederek, ''Bu hem yakalayan hem de satan içindir. Hamsi avı süresi ne kadar uzun olursa biz de o kadar uzun süre hamsi satarız. Burada hem tutan, hem satan, hem de tüketen vatandaşımız mutlu olur. Etin kilogramı 20 lira, hamsinin kilogramı ise 2 lira. İkisi de gıda maddesi. Dar gelirli vatandaşın yüzünü hamsi güldürüyor'' diye konuştu.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz 2018 Yılı Yeni Uygulamalar

2018 Yılı Yeni Uygulamalar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber