Ana Sayfa Güncel Giresunlular Taksim'de

Giresunlular Taksim'de

Giresun Günlerinin "İşaret Fişeği" olarak her yıl geleneksel olarak yapılan Taksim Giresunlular yürüyüşü bir festival havasında geçti.

Giriş Tarihi: 17 Ekim 2016 Pazartesi 19:55
Giresunlular Taksim'de

Yer Gök İnledi

İstanbul’da yaşayan en fazla nüfusa sahip olan illerden birisi olan Giresunluların geleneksel olarak düzenlediği 20-21-22-23 Ekim tarihlerinde Yenikapı’da yapılacak olan "10. Giresun Günleri" öncesi Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde milli iradeye, vatana, bayrağa ve şehitlere bağlılık ve birlik, beraberlik sloganları ile beraber vatan ve millet sevgisinin dile getirildiği yürüyüşte yer gök inledi.

“Şimdi Giresun Zamanı’’ sloganıyla bir araya gelen binlerce Giresunlu Beyoğlu Tünel’den başlayarak Taksim meydanına kadar yürüdü. Renkli görüntülerin yer aldığı yürüyüş adeta karnavalı anımsattı. Ellerinde Giresun’un önemli kültürel değerlerinin ön plan çıktığı pankartlar yer alırken kemençe eşliğinde horonlar oynandı. Yöresel simgelerin ön plana çıkarıldığı yürüyüşte binlerce fındık paketi İstiklal Caddesi’nde dağıtıldı. Yerli ve yabancı turistlerin meraklı bakışları arasında yöresel kıyafetli kadınlar ve erkekler birlikte yürüyerek İstiklal caddesinde bir Giresun Rüzgârı estirdiler.

Adeta sokak karnavalını andıran yürüyüşü gören bazı turistler fotoğraf makineleriyle kaydederken bazıları ise bu etkinliği çok değişik ve güzel bulduklarını ifade etti.

Milletvekillerine Yoğun İlgi

Yürüyüşe bu sene milletvekili olduktan sonra ilk defa katılan İstanbul milletvekili ve Giresun federasyonu onursal Başkanı Hasan Turan ile yine milletvekili olarak ilk defa katılan Giresun Milletvekili Sabri Öztürk, hemşerilerinin ilgi odağı oldu.

İlgi ve alakaya çok teşekkür eden milletvekilleri işte ‘Şimdi Giresun Zamanı’’ diyerek birlik, beraberliğimiz hep daim olsun dediler. İstanbul Giresun günleri yürüyüşüne ilk defa katılan Giresun milletvekili Sabri Öztürk, mütevazi tavırları ve sıcak yaklaşımı ile hemşerileri ile bol bol sohbet etti.

Giresun Günlerinin İşaret Fişeği

Düzenlenen yürüyüşü organize eden Giresun Dernekler Federasyonu Başkanı Mehmet Kuğu, Giresun’un Yürürse Kardeşlik için barış için yürüdüğünü söyledi. Yürüyüşün Giresun İçin önemli bir tanıtım olduğunu ifade eden Giresun Dernekler Federasyonu Başkanı Mehmet Kuğu, “Doğduğu değil doyduğu yerde yaşamak zorunda kalan Giresunlular her yıl olduğu gibi bu yılda binlerce hemşerisiyle bir araya gelmiştir. Bu yürüyüşte Giresun’un kültür değerlerinin tanıtılması da sağlanmıştır. Ayrıca bu yürüyüşümüz ilk defa Yenikapı’da düzenlenecek olan 10.Giresun Günlerinin işaret fişeğidir” dedi.

Düzenlenen yürüyüşe binlerce Giresunlunun yanı sıra AK Parti İstanbul milletvekili Hasan Turan, Giresun  Milletvekili Sabri Öztürk , eski Giresun milletvekili Turan Alçelik, Giresun Belediye Başkan yardımcısı Murat Ersoy, Giresun İl Kültür ve Turizm müdürü Kemal Gürgenci, Espiye Belediye Başkanı Mustafa Karadere, Çanakçı Belediye Başkanı Tuncay Kasım, Sayıştay başdenetçisi Ahmet Ortak, STK Başkanları ile binlerce Giresunlu katıldı.

Program sonunda Giresun Federasyonu tarafından vatandaşlara aşure dağıtıldı. İstanbul milletvekili Hasan Turan ve Giresun Federasyonu Başkanı Mehmet Kuğu Aşure dağıtıma eşlik ederek programı sona erdirdiler.

Haber: Sadi Toygar

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Havuz ve Hamam Projesinde İmzalar Atıldı

Havuz ve Hamam Projesinde İmzalar Atıldı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber